Gönderen Konu: BAKÜ-TİFLİS-KARS DEMİRAĞI SİZCE TEHLİKEDE Mİ?  (Okunma sayısı 5092 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

koncar52512

• Ziyaretçi

Değerli demiryolcular;
Kafkaslarda yaşanan savaş,BAKÜ-TİFLİS-KARS demiryolu projesini etkiler mi?Malumunuz bugünlerde oralarda epeyi sıkıntı var,yaşanan bu savaş Dünya ve Türkiye demiryolları için çok önemli olan bu projeyi ne kadar etkiler.Değerli yorumlarınızı ve oylarınızı bekliyorum.Anket 15 gün açık kalacaktır.Ayrıca şunu da eklemek istiyorum:
DÜNYANIN HİÇBİRYERİNDE SAVAŞ İSTEMİYORUZ!!!
Saygılarımla...
« Son Düzenleme: 10 Ağustos 2008 / 19:07 Gönderen: koncar52512 Mustafa ERASLAN (42 gün) »

Adk System Advertising

Çevrimdışı Trenci96

• Site Özel Üyesi
Ynt: BAKÜ-TİFLİS-KARS DEMİRAĞI SİZCE TEHLİKEDE Mİ?
« Yanıtla #1 : 10 Ağustos 2008 / 23:05 »
Rus basını meydana gelen olaylardan dolayı ABD ve Türkiye'yi sorumlu tutuyormuş!..Sanki Gürcistan ve Kafkaslar Rusların babasının malı da orda mutlak hakim güç olmak istiyorlar!..Oysa Türkiye ve Türklerin Kafkas ülkeleriyle çok derin kültürel ve akrabalık bağları vardır ve Kafkasya konusunda Türkiye'nin sessiz kalarak tüm kontrolü Ruslara vermesi tabiki kabul edilemez!..
Kars-Tiflis-Bakü demiryolu hattı sorunlu Osetya bölgesinin dışında olduğundan ben bir problem çıkacağını sanmıyorum çünkü olayın karşı tarafında ABD-Türkiye-Nato ve AB bulunmaktadır!..Rusya'nın tüm bu güçlerin karşısına dikilerek Gürcistan'ı parçalamaya çalışması bu güçlerle de savaşı göze alması anlamına gelir ki bu tam bir çılgınlık olacaktır ve 3.Dünya Savaşı'nın da çıkması anlamını taşır!..Çünkü dünya enerji kaynaklarının çok önemli bir kısmı bu bölgelerde bulunmaktadır ve hiçbir güç de karşı tarafın tek kontrol mekanizması olmasını kabul etmez!.
Eğer ABD'nin gerçek istediği de bu değilse ben kısa bir süre sonra bu çatışmanın biteceğini sanıyorum..
Saygılarla..

totman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 11 Ağustos 2008 / 02:53 »
bu sitede bu konulara hiç girmek istemiyordum ama dayanamadım.once cevap:hiç bişi olmaz.olmuycakta gorursunuz :)
     marks'a gore yarı somurge ulkelerde demiryolları sanayi limanlarıylA ham madde yataklarını birbirirne baglar.bu kısa on bilgiden sonra turkiyede durum:
    -turkiyenin en onemli demiryolu hattı divriği_iskenderun(en iyi ctc ve en iyi sinyalizasyon)(divriği demir yatağı.iskenderun sanayi limanı)2. dunya savası sonrası avrupa sanayi devrimini hangi demirle yaptı acaba...?
    yada ornekleri artırmak isterseniz değirmenozu-bandırma bor hattına bakın....!  33000 liklerin bu hat için alndıgını dusunuyorum.:)inanmayan incelesin.hergun binlerce ton ham bor cevheri degirmenozunden bandırmaya ordan amerikaya gider.bu yıllardır boyle.(bu arada ek bilgi:dunyada hiç bir gelişmiş devlet ham madde yada yarı işlenmiş mamul satmaz)neyse konuyu saptırmıyım ankete donuyum...
       ipek yoluna,baharat yoluna hiç bişey olaz kimse merak etmesin.merak ederseniz ipek yolunu tekrar kurmak için avrupa bilmemne bankası tcdd ye ne diye mangiz bayılıp duruyo diye dusunebilirsiniz....neyse artık durmam lazım..ben bu konulara girmiyom artık:)hayırlı işlerr.......

Çevrimdışı Trenci96

• Site Özel Üyesi
« Yanıtla #3 : 11 Ağustos 2008 / 12:23 »
Değerli totman,
Bu konular şu anda dünyanın en çıplak konularıdır ve olayların bu yönünü görmeden gündelik hayata yönelik yönlerini anlayabilme imkanı da yoktur!..Yani bu yönlerini de anlayabilmek gerekir..
Diğer yandan laflar dönüyor dolaşıyor Türkiye'nin yarı sömürge,ABD,AB taraftarı bir ülke olduğu noktasına geliyor!..Şimdi bir düşünelim :
Dünyada artık enerji savaşları yaşanıyor ve bu savaşta sadece birkaç süper güç denge kuruyor Türkiye de kendi çapında küçük bir ülke olarak,stratejik bir coğraffya da olduğundan bu güçler arasında kendi menfaatleri gereği bir denklem oluşturmaya çalışıyor!..
Bundan daha doğal ne olabilir ki : Eğer bugün Türkiye ABD ve AB ile bir ittifak içerisinde olmasaydı Rusya belki Türkiyeye bile saldırabilirdi,yada bu stratejik denklemleri yapmasaydı Türkiye düşmanları Türkiyeyi çoktan bölmüş olurlardı!!
Bence her ülke kendisine göre bir strateji oyunu oynamaktadır ve Türkiye de bu oyunu gayet güzel oynuyor!..
Mesela Kafkasyada Türkiyenin de bir denklemei vardır ve bu denklem Rusya ile çok çelişmektedir!Eğer Türkiye Kafkasya oynunda ABD ve AB ittifakı kurmamış olsaydı sizce Rusya Demiripek Yolu Projesi'nin gerçekleşmesini kabullenir miydi!!
Ancak her denklemde ABD ve AB ile menfaatlerimiz örtüşmemekte bazılarında da çelişmektedir!..Mesela Irak ve Ortadoğu'da ABD ile Türkiye'nin çıkarlarının birçok noktada çatıştığı ve bu yüzden geçen yıl ABD ile iplerimizin kopma noktasına gelmesi gibi!
Saygılarla..
« Son Düzenleme: 11 Ağustos 2008 / 12:28 Gönderen: trenci96 »

koncar52512

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 11 Ağustos 2008 / 19:02 »
Değerli totman;
Yorumunuzda anlamadığım bir kaç nokta var.İlk olarak nasıl bu kadar rahat birşekilde Kars-Tiflis-Bakü demiryolu projesinin yara almayacağını savunuyorsunuz.Tamam bende istiyorum ki ne savaş olsun nede projeler sekteye uğrasın ancak benim sizin kadar içim rahat değil.Rusya basınında yazılıp çizilenlere bakarsak Türkiye bir numaralı sömürge ve savaş kışkırtıcı ülke durumuna geldi,bu ve bunun gibi birçok örnekleri verebiliriz.Ayrıca Gürcistan'ın da birçok stratejik noktaları ya işgal ediliyor yada bombardıman ile bu noktalar talan ediliyor.Ne malum bu talanın projeye sıçramıyacağı?Bana bunun garantisini verebilirmisiniz?Doğrusu ben sizin kadar,gönül rahatlığı ile hiçbirşey olmaz demiyorum,diyemiyorum.Benim bu konuda ciddi endişelerim var.Düşüncem odur ki bu proje büyük yara alacak gibi.Çünkü;
Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hizmete girdiğinde, orta vadede yıllık 30 milyon ton yük taşınması hedefleniyor,bir diğer husus Avrupa'dan Asya'ya kesintisiz yük taşımacılığı olacak (tabi marmaray biterse kesintisiz olacak) dolayısıyla proje bittiğinde burada taşımacılık demiryoluna geçecek.Eee bu kadar önemli projenin gelişmesini kim ister acaba?Kim aman dokunmayın Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan kazansın der?Umarım demek istediğimi,korkumu anlatabilmişimdir...
Saygılarımla...

Çevrimdışı leventdurusoy

• Site Özel Üyesi
« Yanıtla #5 : 18 Ağustos 2008 / 21:53 »
Çok bilinmeyenli bir denkleme dalmışız, çözüm nedir? yazılanlar yanlışmı, tabiki değil. Yalnızca bilinmeyenler hala ortada.
Uluslararası ilişkilerde dostluklar değil, menfaatler çatışır. Kafkasya'da Gürcistan, Türkiye, osetya, abhazya, hepsi birer piyon. Oyunu oynayanlar ABD ve Rusya. Biz kazanırmıyız? tabiki hayır. Piyonlar oyun kazanamaz.
Benim bu savaşta hoşuma giden tek şey, ABD'nin bu coğrafyada istdiği gibi at koşturamayacağının belli olmasıdır. Rusya, kendine geldi ve eski gücüne kavuşmuş gibi "bensiz hesp yapmayın" diye sesini yükseltti. Bundan sonra emin olun Dünya daha güzel olacak. Rusya uyanmazsa ABD canımıza okuyacak.
Saygılar
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

Çevrimdışı Makinist_26/ Kenan ÖZCAN

• Site Özel Üyesi
  • ESKİŞEHİR
« Yanıtla #6 : 19 Ağustos 2008 / 22:51 »
Sayın levent hocam sizce ABD nin dünyaya yaptıklarına birinin dur demesi gerekmiyormydu buyrun işte size RUSYA gelsinde konuşsun kafa tutsun bakalım neler olacak... SAYGI VE SEVGİLERİMLE...
DEMİR YOLLARI MEMLEKETİN KAN DAMARIDIR !!!

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

BAKÜ-TİFLİS-KARS DEMİRAĞI SİZCE TEHLİKEDE Mİ? Benzer Konular

Kars-Tiflis-Bakü demiryolunda ilginç toprak kavgası
Kars-Tiflis-Bakü demiryolunda inşaatının Ardahan sınırları içinde kalan bölümünde, komşu ülke Gürcistana bir tünel açılıyor.Gürc... Devamı...

Gösterim: 3290 - Yanıt: 4 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ
Bakü - Kars - Tiflis Demiryolu Projesi İmza Töreni
Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi düzenlenen törenle imza altuna alındı. Proje ile Kars-Ahilkelek (Gürcistan) arasında 98 kilom... Devamı...

Gösterim: 9825 - Yanıt: 9 - Başlatan:Ömer Tolga Sümerli
Bakü-Tiflis-Kars arasında yapılan demiryolunda ilk kaynak yapıldı.
ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Azerbaycan Ulaştırma Bakanı Ziya Mamadov, Gürcistan Ekonomi ve Kalkı... Devamı...

Gösterim: 2456 - Yanıt: 2 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ
Gürcistan Kars-Tiflis-Bakü Hattının Bir Bölümünü Test Treni İle Kontrol Etti
26 Aralık 2014'den itibaren Gürcistan, Türkiye sınırı olan Kartsakhi ile Ahalkelek arasında tamamlanan hatta test treni çalıştır... Devamı...

Gösterim: 1539 - Yanıt: 1 - Başlatan:Ömer Tolga Sümerli
Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Çalışma Toplantısı Kars'ta gerçekleştirildi
"Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Çalışma Toplantısı" Kars'ta  gerçekleştirildi.Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan... Devamı...

Gösterim: 616 - Yanıt: 0 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ