Gönderen Konu: Ben Fransa'da 1997'den beri makinist olarak çalismaktayim. Ve merak ediyorum  (Okunma sayısı 4938 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mecanicien

• Ziyaretçi

Iyi gûnler. Ben TCDD çalisan makinistlerle ilgili bilgi edinmek istiyorum.
Günde en fazla kaç saat çalisiliyor ?
Sürme süresi günlük en fazla kaç saat ?
Maaslar yapilan ayda kilometre'ye göre mi ?
2 mesayi gün arasi dinlenme süresi kaç saat?
En fazla haftada kaç gün çalisiliyor ?
Yillik Izinler , hafta sonlari , bayram izinleri nasil ayarlaniyor ??
Kaç yasinda emekli oluyor makinistler ??
Ben Fransa'da 1997'den beri makinist olarak çalismaktayim. Ve bu konulari çok merak ediyorum ?
Bende ayni sekilde bilgilerimi aktarabilirim.
Tesekkürler. Saygilar.  :)

« Son Düzenleme: 16 Kasım 2009 / 20:38 Gönderen: Demirkanat »

Adk System Advertising

nesyal

• Ziyaretçi
Iyi gûnler.
Günde en fazla kaç saat çalisiliyor ? 9,5 saat yasal ancak,12 saat te olabiliyor
Sürme süresi günlük en fazla kaç saat ? 1 saat lokoyu teslim alma, yarım ssat lokoyu teslim etme olarak kabul edersek 8 saat
Maaslar yapilan ayda kilometre'ye göre mi ?kilometre yapmayan 1500 tl kilometre yapan 2200 tl  ve fazlası
2 mesayi gün arasi dinlenme süresi kaç saat?12 saat
En fazla haftada kaç gün çalisiliyor ?ortalama 6 gun
Yillik Izinler , hafta sonlari , bayram izinleri nasil ayarlaniyor ??sadece yıllık izin alabiliyor,yarısı yaz ,yarısı kısa yakın bir zamanda
Kaç yasinda emekli oluyor makinistler ??2008 den sonra girenler 58 yasında oluyor.yıpranma kaldırıldı

Çevrimdışı feyzullah

• Uzman Üye
günde kaç saat çalışıyorlar kısmı hariç diğer cevaplara katılıyorum
sayın nesyal ın söylediği genel müdürlük emridir, ancak kendine güvenen bir makinist varsa gitsin deposuna ben 9,5 saatten fazla çalışmak istemiyorum desin bakalım nasıl bir film oluyor izlemek isterim.
bir makinist en az 12 saat olmak üzere 24 saat hatta daha uzun süreler çalışabiliyor ve bununda yaklaşık 10 ila 20 saati bir fiil tren sürerek geçmekte.
yani dükkanın vitrini sizin dediğiniz gibi ama içerisinde benim dediklerim var.

Çevrimdışı semendiferci

• Üye
  • **
sevgili ethem evela aramıza hoş geldin.fransa ile ülkemiz aradındaki makinistliği ve çalışma şartlarını kıyaslamayı senin aracılığınla yapmamıza fırsat verdiğin için teşekürler.1-günlük çalışma süresi bir aylık turnist içersinde askari 12 saattir. 2- sürme süresini soruyorsun lokomotif üzerinde çalışma süresi bölgeler ve iş yerleri arasında farklılıklar göstermektedir.özellikle yük taşımacılığının yoğun olduğu bölgelerde bu süre en az 12 ile 24 saat arası sürmektedir.3-maaşlar aylık yapılan km measfesine göre değil sefer sıradında yapılan saate göre farklılıklar göstermektedir.4-iki mesai arasındaki dinlenme süresi 8 ile 24 saat arası olmaktadır. 5-sefere konan tren sayısına göre genelde haftanın tüm günü aylık turnist içerisidindeki dinlenmeye göre tatil yapıyoruz.6-yıllık izinler genelde yaz kış dönemi olarak iki eşit sürede kullanılıyor.ancak yılık izini en az 5 gün olmak üzere 4 de bölme imkanıda var mazeretinize ve  işyerinin iş durumuna baglı olmak kaydıyla. hafta sonu ve bayram izinleri ise genelde izinli olmak biraz zor turnist veya izin sırası sendeyse kullana bilirsin.emekliliği hak ettiğimden 2008 de çıkan yasaya göre en erken 58 yaş olarak biliyorum. bir aylık çalışma süresinde en az 100 saat fazla mesai yapmaktayız pazar bayram hafta sonu evlilik vese doğum gününü kutlamayı ise ya bir gün önce ya sonra yapmaktayız.Yazacak çok şey varda  şimdi sizden öğrenmek istediğim ise aradaki farklılıkları karşılaştırmak babından sizler gibi fransada çalışan makinistlerin DE ve Elektirikli lokomotifler,manevra lokomotiflerinde çalışma süreniz ve çalışanların sağlığı açısında yapılan korumalar,günlük ve aylık en fazla çalışma süreniz ne kadar,haftalık ve yıllık izinleri nasıl kullandığınızı,bayram ve resmi tatillererde çalıştığınızda ücret farklılığı olup olmadığını kısaca çalışma şartlarınızı bizlerle paylaşırsan menmun olurum. sizin aracılığınızla sizin ve tüm demiryolcu arkadaşların kurban bayramını kutlar mutluluk ve sağlık dolu nice bayramlar dilerim.saygı ve sevgilerimle.
Cevizin kabugunu kırıp özüne inmeyen cevizin hepsini kabuk
zanneder.

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Ben Fransa'da 1997'den beri makinist olarak çalismaktayim. Ve merak ediyorum Benzer Konular

merak ediyorum ?
sivas,kars-sivas,samsun- sivas,kayseri tcdd 4. bölge müdürlügüne baglı kars tiflis bakü demir yolu açılırsa 4.bölge müdürlügüne ... Devamı...

Gösterim: 2701 - Yanıt: 0 - Başlatan:mete_58
Fransa Yapımı Süren LGV (Yüksek Hızlı Hat) Hattında Bölgesel Tren Çalıştıracak
Fransa'nın Pay de La Loire bölgesinde, Rennes - Le Mans arasında yapımı devam eden yüksek hızlı tren hattında çalışmak üzere, SN... Devamı...

Gösterim: 1977 - Yanıt: 0 - Başlatan:Ömer Tolga Sümerli
Başbakan'a Sonsuz Teşekkür Ediyorum
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği'n... Devamı...

Gösterim: 2093 - Yanıt: 0 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ
Fransa'da tren faciası: 6 ölü, 22 yaralı
SEYYAR HASTANE KURULDUKaza sonrası gar önünde seyyar hastane kuruldu. Hafif yaralılar için gar binası önünde seyyar hastane o... Devamı...

Gösterim: 2552 - Yanıt: 2 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ
Fransa Demiryolu İşçileri 1 Haftadır Eylemde (Video Haber)
Fransa demiryolu işçilerinin geçen hafta Salı günü başlattığı grev, bir haftadır devam ediyor. Paris’te parlamento binası önünde... Devamı...

Gösterim: 1587 - Yanıt: 0 - Başlatan:Ömer Tolga Sümerli