Gönderen Konu: ANLAMAKTA ZORLANIYORUM!  (Okunma sayısı 2603 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Trenci96

• Site Özel Üyesi
ANLAMAKTA ZORLANIYORUM!
« : 25 Aralık 2009 / 12:19 »

Eskişehir'de özellikle hızlı tren işletmeciliğine başlanılmasıyla birlikte ardarda yeni düzenlemeler yapılıyor.Bu işletmecilikle ilgili yeni birimler kuruluyor,yeni ünvanlar açılıyor vs.Hızlı tren işletmeciliğiyle beraber Eskişehir'in yolcu trafiğinin oldukça artmış olması biz demiryolcular için tabiki oldukça sevindirici..
Yolcu trafiği artan Eskişehir gar bu yüzden bazı praoblemlere de gebe kalmış durumda mesela en başta gara otobüs ve tramway ulaşımı olmadığından yolcular yada yakınları genellikle özel araçlarıyla gelip gidiyorlar,fakat gar sahasında bu yolcular için yeterli park yeri olmadığından sorunlar yaşanıyor..Bu duruma çare olarak yeni bir düzenlemeye gidiliyor ve eğitim merezi önündeki personel otoparkı halka açılacak,persoel için de bazı işyerleri yıkılarak otoparka çevrilecek,ihalesi de yapıldı bile..
Fakat benim anlamakta zorlandığım nokta şurası :
Otoaprk yapımı için yıkılacak ve boşaltılması istenilen işyerleri çok stratejik durumdalar ve işlerinin gereği olarak da stratejik ortamdan koparılmamaları gerekli..Mesela bu işyerlerinden bir tanesi Sinyalizasyon Şefliği ve bu işyeri 24 saat faal olarak stratejik bir öneme haiz bu nedenle de hem telgraf haneye hem de dispeçerlik,gar müdürlüğü,şube şefliği gibi birimlerle iletişiminin iş gereği çok iyi olması gerekiyor..Şimdi bu işyerinin otopark için yıkılacağı söyleniliyor ve başka yere taşınması konusunda resmi yazılar yazılıyor,fakat taşınılacak yer olarak işyerine hiç de uygun olmayan uzak bir yer tahsisi yapılıyor hem de ısınma problemi vs. sorunları olan atıl köhne bir yer..
Tamam otopark sorununun çözümü için mutlaka birşeyler yapılmalı ancak bu stratejik öneme haiz işyerlerinin yıkılmasıyla yapılmamalı!Oysa Eskişehir'de otopark yapımı için çok daha uygun yrler var mesela hastane arkasında çürümeye yüz tutmuş bir çoğu da boş durumda olan lojmanların olduğu bölgeler,sorunun asıl çözüm yeri oralardadır..
Fakat nedense iş lojmanlara geldiğinde yetkililerimiz açısından akan sular duruyor ve bir türlü lojmanlara dokunulmuyor!..Denilecek ki lojmanlar da gereklidir tamam kabul ediyorum lojman da hizmet amacıyla gereklidir ancak asıl öncelik işyeri olmalıdır.Bizlerin çalışma amacımız lojmanda oturmak ve kendimize sosyal edinimler sağlamak değildir,tren trafiğinin en iyi şekilde yürütülmesinin sağlanabilmesidir..Zaten lojmanlarda oturanların büyük çoğunluğunun tren trafiği işleriyle ilgisi bile yoktur,idari görevdedirler.Mevcut işyerlerinin yıkılmasından sa bu lojmanların yıkılıp değerlendirilmesi çok daha mantıklıdır!Yada yıktığınız işyerlerini uzak,köhne yerlere taşımak yerine bu lojmanları boşaltarak işyerine çevirebilirsiniz ve Gar girişindeki 2 katlı lojmanlar işyeri yapımı için oldukça uygundurlar!
Ancak yöneticilerin böyle daha mantıklı düzenlemeler yapmak yerine çalışanların düzeini bozup daha mağdur duruma düşünmelerini anlamakta gerçekten de çok zorlanıyorum!..Yıllarca TCDD'ye trafik hizmeti vermiş işyerlerini boşaltıp TCDD dışı taşeron firmalara(Hızlı tren temizlik işlerini alan şirkete vs.) vermek ne kadar doğru bir iştir!
Eğer Eskişehirde yer sıkıntısı çekiliyorsa bunun en iyi çözümü bizce ;
İşyeri olmaya uygun lojmanların bu amaçlar dahilinde kullanılmasıdır.mevcut işyerlerinin yıkılması yada başka yerlere taşınılması değil!

Adk System Advertising

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter