Gönderen Konu: Adana'da DEÇADSAN seçimi  (Okunma sayısı 5455 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı halil yigit

• Emektar Üye
Adana'da DEÇADSAN seçimi
« : 20 Ekim 2012 / 23:38 »

DEÇADSAN KONGRESİNE;

Değerli Arkadaşlar aşağıda Tüzük değişikliği önerilerimiz açıklanmıştır.

1-Her MALİ YIL başımda YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR tarafından denetlenip ilan edilmesi.

2-Başkan,Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri,bulundukları Kurullarda sadece 1 Dönem (3 yıl)için seçilebilmeli diğer döneme aday olamamaları.

3-Yönetim Kuruluna verilen tüm TİCARİ faaliyet yetkisinin iptal edilmesi.

4-Her çesşit KREDİ ödemelerinde üst limit 30.000.00 TL yi kesinlikle geçmemesi.

5- 5234 sayılı kanun ve içişleri bakanlığının 19.02.2004 tarihli-2004/2 sayılı genelgesi ve 5072 sayılı dernekler kanunun 2/e bendindeki maddesi gereğince; DERNEKLERDEve VAKIFLARDA GÖREV ALAN KAMU GÖREVLİLERİ,DERNEKLERDEKİ VE VAKIFLARDAKİ GÖREVLERİ NEDENİYLE HUZUR HAKKI veya başka bir ad altında hiç bir ücret ödenmez .hükmü gereği (Yönetkuruluna verilen huzur hakkının iptaline).

6-(Biyaf katılım Payında belirtilen)Hesap kesim tarihi itibari ile kesinleşmiş bulunan sandık öz sermayasinin %70'i üyelere dağıtılacak hükmü.   (sandık öz sermayasinin %100 'ü üyelere dağıtılır şeklinde olması.)

7-Kredi çeken tüm üyelerin miktarı ve ödeme durumları şeffaflık ilkesi adı altında DEÇADSAN sitesinde yayınlanması.

Saygılarımla...... Halil YİĞİT
« Son Düzenleme: 21 Ekim 2012 / 11:31 Gönderen: Demirkanat / Kürşad YAVUZ »

Çevrimiçi Demirkanat / Kürşad YAVUZ

• Administrator
  • Site Özel Üyesi
Ynt: Adana'da DEÇADSAN seçimi
« Yanıtla #1 : 21 Ekim 2012 / 11:40 »
Öncelikle genel kurulda yönetime aday olacak arkadaşlara başarılar diler ve üyelere hayırlı bir yönetimin iş başına gelmesini dilerim.

Kişisel görüşüm şeffaflık ve personel adına güzel istekleriniz var. Sadece görev sürelernin 1 dönem değil 2 ödem olması daha ilgi görebilir.

Saygılarımla..

Alıntı
Alıntı
2-Başkan,Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri,bulundukları Kurullarda sadece 1 Dönem (3 yıl)için seçilebilmeli diğer döneme aday olamamaları.

http://twitter.com/demiryolcuyuz

Türk milleti!

Ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük millet bayramını daha büyük şereflerle, saadetlerle, huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim.

Ne mutlu Türküm diyene!

Ankara, 29 Ekim 1933

Mustafa Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı halil yigit

• Emektar Üye
« Yanıtla #2 : 21 Ekim 2012 / 12:22 »
Daha demokratik ve şaffaflık açısında 1 dönem olarak düşündük.   
 sadece başkanlık ,diğer kurullar hariç olmak üzere tartışılabilir. ....
Ayrıca şimdiye kadar gözümüzde kaçmış olan bir husus varki avukat arkadaşlar hatırlattılar.
yasa gereği memur olmak  hasebi ile kurularda görev alanların kesinlikle para almamaları maddesi varki.
 çok önemli bir madde.ve cezai yaptırımları var .

Çevrimdışı atay78

• Emektar Üye
« Yanıtla #3 : 21 Ekim 2012 / 13:24 »
acaba artık ıscılerıde uye almak gbı bır durum soz konusu olucak mı

Çevrimdışı halil yigit

• Emektar Üye
« Yanıtla #4 : 21 Ekim 2012 / 21:52 »
Yönetimin almış olduğu HUZUR hakkı olarak ödenen paranın  yasal olmadığı tüzükteki maddenin geğişmesi gerektinin belirten yasalardaki maddeler aşağıya çıkarılmıştır:
 5234 sayılı kanun ve içişleri bakanlığının 19.02.2004 tarihli-2004/2 sayılı genelgesi ve 5072 sayılı dernekler kanunun 2/e bendindeki maddesi gereğince; DERNEKLERDE GÖREV ALAN KAMU GÖREVLİLERİ,DERNEKLERDEKİ VE VAKIFLARDAKİ GÖREVLERİ NEDENİYLE HUZUR HAKKI VEYA BAŞKA BİR AD ALTINDA HERHAMGİ BİR ÜCRET ÖDENMEZ kükmü olduğundan dolayı .
bundan sonra DEÇADSAN'da görev alanların ALMIŞ OLDUKLARI YÖNETİM HUZUR HAKKI paraları da yasaya uygun olmadığından tüzük teklifi ile iptal edilecektir.

• Administrator
  • Site Özel Üyesi
« Yanıtla #5 : 23 Ekim 2012 / 22:18 »

İşçi Arkadaşlarında üye olabilmesi için gerel kurulda yetki istenecek.

Türk milleti!

Ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük millet bayramını daha büyük şereflerle, saadetlerle, huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim.

Ne mutlu Türküm diyene!

Ankara, 29 Ekim 1933

Mustafa Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı atay78

• Emektar Üye
« Yanıtla #6 : 23 Ekim 2012 / 23:49 »

İşçi Arkadaşlarında üye olabilmesi için gerel kurulda yetki istenecek.
hadı hayırlısı

Çevrimiçi Göçebe (chomez)

• Site Özel Üyesi
« Yanıtla #7 : 26 Ekim 2012 / 02:18 »
 :)

Seçim sonuçlarıyla ilgili bilgi verecek arkadaş yok mu?

Nedir, ne değildir?

Saygılar,

Çevrimdışı depocu

• Üye
  • **
« Yanıtla #8 : 27 Ekim 2012 / 11:21 »
Derneğin İstanbul üyesiyim. Dernek çalışmaları hakkında bilgimiz yok. Yönetime İstanbuldan da bir kişiyi katsanız nasıl olur.

• Administrator
  • Site Özel Üyesi
« Yanıtla #9 : 29 Ekim 2012 / 21:33 »
Seçimler  10 Kasım 2012 de yapılacak sayın göcebe.

:)

Seçim sonuçlarıyla ilgili bilgi verecek arkadaş yok mu?

Nedir, ne değildir?

Saygılar,

Türk milleti!

Ne mutlu Türküm diyene!

Ankara, 29 Ekim 1933

Mustafa Kemal ATATÜRK

• Site Özel Üyesi
« Yanıtla #10 : 30 Ekim 2012 / 01:41 »
Sayın Yavuz,

Seçim sonuçlarını merak edişimin ayrıntısı...

1. Varolan yönetimin kaç yıldır işbaşında olduğu,
2. Tüzüğünde öngörülen hedefler açısından başarılı olup olmadığı,
3. Varolan yönetimi değiştirmeye dönük muhalefetin olup olmadığı,
4. Derneğin üyesi olup da bu foruma da üye olan arkadaşlarla, ziyaret eden arkadaşların bu konuda söyleyecek şeylerinin olup olmadığı...

Bunları merak etmiştim!

İşin aslı, forumu forum yapacak görüş alış verişleri, tartışmalar olabilir mi? sorusuna yanıt arıyorum.

Benim gördüğüm, forumun 1300 küsur üyesi olmasına karşın, katkıda bulunanların bir elin parmakları denebilecek kadar az olması :(

Gönül, dile getirilen görüşlere dönük eleştirilerin de yeraldığı, TCDD başta olmak üzere tüm raylı sistem çalışanlarının buluşma noktası haline gelmesini diliyor :)
...
Bilmem sizler, bu forumun asıl sahipleri, raylı sistem çalışanları (işçi-memur-emekli) ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Saygılar,

• Administrator
  • Site Özel Üyesi
« Yanıtla #11 : 30 Ekim 2012 / 13:29 »
1. Varolan yönetimin kaç yıldır işbaşında olduğu,

Decadsan da şuanda olağanüstü seçime gidiliyor. Sadece 2 dönem öncesine kadar biliyorum. Genel başkanın kaza sonucu hayatını kaybetmesi ile mevcut yönetimden bir arkadaş mualif olmadan bir dönem önce seçilmişti.

2. Tüzüğünde öngörülen hedefler açısından başarılı olup olmadığı,

Bunu decadsanı daha iyitanıyan arkadaşlar cevaplayacaklardır.

3. Varolan yönetimi değiştirmeye dönük muhalefetin olup olmadığı,

Bilgiğim kadarıyla 10 kasımdaki olağan üstü seçimlere 3 liste yönetime aday olarak girecek.

4. Derneğin üyesi olup da bu foruma da üye olan arkadaşlarla, ziyaret eden arkadaşların bu konuda söyleyecek şeylerinin olup olmadığı...

Sivil toplum örgütleri siyasallaşmamalı ya da bir yere angeje olmamalıdır. Bağımsız ve tabana yönelik hareket edebilmelidir. Bağımsız hareket edemeyen sivil toplum örgütleri tabana yönelik hizmet üretememektedir. Çünkü, yukarıya yanlış anlaşılmaktan kormaktadır. Bu nedenle tabandan gelen önerileri yuvarlak laflarala ertelemektdir.

Sayın Göcebe sizin kazalarda hayatını kaybeden ve iş yapamaz hale gelen personelimiz için bir önerininiz vardı. Hiç aklımdan çıkmadı. Demiştiniz ki, herkezden küçük paralar toplayalım. Küçük küçük birikimler büyük paralar olur.

Decadsan da yönetime aday olan ve içlerinde BTS ve Memur-Sen üyesi olan Aziz SÖKMEN başkanlığında seçimlere girmeye hazırlanan arkadaşlarımla bu konuyu konuştum. Dedim ki, dernek üye aidatlarından çok çüzzi olarak 1 er yada 2 şer lira parayı demiryollarındaki iş  kazalarında hayatını kaybeden ya da çalışmayacak duruma gelen arkadaşların ailelerine yardım olarak dağıtalım. Çok güzel bir düşünce dediler. Sandık, üyelerin ekonomik gelişimlerinde kullanılmak zorunda olduğundan bunu sandıkta yapamayacaklarını ama yakında dernek seçimleri olacağını ve  1 lira bile toplansa ayda en az 2000 TL'e yakın toplanacağını belirttiler. Bu konuda konuştuğum diğer sivil toplum örgütleride tam destek vermekte ve güzel düşüncelerimizden ötürü teşekkür etmektedirler.

Eğer gerçekleşirse, bu sizin düşüncelerinizi okumamızı sağlayan Demiryolcuyuz.biz forumun ve insana duyarlı yönetimlerin kazanımı olacaktır.

Demiryolculara desteklerinden ötürü Sayın Aziz Sökmen ve arkadaşlarına genel kurulda başarılar diliyor ve Sayın Göcebeye bu güzel fikri paylaşarak bizlere aracı olma fırsatını verdiği için teşekkür ediyorum.
« Son Düzenleme: 30 Ekim 2012 / 13:34 Gönderen: Demirkanat / Kürşad YAVUZ »

Türk milleti!

Ne mutlu Türküm diyene!

Ankara, 29 Ekim 1933

Mustafa Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı halil yigit

• Emektar Üye
« Yanıtla #12 : 31 Ekim 2012 / 21:18 »
kıymetli arkadaşlar.
Aslında asıl mesele Türkiyede ki sivil toplum örgüt ve kuruluşlarının demokratik olup olmadığında aramak lazım.Yani düşünebiliyormusunuz,bir ekip düşünün seneler yani 10-15-hatta 20 sene bir kitle örgütünü idare etsin.Ve sonra hak hukuk ve insan haklarından bahsedeceğiz.
Yani bütün kitle örgütleri üye ve yöneticileri artık üyelerinden korkmadan tüzüklerine seçim (seçilme ) dönemini koymalarının zamanı geldi ve geçiyor bile .
Ayrıca şuda var ki bizler memur ve kendimize okumuş insanlar diyor isek de (aslında okumayan )bu tür dernek ve benzeri STK ların hiç bir kanunu bilmiyoruz ve kulakdan dolma işler yapıyoruz.
DEÇADSAN dolayısıyla Adana il Dernekler bürosuna gittim ve görüştüm sadece bir husus yazayım.
1-Memur muhakemet yasasına göre ve dernekler yasasına göre ayrıca iç işleri bakanlığı genelgesine göre memur seçildiği dernek veya vakıf ta huzur hakkı veya başka bir ad altında kesinlikle hiç bir ücret alamaz diyor.(kesin hüküm.)ama Deçadsan Yönetimi huzur hakkı alıyor arkadaşlara söylüyoruz tüzüğümüzde var alınır diyorlar,ve değiştirilmesi gerektiğini belirtiyoruz. ama nafile  bunun gibi daha çok hususlar var yani tüzük yasa ve kanunlara göre yeniden düzenlenmeli ve daha şeffaf ve demokratik yapıya dönüştürülmelidir. Aksi takdirde kim kazanırsa kazansın sadece isim değişir.

« Son Düzenleme: 31 Ekim 2012 / 21:32 Gönderen: halil yigit »

• Site Özel Üyesi
« Yanıtla #13 : 01 Kasım 2012 / 03:20 »
Sayın Yiğit,

Yazınız üzerine aklıma gelen bir çok şey var, bunların kimisi eleştiri kimisi duruma açıklık getirecek bilgiler ve yaşanmış olaylar  ;)

Ama 'keyfe keder' olarak nitelenebilecek noktaları es geçersek ;

1. Hangi kurum ya da kuruluş olursa olsun, sözkonusu kurumun demokratik olup olmaması bizzat o kurumu oluşturan insanlara bağlıdır!

Hiç bir kurumda, yönetici ben demokratik olmak için şunu şunu  yapacağım demez, derse ve yaparsa yönetime demokratik olmayan, olmayacak insanların seçilmesine neden olabilir!

Kurumların etkinliği, verimliliği üyelerinin o kuruma hangi ölçüde sahip çıktığına bağlıdır!

2. Kendimizi ilgilendiren yasalar ya da kısaca hak ve sorumluluklarımız diyelim şuna  ;)

Burada bir yardım talebi vardı, ücretli evlenme izni vermeyen amirlerinden şikayetçi olup, çözüm arayan bi arkadaşımız vardı, anımsadınız mı bilmem!

Ücretli evlenme izninin olduğunu biliyor ama amirlerine kabul ettiremiyor >:(

Şaşkın, kızgın, haklı olarak!

Oysa çözüm çok basit idi (bir dostumuzun yazdığı gibi) ;

Şu tarihte evleniyorum, yasal hakkım olan  şu kadar gün ücretli izin hakkımı kullanmak istiyorum. İznimin verilmesini ve izin süreme denk gelen ücretimin ödenmesini rica ederim.

Gerek izin hakkımın gerekse izne bağlı ücretimin kısıtlanması, sınırlandırılması halinde yasal haklarımı mahkemelerde arayacağımı bildirir, saygılarımı arz ederim.

tarzında bir dilekçe sorunu kökten çözecek idi! Ne yaptı bilmiyorum! Umarım amirlerinin aklı başına gelmiş ve iznini de ücretini de ödemişlerdir!

Buna neden değindim?

Yazdığınıza katılıyorum, ne haklarımızın ne de sorumluluklarımızın bilgisine sahip değiliz!

Yazdıklarınızdan anladığım, Deçadsan yönetimi uyarıya karşın huzur hakkı alıyor!

İtiraz eden arkadaşlar konuyu neden mahkemeye götürmemişler?

Ya da yöneticilerin sicil amirleri kim ise, sicil amirlerine avukat aracılığıyla başvurarak yasal maddeleri de sıralayarak, amiri oldukları kişiler hakkında gerekli yasal işlemin yapılmasını istememişler?
...
Ayrıca bu huzur hakkına neden taktınız, anlayamadım?

Darılmayın ama bence konuya amatörce yaklaşıyorsunuz!

Yanlış noktalara odaklanıyorsunuz!

Hedefiniz derneğin/sandığın etkin çalışması değil mi?

Neden (sadece örnek olsun diye yazıyorum);

1. Ben ve arkadaşlarımı seçerseniz tüzükte bu maddeleri şöyle değiştireceğiz,
2. Sandığın verdiklerini haftalık olarak şöyle, şuradan yayınlayacağız,
3. Üyelerimize şu şu etkinlikleri sunacağız,
4. vs vs.

tarzında yazmıyorsunuz?

Neden şikayetçi olduğunuz noktaları ve bu noktalara nasıl çözüm bulacağınızı yazmıyorsunuz?

Anladığım kadarıyla sözkonusu sandık, esaslı mali yapıya sahip! Neden bu mali gücü 'yahudi esnafı' gibi üyelere borç vermek yerine daha etkin ve kalıcı işlerde kullanmıyorsunuz?

vs vs.

Yanlış anlaşılmaktan korkuyorum, umarım bir dost olarak yazdığımı anlarsınız! Öylesine içten yazmışsınız ki, seslenmeden duramadım :)

Varsa eleştirilerinizi, görüşlerinizi almaktan hoşnut olurum.

Saygılarımla,

Çevrimdışı halil yigit

• Emektar Üye
« Yanıtla #14 : 01 Kasım 2012 / 15:20 »
Yukarıda belirtiğiniz hususların tamamına katılıyorum.
Belirttiğm husus sadece bir örnek idi.
Dönem içerisinde yeminli mali müşavir tarafından denetlenmesi.Ve sitede ilanı.
Tüzükte belirtilen tavan ödeme limitinin düşürülmesi.(Misal 30.000 Tl olabilir.)
Kredi çekenlerin isimleri ve miktarlar ve geri ödemeyip ödemedikleri DEÇADSAN sitesinde (şifreli girilerek) yayınlamması İsim veya sicil olabilir.
Sandik aidatının sembolık olup Biyaf aidatının yeniden ayarlanması(kanun gereği)
Başkan,Yönetim ve Denetim Kurullarının belirli süreli (1 veya 2 ) Dönem olabilir.(Özellikle Denetim Kurulu çok önemli)
Sandık Bütçesinin belirli bir kısmını hesap ta bloke etmesi.(Yasa gereği)
gibi husuları sıralayabiliriz.
Tabiatı ile buradaki arkadaşlar profosyenel değil ama artık ilgili kanunları da öğrenmeye başlıyoruz.Öğrendikçe arkadaşları uyarıyor ve hatırlatıyoruz.
amaç daha ve güzel'e ulaşmak.yoksa hiç kimseyi kişisel olarak karalamak değil.

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Adana'da DEÇADSAN seçimi Benzer Konular

ADANA'DA DEMİRYOLUNA SABOTAJ
ADANA'DA DEMİRYOLUNA SABOTAJAdana'da, demiryolunda makasla oynanması sonucu bir yük vagonu raydan çıktı. Teşkil memurunun dikkat... Devamı...

Gösterim: 1193 - Yanıt: 3 - Başlatan:Trenci96
KAYSERİ-ADANA HATTINA YOĞUN İLGİ
İlk seferini geçen yıl mayıs ayında başlanan Erciyes Ekspresi'nin Kayseri-Adana hattında günde ortalama bin yolcu taşındığı bild... Devamı...

Gösterim: 998 - Yanıt: 1 - Başlatan:koncar52512/Mustafa ERASLAN
ADANA-MERSİN 35 DAKİKA'YA İNİYOR...
Mersin Lojistik ve Transport Fuarı’nda görüştüğümüz TCDD Genel Müdürü, raybüslerin 1 aylık test sürüşünden sonra hizmete gireceğ... Devamı...

Gösterim: 877 - Yanıt: 0 - Başlatan:Makinist_26/ Kenan ÖZCAN
adana deçadsan da neler oluyor.
adana da deçadsanda 28.03.2011 de kongre varmış konu hakkında bilgisi olan varmı.?aydınlatırmısınız.? Devamı...

Gösterim: 2763 - Yanıt: 3 - Başlatan:fatihhan
DECADSAN Genel Kurulu Birlik ve Beraberlik ile Huzur İçinde Yapıldı.
Dün Adanada DECASAN Olağan Genel Kuruldaydım. Paranın olduğu yerde huzur olmaz derler ama dünkü genel kurulda heyecan ve huzur v... Devamı...

Gösterim: 452 - Yanıt: 0 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ