Gönderen Konu: AVRUPA DEMİRYOLU İNSAN KAYNAKLARI TOPLANTISI YAPILDI  (Okunma sayısı 5572 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Demirkanat / Kürşad YAVUZ

• Administrator
  • Site Özel Üyesi

105. Avrupa Demiryolu ve Altyapı Şirketleri Topluluğu (CER) İnsan Kaynakları Müdürleri Toplantısı, Kuruluşumuz ev sahipliğinde 27-28 Ekim 2011 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi.
Kuruluşumuzun da üyesi bulunduğu Avrupa Demiryolu ve Altyapı Şirketleri Topluluğu (CER) bünyesindeki üst düzey çalışma gruplarından biri olan CER İnsan Kaynakları Müdürleri Grubu toplantısında, demiryolu şirketinin değişmesi halinde personelin korunması, eğitim masrafları, işletmelerin sosyal sorumluluğu, sağlık ve emniyetin artırılması gibi personel ve insan kaynakları ile ilgili konular ele alındı.
Toplantıya katılan ve TCDD ve Türkiye’deki insan kaynakları hakkında bilgi veren Kuruluşumuz İnsan Kaynakları Dairesi Başkanı Adem KAYIŞ, üye ülke demiryolları katılımcılarının sorularını cevaplandırdı.
Kuruluşumuzu İnsan Kaynakları Dairesi Başkanlığı, Eğitim ve Öğretim Dairesi Başkanlığı, Sağlık Dairesi Başkanlığı ile Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığının temsil ettiği toplantıya, başta SNCF (Fransa Demiryolları), DB AG (Alman Demiryolları), FS (İtalya Demiryolları), RENFE (İspanya Demiryolları) olmak üzere, BDZ EAD (Bulgaristan Demiryolu Şirketi), NRIC (Bulgaristan Demiryolu Altyapı Şirketi), SNCFL (Lüksemburg Demiryolları), ZS (Sırbistan Demiryolları), NS (Hollanda Demiryolları), LG (Litvanya Demiryolları), EVR (Estonya Demiryolları), CD (Çek Cumhuriyeti Demiryolları), ÖBB (Avusturya Demiryolları), ZSR (Slovakya Demiryolları), SBB (İsviçre Demiryolları), VR (Finlandiya Demiryolları) gibi Avrupa’daki CER üyesi demiryolu kuruluşlarının yanı sıra Uluslararası Demiryolları Birliği UIC yetkilileri katıldı.

“İnsan Kaynakları Yönetimi” Semineri
Kuruluşumuzdaki yeniden yapılandırma çalışmaları da dikkate alınarak, insan kaynakları yönetiminin yeniden yapılandırılması ve personel yönetimine ilişkin olarak Avrupa’da benzer süreçlerden geçmiş şirketlerin tecrübelerinden faydalanmak amacıyla bu hususlarda deneyimli CER üyesi demiryollarının ilgili uzmanları tarafından “İnsan Kaynakları Yönetimi” konulu eğitim semineri de düzenlendi.

DUMAN: Personele Yönelik Önemli Adımlar Attık
Seminerin açılış konuşmasını yapan Genel Müdür Yardımcımız İsmet Duman, İnsan kaynakları yönetiminin temel hedefinin,  personelin kurumun hizmet ve üretim amaçlarını en iyi biçimde karşılayacak nitelikli bir iş gücüne dönüşümünü sağlamak olduğunu belirtti. TCDD’de son yıllarda çalışanların motive edilmesi konusunda önemli adımlar atıldığını vurgulayan Duman, makinist değerlendirme çalışmalarının başlatıldığını, tren üstü personele ücretsiz kumanya verildiğini, yönetim becerileri geliştirme seminerlerinin düzenlendiğini, personel komisyonunun toplandığını, yönetici koçluğu hizmetleri alınmasının bunlardan bir kaçı olduğunu ifade etti.
Kaynak: TCDD Web Sitesi
http://twitter.com/demiryolcuyuz

Türk milleti!

Ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük millet bayramını daha büyük şereflerle, saadetlerle, huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim.

Ne mutlu Türküm diyene!

Ankara, 29 Ekim 1933

Mustafa Kemal ATATÜRK

Adk System Advertising

• Administrator
  • Site Özel Üyesi
Personele Yönelik Önemli Adımlar..
« Yanıtla #1 : 21 Kasım 2011 / 13:06 »
Bu toplantı hakkıda ve aşağıdaki başlıklar hakkında bilgisi olan arakdaşlar var mı? Paylaşımda bulunursanız önümüzdeki günlerde personel için planlananları daha iyi anlayabiliriz. Hatta bu başlıklar hakkında önerilerde de bulunarak tüm sivil toplum örgütlerine fikir verebiliriz.

"Demiryolu şirketinin değişmesi halinde,
  •    personelin korunması,
  •    eğitim masrafları,
  •    işletmelerin sosyal sorumluluğu,
  •    sağlık ve emniyetin artırılması
gibi personel ve insan kaynakları ile ilgili konular ele alındı."
« Son Düzenleme: 21 Kasım 2011 / 13:16 Gönderen: Demirkanat / Kürşad YAVUZ »

Türk milleti!

Ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük millet bayramını daha büyük şereflerle, saadetlerle, huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim.

Ne mutlu Türküm diyene!

Ankara, 29 Ekim 1933

Mustafa Kemal ATATÜRK

besincetin

• Ziyaretçi
Ynt: AVRUPA DEMİRYOLU İNSAN KAYNAKLARI TOPLANTISI YAPILDI
« Yanıtla #2 : 21 Kasım 2011 / 15:22 »
Hakkımızda hayırlısı.. Ben kurumun bugünden daha iyi olmasını/olacağını ümit ediyorum..

• Administrator
  • Site Özel Üyesi
« Yanıtla #3 : 21 Kasım 2011 / 22:08 »
Merhaba Besin Bey,

Hangi açılardan kurumun daha iyi olacağını düşünüyorsunuz.

Hakkımızda hayırlısı.. Ben kurumun bugünden daha iyi olmasını/olacağını ümit ediyorum..

Türk milleti!

Ne mutlu Türküm diyene!

Ankara, 29 Ekim 1933

Mustafa Kemal ATATÜRK

besincetin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 21 Kasım 2011 / 23:23 »
Kısaca; Ben ileriki süreçte kurumun küçüleceğini ve bu nedenle de mevcut hantal yapısından kurtulacağını düşünüyorum..

Çevrimdışı TTrenren

• Pasif Kullanıcılar
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 22 Kasım 2011 / 15:44 »
Kısaca; Ben ileriki süreçte kurumun küçüleceğini ve bu nedenle de mevcut hantal yapısından kurtulacağını düşünüyorum..

Kendimizi degil milletimizi düşünmeliyiz.Besincetine katılıyorum.temenni ediyorum.
Bazılarının rahatı bozulacak ama önce vatan önce millet dersek herkesin besinçetin gibi düşünmesi lazım.

• Administrator
  • Site Özel Üyesi
« Yanıtla #6 : 24 Kasım 2011 / 00:37 »
Bir demiryolcu olarak iki hassas noktam var.

• Demiryolu çalışanları,
  • Demiryolunun Ülkeme ve Ülkem insanına katkısı
Demiryolu çalışanları,

Trenci96'nın facebookta paylaştığı "TCDD hatlarındaki yol yapım ve onarım işlerini  İhaleyi alan Ulusoy Firması taşeronluk yaparak yurtdışından ithal personel aracılığıyla yapıyor bu işleri.İtalya'dan getirilen yom makinalarını yine İtalyan operatörler kullanıyorlar ve makasların buraj,eleme gibi işlerini bir tercüman aracılığıyla yabancılar yapıyorlar." bu doğru ise TCDD yabancılaşmaya ve firmalarca teslim alınmaya başlamış demektir.

Gördüğünüz gibi gelişen teknoloji ile insan gereksinimi minimuma indiği gibi TCDD personeline hatta ülkem insanına gerek de kalmamıştır. Yabancılaşan Osmanlı demiryollarında yaşanan sıkıntılar ve Cumhuriyetle birlikte demiryollarının neden millileştirildiği Behiç Erkin 'nin hayatı yazılarında mevcuttur. Ders alınmalıdır.

60 yıldır demiryolcuların mesleki ve kişisel gelişimine önem verilmemiş olup günümüze kadar olan süreç hep daha kötüye giderek aleyhlerine işlemiştir. Kariyer yönetimi gibi argumanlar rafa kaldırılmış böylece iş bilen demiryolcular değil birilerine tabii olmak zorunda olan yöneticiler iş başına getirilerek  Ülkesi için birşeyler yapmak isteyen demiryolcuların projeleri tozlu raflarda yok olup gitmiştir. Gelişim imkanı sunulmayan ve Demiryolculuktan başka birşey bilmeyen insanlara şimdi çekin gidin denecek olması ağrıma gitmektedir.

Demiryolunun Ülkeme ve Ülkem insanına katkısı,

Bakım onarım işlerinin, yol, sinyalizasyon gibi yeni alt yapı inşaatlarının ve hat kullanım haklarının özel sektöre verilmesiyle yabancılaşmanın önüde açılmış olacaktır. Cumhuriyetimizin kuruluş yıllarında Behiç Ekin'in hayatı yazılarında yabacılaşma nedeniyle askeri sevkiyatların silah zoruyla yapıldığı yazıyor. Bölgemizdeki doğal kaynaklar var olduğu müddetçe aynı oyunlara tekrar gelinmemelidir.

Demiryollarında yaşanacak küçülmeyle demiryolları artık kamu hizmeti üretmeyecektir. Son dönemde sıklıkla yaşanmaya başlandığı gibi ekonomik olmayan hatlar kapatılacak bölgesel ekonomi zarar görecektir. İşlek hatlarda seyahat ücretleri artacaktır.

Ayrıca belitmek isterim ki, sendikaların varlığı gidişatı değiştirmemiş ve varlıklarına da hiçbir inancım kalmamıştır.
« Son Düzenleme: 24 Kasım 2011 / 00:51 Gönderen: Demirkanat / Kürşad YAVUZ »

Türk milleti!

Ne mutlu Türküm diyene!

Ankara, 29 Ekim 1933

Mustafa Kemal ATATÜRK

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

AVRUPA DEMİRYOLU İNSAN KAYNAKLARI TOPLANTISI YAPILDI Benzer Konular

2.ULUSLARARASI DEMİRYOLU SEMPOZYUMU YAPILDI
Duyurularına bir yıl önceden başlanılan ve hem büyük bir heyecan yaratan hem de bazı çalışanlar tarafından yer açısından organiz... Devamı...

Gösterim: 2386 - Yanıt: 0 - Başlatan:Trenci96
Avrupa Demiryolları ve Avrupa fiziki Haritası
Avrupa Demiryolları Haritası Avrupa Fizik Haritası Devamı...

Gösterim: 27341 - Yanıt: 2 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ
GENEL MÜDÜRLÜKTE KURUM İDARİ KURUL TOPLANTISI YAPILDI
GENEL MÜDÜRLÜKTE KURUM İDARİ KURUL TOPLANTISI YAPILDI 1-Norm kadronun yetersiz olduğu işyerleri mevcut olup bu konu ile ilgili o... Devamı...

Gösterim: 3503 - Yanıt: 2 - Başlatan:avniyavuz
AVRUPA BİRLİGİ DEMİRYOLU POLİTİKASI ..
ARKADAŞLAR MERHABA , ERZURUMDA RAYLI SİSTEMLER OKUYORUM HOCAM BANA Bİ KONU VERDİ VE BUNU SLAYT YAPIP DERSTE ANLATICAM, VİZE YERİ... Devamı...

Gösterim: 2143 - Yanıt: 0 - Başlatan:japonalis2k
DTD YÖNETİM KURULU TOPLANTISI TEKİRDAĞ'DA YAPILDI
Demiryolu Taşımacılığı Derneği (DTD) Yönetim Kurulu Toplantısı, Tekirdağ'da yapıldı.ASYAPORT'taki toplantıya ilişkin gazeteciler... Devamı...

Gösterim: 1039 - Yanıt: 0 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ