Gönderen Konu: APK DAİRESİNE BİR SİTEM BİR ÖNERİ  (Okunma sayısı 6098 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Trenci96

• Site Özel Üyesi
APK DAİRESİNE BİR SİTEM BİR ÖNERİ
« : 09 Mart 2008 / 15:22 »

Değerli Demiryolcular,
TCDD'nin teşkilat yapısı içerisinde bulunan APK(Araştırma Planlama Koordinasyon) dairesi TCDD'nin son yıllarda yeniden yapılanma çalışmaları içerisinde önemi hızla artan bir dairemizdir..Adından da anlaşılacağı üzere bu dairemizin işlevi kurumun gelişimine ait projeler üretip bunların uygulamaya konulması yönünde koordinasyon hizmeti yapmaktır..
Son yıllarda kurumumuzda personel odaklı fikir ve projelerin değerlendirilmesi işlerine önem verilmiş ve bu amaçla tüm teşkilata yazılar gönderilerek personelden kurumla ilgili görüş,düşünce ve projeleri sorulmuştur..Bunun neticesinde çalışanlarımızdan bir kısmı kendi branşlarıyla ilgili yaşadıkları sorunları ve bu sorunların çözümü yönünde önerilerini yazılı olarak dile getirmişlerdir..
Bu uygulama gerçekten de çağdaş yönetim modelinin bir parçasıdır ve birçok gelişmiş ülkelerde de uygulanmaktadır.Özellikle dünyanın en gelişmiş teknoloji ve ekonomilerinden olan japonya'nın şirket işletmeciliğinin ana felsefesinde bu uygulamanın varolduğu söylenilegelmektedir..
Kurumumuz TCDD şebekesi Türkiyenin her yerini 10.000 km'lik hatlarıyla bir örümcek ağı gibi sarmakta ve yüzlerce işyeri ve personel yapısıyla çok dağınık ve kozmopolit bir yapı arzetmektedir..Her ne kadar merkezi bölge müdürlükleri aracılığıyla bu kadar dağınık bir yapı yönetilmeye ve kontrol altında tutulmaya çalışılsa da Ankara'daki Genel Müdürlük binası içerisinden bu kadar geniş bir teşkilat yapısının işleyişini takip edip organize edebilmek çok da kolay bir iş değildir!..Birçok kez genel müdürlük uygulamalarıyla bölge müdürlükleri uygulamaları farklılıklar arzetmekte ve sonuçları itibariyle yansımaları da beklenenden çok farklı olmaktadır!..
Bu farklılığın ana nedeni ise ; kurumumuzun hala otomasyon ağını yerleştirememiş ve otokontrole dayalı yönetim modeline geçememiş olmasıdır!..Bu yöndeki çalışmalar her ne kadar devam ediyor olsa da hızla gelişen yönetim ve üretim teknolojileri karşısında bu uygulanmaya çalışılan sistemler de zaman içerisinde yeterliliğini yitirmekte ve demode olmaktadır..
Ancak,temel felsefe olarak ; yönetim birimleriyle üretim alanında çalışan personel arasında her aşamada bir iletişim ağı oluşturularak sorunları birebir çalışanın kendi ağzından edinmek ve yönetim birimlerinin bu sorunların çözümüne yönelik projelerini çalışanlarla birlikte geliştirmeleri çok önemlidir..
APK dairesinin son yıllarda direkt personelle irtibata geçerek sorun ve çözümlerine yönelik fikirlerini almasını gerçekten de çok önemsiyor ve bu uygulamanın yaratıcılarını da tebrik ediyoruz..Umarız bu uygulama daha da yaygınlaştırılarak devam ettirilir..
Yazımın başlığında bir sitem bir öneri demiştim ve önce TCDD'ye olan bir sitemimi dile getireyim :
Bu yeni anlayış çerçevesinde geçtiğimiz yıllarda istasyonların güzellleştirilmesi amacıyla ödüllü teşvik ve yarışmalar düzenlenmişti..Belirli zamanlarda her bölgeden birkaç istasyon çevre düzenlemesi ve görünüşü itiabarıyla en iyi istasyon seçilerek bu istasyonda çalışan personel ile ilgili diğer personele de birer maaş ikramiye verilmişti..Bu uygulama kurumun içerisinde bulunduğu birçok sıkıntılar karşısında bazı personelimizce,yapılan masraflar dikkate alınarak her ne kadar fuzuli görülse ve hala tartışılmaya devam eden bir uygulama olsa da Kurumsal Kimlik oluşturulması aşamasınca bence abartılmamak ve bazı yanlışlıklar oluşturulmaması kaydıyla faydalı bir çalışmadır.Ancak buna rağmen bu uygulama esnasında personel arasında ayrımcılık yaratıp bazı personelin de gereksiz yere küstürüldüğünü üzülerek görüyorum,şöyle ki ;
Her bölge kendi istasyonlarının güzelleşmesini sağlayabilmek için istasyon ve istasyon sahası bina ve ekipmanlarına yönelik boyama,tamirat ve revizyonlar yapmaya çalışıyor..Bu boya,tamir ve revizyon işleri ise yine diğer birimlerdeki demiryolu çalışanları tarafından sağlanıyor ve asıl emeği onlar sarfediyorlar!..Mesela istasyon binaları boya ve revizyonları için Bölge Kısım Şefi arkadaşlarımız olanca gayret göstererek ve biraz da baskılarla gece gündüz,hafta sonu demeden kendi özel imkanlarını da kullanarak istasyonlara gidip gelerek gereken organizasyonları yapıyorlar,yine istasyon sahası içerisindeki sinyalizasyon ekipmanlarının boyanması ve revize edilmesi için sinyalci arkadaşlar tüm bakım,onarım işlerini bir kenara bırakarak ekiplerinin bir kısmını bölerek o işler için koşturuyorlar..Bu gibi yoğun çalışmalarla bir süre sonra istasyon,sahası ve çevresi güzelleştiriliyor ancak sonuçta ise seçim komitesi tarafından güzelliği tescillenen istasyon için sadece istasyon şefi ve hareket memurları ile,bölge amiri ve şube şefine birer maaş ikramiye veriliyor!..Oysa inanın ki o ödülü alanlardan daha çok almayan kişilerin emekleri oluyor o güzelleşmenin oluşmasında!..Biz ödül alan meslektaşlarımıza niye alıyorlar demiyoruz ancak lütfen o işler için asıl koşturan meslektaşlarımızı da gözardı ederek küskünlüğe itmeyelim!..İstasyonun işletmeciliği ayrı bir şeydir,istasyonun bakım ve revizyon işleri ayrı birşeydir!..İstasyonların güzellikleri istasyon çalışanlarıyla değil bakım ve revizyonuyla ilgili birimleri ilgilendiren bir konudur ve bu ayrımı iyi bilelim!..O işler için emek sarfeden diğer arkadaşlarımızı da lütfen gözardı etmeyelim!..
Şimdi de APK dairesine olan önerimi dile getirmek istiyorum :
Geçen ay personel önerilerinin değerlendirilmesine yönelik yayınladığınız kitabı kabaca okudum ve gerçekten de güzel bir çalışma olduğu değerlendirmesinde bulundum..
Önerilerin birçoğu aslında tüm çalışanlarımızın sürekli dile getirdiği ve bildiği konular olsa da yine de teşvik açısından güzel bir uygulama olmuş..Ancak bu uygulamanın biraz daha geliştirilip bilgisayar teknolojisiyle bütünleştirilmesi çok daha faydalı olur düşüncesindeyim.
Şöyleki ; bizler önerilerimizi kağıda dökerken sadece yazı olarak dökebilmekte ve birçok yazı dışı bilgilerimizi de aktaramamaktayız.Oysa TCDD sitesinde bir personel önerileri alanı açılsa ve bu alana yazı yanında resim,film ve diğer datalar da eklenebilse önerilerimizi daha detaylı ve net aktarabilme olanağımız olacaktır..Ayrıca hatlarda çalışan birçok faal arkadaşımızın işyerlerine gelen bu yazılardan ve uygulamalardan hiç haberleri dahi olamamaktadır!..Oysa internet üzerinden dileyenin dilediği zaman kendi düşünce ve projelerini aktarabileceği daha fonksiyonel bir alan oluşturulsa ben eminim ki birçok arkadaşımızdan çok daha faydalı ve işlevsel fikir ve projeler elde edilebilinecek ve kurumun faydasına kullanılabilecektir..Bunu yapmak çok zor birşey değildir,sadece TCDD'nin mevcut sitesi üzerinde personel önerileri ve projeler isimli bir alan açmak yada başka yeni bir site açılarak uygulamayı burada hayatiyete geçirmek yeterlidir..
Bunun örneğini ise şu anda yazışmakta olduğumuz demiryolcuyuz.biz forumlarında net bir şekilde görebilirsiniz..Teknolojiyle personel yeteneklerini birarada değerlendirmek açısından bu örnek gözönünde alınabilinir yada bu forumlardaki yazışmalar resmi olarak değerlendirmeye tabi tutulabilinir..Bunun için bu foruma,APK dairesinde çalışan bir kişinin takip ve değerlendirmede bulunması görevi verilebilinir!..
Saygı ve Selamlarla..
« Son Düzenleme: 09 Mart 2008 / 15:42 Gönderen: trenci96 »

Adk System Advertising

Çevrimdışı h çelik

• Üye
  • **
Ynt: APK DAİRESİNE BİR SİTEM BİR ÖNERİ
« Yanıtla #1 : 11 Mart 2008 / 09:50 »
trenci 96 sizin gibiler arttıkça sorunlar azalır inşallah
damlalar mermeri yontar teşekkürler

Çevrimdışı Kadirkaraman

• Emektar Üye
Ynt: APK DAİRESİNE BİR SİTEM BİR ÖNERİ
« Yanıtla #2 : 11 Mart 2008 / 11:50 »
Kardeş biz oraya gönderdiğimiz mnerileri aslında resimli tefarruatlı gönderdik ama baskı biraz yetersiz olmuş
Herşey Vatan İçin.

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

APK DAİRESİNE BİR SİTEM BİR ÖNERİ Benzer Konular

TAŞINDI: PERSONEL ÖNERİLERİ
Bu konu Diğer isimli bölüme taşındı. http://www.demiryolcuyuz.biz/forum/index.php?topic=164.0 Devamı...

Gösterim: 2108 - Yanıt: 0 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ
SİTE YÖNETİMİNE BİR ÖNERİ
değerli admin arkadaşlar.rumuzumun yanına baktığımda birde ne göreyim.dalya demişiz ve bunun neticesindede uzman üye sıfatına la... Devamı...

Gösterim: 9131 - Yanıt: 17 - Başlatan:yakup
HIZLI TRENE 13 BİN İSİM ÖNERİSİ
TCDD’nin 13 Mart’ta açılışını yapacağı Ankara-Eskişehir hızlı trenine vatandaşların önerdiği isimler yaratıcılıkta sınır tanımad... Devamı...

Gösterim: 2097 - Yanıt: 0 - Başlatan:Makinist_26/ Kenan ÖZCAN
TARİHİ İSTASYONLAR İÇİN MÜZE ÖNERİSİ
Tarihi Göztepe İstasyonunu yıkılmaması kadıköy belediyesinin önerisi yazan Haber Türk Gazetesinin 28.05.2014 tarihli yazısı aşağ... Devamı...

Gösterim: 2045 - Yanıt: 0 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ