Gönderen Konu: ben nasıl makinist olabilirim :)  (Okunma sayısı 44903 defa)

0 Üye ve 17 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı siyahkan26

• Yeni Üye
  • *
ben nasıl makinist olabilirim :)
« : 24 Temmuz 2008 / 19:25 »

arkadaşlar ben 18 yaşında düz lise mezunuyum küçüklüğümden beri trenlere ilgim var ve makinist olmak istiyorum ama bununla ilgili hiç bir bilgim yok bana açılayıcı bilgiler verirseniz çok menun olacağım :) bana yardımcı olacağınızı umuyorum
    şimdiden tşk ederim :)
Size ne yapacağınızı söyleyebilirler ama ne düşüneceğinizi asla...

Çevrimdışı koncar52512/Mustafa ERASLAN

• Uzman Üye
  • Raydan Ayrılma,Hayattan Ayrılma... (ANKARA)
Ynt: ben nasıl makinist olabilirim :)
« Yanıtla #1 : 24 Temmuz 2008 / 20:26 »
Değerli siyahkan26;
Öncelikle aramıza hoşgeldiniz.Şunu söylemek isterim,bende senin gibi bu yola başkoymuş ve hedefini belirlemiş tren aşığıyım,aynı senin gibi makinist olmayı istiyorum.Ve bu konuda gerekli bazı bilgiler edindim forumumuzdaki abilerimizden.Yardımcı olmak isterim.
Öncelikle bildiğim kadarıyla ilgili meslek liselerinin Elektrik veya Elektrik-Elektronik alanından mezun olmak.Yada İş Makineleri, İş Makineleri Bakım ve Onarım, Motor, Motor (Benzinli), Motor (Dizel) alanlarından birinden mezun olmak gerekiyor.Yada raylı sistemler meslek yüksek okulundan mezun olmak gerekiyor.Daha sonra KPSS'den yeterli puan alıp yardımcı makinist ünvanında tercih yapıp herhangi bir bölgeye atama yapılıyor.Atanılan yerde bazı sınavlar,muayeneler,testler ve eğitimlerden geçiliyor.Eğer ki bu aşamalardan sorunsuz şekilde geçilirse yardımcı makinistlik ünvanı ile göreve başlanıyor.Tabi gerekli bröveler alındıktan sonra.Daha sonra yeniden sağlık muayeneleri ve çeşitli testler ve eğitimlerden sonra ana hat makinisti olunuyor.Anlayacağın epeyi zorlu bir yarış var önümüzde.Yanlış anlaşılmasın hevesini yada heyecanını asla ve asla kırmak istemem ancak düz lise mezunları makinist olamıyor bildiğim kadarıyla.Ancak raylı sistemler meslek yüksek okulunu bitirmek gerekiyor(düz lise mezunları için).Sitemizde bulunan bir çok makinist-yardımcı makinist abilerimiz var eğer yazdıklarımda yanlışım varsa düzeltimesini isterim.Ayrıca yine sitemizde Sizce Demiryolcuyuz.biz Böyle Daha anlamlı ve güzel olmaz mı? başlığında ben bu konuyu açmıştım,oradan da gerekli bilgileri toplayabilirsin.İnşallah hakkında hayırlısı olur.Yardım edebileceğim konu varsa,elimden geleni yapmak isterim.
Saygılarımla...

Ayrıca ek olarak doğru bilgi vermek amacıyla arşivimdeki bu konu ile bilgiyi paylaşmak isterim..

Yardımcı Makinist Adaylarının Yetiştirilmesi

Madde 13- Yardımcı Makinist Adayları,

1) İşyerlerinde uygulamalı olarak TCDD Hizmetiçi Eğitim Yönetmeliğinde belirlenen süre kadar atölye stajı yaparlar. Bu staj sonunda sorumlu işyeri amirlerince yeterli görülmeleri halinde Yardımcı makinist kursuna katılmaya hak kazanırlar. Yeterli görülmedikleri takdirde, yeterli görülmedikleri konularda yetiştirilmek üzere atölye staj sürelerinin yarısı kadar daha ek atölye stajı gördükten sonra Cer Servis Müdürlüklerince TCDD Hizmetiçi Eğitim Yönetmeliğinde belirlenen eğitim programına tabi tutulurlar.
2) Eğitim programını başarı ile bitirdikten sonra, Eğitim Merkezlerinde, manevra lokomotifleri üzerinde kullanma belgesi sınavına alınırlar. Bu sınavda başarılı olmaları halinde manevra lokomotifi kullanma belgesi almaya hak kazanırlar.

Yardımcı Makinistlerin Görev ve Yetkileri

Madde 14- Yardımcı Makinistler,
1) Kullanmaya yetkili oldukları manevra lokomotifini en iyi bir şekilde, işletme talimatları ve eğitim merkezlerinde öngörüldüğü gibi kullanmak.
2) Bağlı bulundukları iş yerlerinde günlük, haftalık, aylık görev çizelgelerinde belirtilen görevleri yapmak. (Servis esnasında lokoda Makinist Yardımcılığı, sofaj vagonu veya jeneratör vagonunda tren ısıtma, depoda ihtiyat, diğer depolarda vekalet gibi)
3) Trende, Yardımcı Makinist veya tren ısıtma hizmeti için görevlendirilmişlerse tren hareket saatinden bir saat önceden görev yapacağı cer aracını hazırlamaya gelmek. (Bölgelerin yapıları, iklim şartları ve trenlerin özelliğine göre bu sürenin yeterli olmadığı özel durumlarda bu sürenin arttırılması Bölge Müdürünün oluruna bağlıdır.) Manevra hizmetinde görevlendirilmişlerse, manevra lokomotifi personel değişim yerlerinde zamanında hazır bulunmak.
4) Depo hizmetlerinde görevlendirilmişlerse, görev çizelgelerinde belirtilen saatlerde görevlendirildikleri iş yerlerinde bulunmak.
5) Resmen görevlerine başlamış olmak için iş yerlerine geldiklerinde görev formlarını (4011 Model) nöbetçi depo şefine imzalatmak.
6) Göreve geldiklerinde, Emirler (evamir) defterindeki (5529 model) yeni emirleri okumak ve bilgi aldıklarına dair defteri imzalamak.
7) Servisin son bulmasına kadar, makinistin yapması gereken bütün görevlerde makinistin tek yardımcısı olup, göreve geldikleri zaman görevli oldukları trenin cer aracının servise hazırlanmasında makinistine yardımcı olmak.
8 ) Kullanacakları cer aracını depodan teslim alırken, araca ait aksaklık ve eksikleri tamamlatmak.
9) Eğer manevra lokomotifi ile manevra yapacaklarsa, kullandıkları lokomotifin kullanma talimatı yada eğitimlerde öngörülenlere ve seyrüseferle ilgili tüm talimatlara uygun olarak manevra yapmak.
10) Tren ısıtmada görevlendirilmişlerse, tren ısıtmada kullanılacak olan sofaj vagonu veya jeneratör vagonunu kullanma talimatlarına yada eğitimlerde öngörülenlere uygun olarak kullanmak, bunları servise eksiksiz olarak hazırlayarak, trene bağlanmasına nezaret etmek. Trenin, dış hava şartlarına uygun ve yolcu şikayetlerine meydan verilmeyecek şekilde ısıtılmasını sağlamak.
11) Tren Şefliği görevini makinistin yaptığı trenlerde, makinistin talimatları doğrultusunda, trafik cetvelini ve eklerini doldurmak.
12) Görevleri bitiminde, bu araçlara ait tamirat defterlerine servis esnasında görülen aksaklık ve eksiklikleri yazmak. Her araç tipine ait hazırlama ve teslim talimatlarının öngördüğü koşul ve sıralandırmaya göre bu araçları ilgili iş yerlerine teslim etmek,
13) Görevli oldukları cer araçlarındaki arızaları imkanları ölçüsünde tamir etmek veya ettirmek.
14) Servis esnasında cer araçlarının arızalanması halinde gerekli kontrolleri yaptıktan sonra arızanın giderilmeyeceği anlaşıldığında imdat istemek.
15) Lokomotifte veya tren ısıtma görevinde çalışırken, lokomotifin veya tren ısıtma aracının trene bağlanıp çözülmesinde trende gardfrenin olmadığı, manevracı ve makasçı personelin bulunmadığı ara istasyonlarda koşum takımları ve hava hortumlarının çözülüp bağlanması işlemini makinistin nezaretinde yapmak.
16) Lokomotifte veya tren ısıtma görevinde çalışırken, lokomotifin veya tren ısıtma aracının trene bağlanıp çözülmesinde tren teşkil istasyon/garların dışında sofaj hortumu ve elektrik ısıtma kablo irtibatlarının çözülüp bağlanması işlemini makinistin nezaretinde yapmak.
17) Manevra lokomotifindeki görevleri bitiminde, araca ait tamirat defterine servis esnasında görülen aksaklık ve eksiklikleri yazmak, Her araç tipine ait hazırlama, kullanma ve teslim talimatlarının öngördüğü koşul ve sıralandırma esaslarına göre bu araçları ilgili iş yerlerine teslim etmek.
18) Kullandıkları cer aracına ait tamirat defteri ve faaliyet modelini depo görevlisine teslim etmek.
19) Servis son bulduktan sonra görevlerini tamamlayan yardımcı makinistler, servisin son bulduğu saatten sonra, 30 dakikalık teslim hizmetlerini görev formuna işleyerek görevlerinin bittiğini, iş yerinde bulunan yetkili personele imzalattırmak.
20) Diğer yönetmelik ve emirlerde verilen görevleri yapmak ile görevli ve yetkilidirler.

Yardımcı Makinistlerin Sorumlulukları

Madde 15- Yardımcı Makinistler,

1) Servis yapmak üzere teslim aldıkları cer aracından, servis son bulduktan sonra ilgili işyerine yönetmelikler doğrultusunda teslim edene kadar,
2) Kullandıkları cer aracının teknik konularından ve seyrüseferi ilgilendiren konulardan,
3) Görevli oldukları cer aracının seyir esnasında meydana gelen deray, karambol gibi hadiselerde kendi görev ve yetki alanlarında olanlarından,
4) Görev yaptıkları cer aracının imdat istenmesinden,
5) Diğer yönetmelik ve emirlerden dolayı,
Başmakiniste ve görev yaptıkları işyeri amirine, trende yardımcı makinist olarak görevli oldukları hallerde ise makinistine karşı sorumludurlar

İnşallah yardımcı olabilmişimdir,saygılarımla...
« Son Düzenleme: 24 Temmuz 2008 / 20:28 Gönderen: koncar52512 Mustafa ERASLAN »
*Şimendifer geçecekse,göğüsümden geçsin..

*"Hakkında kesin bilgin bulunmayan şeyin ardına düşme.Çünkü kulak,göz ve gönül,bunların hepsi,ondan sorumludur."(İSRA suresi 36.Ayet)

Çevrimdışı siyahkan26

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 24 Temmuz 2008 / 20:40 »
çok tşk ederim arkadaşım senin dediğin gibi işim çok zor :)şimdiden yıldım yani ama umudumuzu kesmemeli inş olur yaa :)  sana yeniden tşk ederim

nüsret basmaci

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 26 Temmuz 2008 / 18:02 »
dostum anadolu üniversitesine bağlı porsuk meslek yuksek okulu raylı sisteler bülümünü 2 yıllıktır kazan bitir kpss sınavına gir daha sonra makınıstlık kontejanı varsa başvur sınavdan aldığın puan 45 özerınde olsun rahat makınıst olursun cokta zor değil yanı önçelıkle raylı sistemler bölümünü bitir 2 yıllıktır kısa yoldan meslek sahıbı olursun ha bu arada tcdd nın en zor işini yapanlar makınıstler ıolmasına rağmen en kötü şartlarda calışırlar gecesı yok gündüzü yok bayramı yok seyranı yok en önemlısı kurum icinde işletme ve genel müdürlükte oturan amirlerimizin bizim sayemizde klımalı yerde serın bilgısayar başında o oturupta sabahtan aksama kadar oyun oynayan memurların yanında prestijımız ve degerımızde yoktur bilesı bende 10 yıllık makınıstım 10 yılda edindiğim izlenimlerimdir yınede hakında hayırlı olsun

Çevrimdışı Makinist_26/ Kenan ÖZCAN

• Site Özel Üyesi
  • ESKİŞEHİR
« Yanıtla #4 : 26 Temmuz 2008 / 19:52 »
siyahkan aramıza tekrardan hoşgeldin makinist olmak çok zordur makinistlik yapmakta çok zordur ama onun verdiği onur onun verdiği şeref herşeye bedeldir... bunu kollayarak işe başlarsan yoluna ne kadar olumsuzluk çıkarsa çıksın sen yine bıkmaz ve sende makinist olursun sana şimdiden allah kolaylık versin .... SAYGI VE SEVGİLERİMLE...
DEMİR YOLLARI MEMLEKETİN KAN DAMARIDIR !!!

Çevrimdışı siyahkan26

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 27 Temmuz 2008 / 12:02 »
çok tşk ederim sizlere

Çevrimdışı yakup

• Uzman Üye
« Yanıtla #6 : 30 Temmuz 2008 / 01:22 »
değerli kardeşim aramıza hoşgeldiniz.size tavsiyem azimli ve de idealist olunuz.ergeç hedefinize ulaşırsınız.arkadaşlar zaten nasıl makinist olabileceğinizi izah etmişler.ileride kafana takılan sorular olursa çekinmeden sorunuz.buradaki arkadaşlarımızın tümü her zaman size bilgileri nisbetinde yardımcı olacaklardır.selamlar,saygılar.
* İnsan emeğini takdir etmeyen kimseye,insan dememelidir.Çünkü o, hayvana benzer.
* Dürüstlük,doğruluk ve iyilikle ünlenmiş kimseleri,kendine yakın tut ; onlara iş ver.     (Kutadgu Bilig)
*Gayretli çocuğa falaka değil,bir söz yeter.Çünkü herkese dayak ile edep dersi vermek mümkün değildir(Nabi)

Çevrimdışı sinan-tr

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 16 Eylül 2008 / 15:14 »
Ben seneye Anadolu Üniversitesi Raylı Sistem Elektrik-Elektronik bölümünden mezun olucağım. Düz lise olarak girebileceğini pek sanmıyorum. Çünkü bizim sınıfa normal end. meslek lisesi elektrik bölümünden iki kişi geldi onlarda ek kontenjanla öncelik Anadolu Teknik ve Teknik Lise'ler de diye biliyorum. Yalnız Raylı Sistem İşletme bölümü eşit ağırlıklıkçılardan öğrenci alıyor taban puanı 260 dı sanırım ama o bölümü bitiren makinist olabiliyormu onu bilmiyorum.

Çevrimdışı meram_ekspresi

• Emektar Üye
« Yanıtla #8 : 12 Ekim 2008 / 23:47 »
Bende çok istemiştim makinist olmayı ama kısmet olmadı..Ziraat Teknikeri oldum..Ama içimdeki demiryolu sevgisi bir an olsun bitmedi..İnşallah isteğine ulaşırsın..Makinistlik çok güzel bir meslek,cefalı bir meslek ama içinde bulunan demiryolu sevgisi ve insanları sevenlerine Allahın izniyle kavuşturma heyecanı mesleği daha da güzelleştiriyor..

Çevrimdışı AA51

• Yeni Üye
  • *
makina bakım onarım lise 4. sınıf öğrencisiyim
« Yanıtla #9 : 22 Kasım 2010 / 21:38 »
ben  endistüri meslek lisesi makina bakım onarım bölümü lise 4 sınıf öğrencisiyim malum hayat sartları bi mesleek edinmek istiyorum makinistlik dikkatimi çekiyor ama her kafadan başka bi söz çıkıyor makibnist nasıl olabilirim hanği aşamaları geçmem gerekiyor ...ve ücret ve izin leri bakımından bilği verirmisiniz rica etsem

Çevrimdışı xAreLx

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 12 Mart 2011 / 16:40 »
arkadaşlar peki bilgisayar bölümü mezunuyum tekrar sınava girip raylı sistemler okumak istiyorum. fakat bilgisayar mezunu olarak makinistlik kursu vs bir durum varmıdır ?

Çevrimdışı Demirkanat / Kürşad YAVUZ

• Administrator
  • Site Özel Üyesi
« Yanıtla #11 : 13 Mart 2011 / 08:58 »
Yanılmıyorsam, TCDD personel alımlarında öncelik raylı sistemlerde olmasına karşın, raylı sistemler dışında olan arkadaşlarımızda müracat edebiliyorlar. TCDD ve İşkur ilanlarında bu durum belirtiyor zaten.

arkadaşlar peki bilgisayar bölümü mezunuyum tekrar sınava girip raylı sistemler okumak istiyorum. fakat bilgisayar mezunu olarak makinistlik kursu vs bir durum varmıdır ?
http://twitter.com/demiryolcuyuz

Türk milleti!

Ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük millet bayramını daha büyük şereflerle, saadetlerle, huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim.

Ne mutlu Türküm diyene!

Ankara, 29 Ekim 1933

Mustafa Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı raycii

• Emektar Üye
« Yanıtla #12 : 01 Nisan 2011 / 17:23 »
sayın kürşat yavuz tcdd personel almada adaleti bir türlü sağlayamadı ve aldıkları personellerde kurumda kalmıyorlar yani ellerinde tutamadılar evet dediğiniz doğru 4 ay önce 2 yıllık makine elektrik tesviye v.s bölümlerinden alım oldu makinistlik için şubak ayındada raylı sistimler mezunlarından aldılar ama malesef bu bölümü okumuş raylı sistemlerdeki arkadaşlardan açıkta kalan oldu.

Çevrimdışı yasin

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 28 Haziran 2011 / 19:58 »
arkadaşlar yardımcı olun ben nasıl makinist olabilirim.bu sene yeni liseye gidicem hangi liseye hangi üniversiteye gidicem bana yol gösterin

Çevrimdışı raycii

• Emektar Üye
« Yanıtla #14 : 29 Haziran 2011 / 16:04 »
yasin kardeş bulunduğun ilde raylı sistemler diye bir bölüm varsa meslek lisesi gidebilirsin tabi gitme koşullarını sana anlatayım
2009 yılı ve öncesinde OKS sınavı ile öğrenci alınmıştır. Öğrencilerin sağlık durumu bildirir raporu , Raylı Sistemler Teknolojisi Alanı altında yer alan mesleklerin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmalıdır. 2010 yılında sbs ilen alındı puanlar 380 puan ile 430 puan arasında değişti makinist olabilmen içinde raylı sistemler teknolojisi makine dalını okuman gerekiyor bu okullar sivasta eskişehir ve istanbulda var

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

ben nasıl makinist olabilirim :) Benzer Konular

ANA HAT MAKINIST KURSU
MRB 98 DEMİRYOLU MESLEK LİSESİ MEZUNUYUM YAKLAŞIK 9 YILDIR DEMİRYOLLARINDA CALIŞIYORUM YRD MAKINIST OLARAK 2006 YILINDA ANAHAT M... Devamı...

Gösterim: 5627 - Yanıt: 5 - Başlatan:nüsret basmaci
Emekli Makinist WEB sitesi
   Mynet alanlı WEB sitem HACK'landığı için GOOGLE üzerinden alınan yeni WEB sitesi yayına başlamıştır bilgilerinize,iyi günler.... Devamı...

Gösterim: 1596 - Yanıt: 0 - Başlatan:ysunbul.1
Makinist Alımı
Atatürk Ana. Mes. Lisesi Raylı Sistemler Makina Bölümü son mezunuyum ben...Eskişehir TSİ başkontrolörü ve daha bir çok isim Esde... Devamı...

Gösterim: 3162 - Yanıt: 7 - Başlatan:Mechanic
TAŞINDI: Nasıl Makinist olabilirim.
Bu konu Raylı Sistemler isimli bölüme taşınmıştır. http://www.demiryolcuyuz.biz/forum/index.php?topic=2474.0 Devamı...

Gösterim: 940 - Yanıt: 0 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ
İzmir metro veya izbanda nasıl makinist olabilirim ?
merhabalar öncelikle izmir metro veya izbanda makinist olmak istiyorum nasıl olabilirim ve maaşları ne kadardır ? çok teşekkürle... Devamı...

Gösterim: 120 - Yanıt: 1 - Başlatan:serhatsmer35