Gönderen Konu: Beyin fırtınasına davet :)  (Okunma sayısı 4063 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Göçebe (chomez)

• Site Özel Üyesi
Beyin fırtınasına davet :)
« : 01 Temmuz 2015 / 11:13 »

:)

..
Şimdi, aşağıdaki fotoğraftaki gibi, gerek depo alanı gerekse yer üzerindeki istasyonların üzerlerini, verimli güneş panelleriyle kaplayarak, en azından güneşli veya hafif puslu havalarda dahi, gerek aydınlatma, gerekse sinyalizasyonda kullanılan elektrikten tasarruf sağlamaya geldi. ( http://www.demiryolcuyuz.biz/forum/ornek-olmasi-dilegiyle-izmir-metroda-yaraticilik-t4205.0.html;msg16069;topicseen#msg16069 )
..

O zaman Ömer Beyin başlattığını sürdürelim diyorum, bakalım yaratıcı ne gibi düşünceler çıkacak ortaya.

Benzer bir uygulama ESHOT bünyesinde de yapılıyor diye biliyorum. Ama benim dile getirmek istediğim İzban için de aynı uygulamanın yapılması.

Ve düşünürken akla gelen bir soru;

Gerek metronun gerekse İzban trenlerin geçerken yarattığı hava akımından enerji elde edilebilir mi?

Edilebilse bile, elde edilecek enerjinin miktarı, bu konuda yapılacak yatırımı geri öder mi?

İkinci olarak, Metro'nun değil ama İzban'ın epey bir güzergahı kırsal alandan geçmekte.
Kırsal alandan geçen güzergahı şöyle bir gözönüne getirmeye çalıştığımızda, demiryolu hat sınırları içine sanki görmeye alışık olduğumuz rüzgar türbinleri inşa edilebilirmiş gibi geliyor. :)

Ne dersiniz, olabilir mi? Bu konuda kim bilgi verebilir bizlere?

..

Var mı bu konuda fırtınaya katılmak isteyen :)

Saygıyla,

Not: Rüzgar ve güneş enerjisi oldukça ilgi çekici bir alan, yeri gelmişken reklam amaçlı değil, bilgi edinme amaçlı aşağıdaki bağlantılara göz atmanızı öneririm.
http://www.powerenerji.com/1-kw-1000-watt-ruzgar-turbini-elektrik-uretimi.html
http://www.elektrikport.com/haber-roportaj/gunes-enerjisi-elektrik-uretim-sisteminin-tasarlan--/4315#ad-image-0
http://www.hattek.com.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=75&Itemid=71
https://www.google.com.tr/search?q=g%C3%BCne%C5%9F+ve+r%C3%BCzgar+enerjisinden+elektrik+%C3%BCretimi&biw=1366&bih=657&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=LaCTVYqLIcqtsgHB5qewCQ&ved=0CEAQsAQ

Adk System Advertising

Çevrimdışı Demirkanat / Kürşad YAVUZ

• Administrator
  • Site Özel Üyesi
Ynt: Beyin fırtınasına davet :)
« Yanıtla #1 : 02 Temmuz 2015 / 09:48 »
Merhabalar,

Daha önce "Demiryollarında Temiz Enerjiye Doğru - Belçika Güneş Tüneli Hizmete Girdi/Video" konusunda tartışırken fikrimi belirtmiştim.

Alıntı
Üniversitede okurken, hem çalışıp hem okuduğumdan, okul ardakaşlarım, iş arkadaşlarım ve ev arkadaşlarım demiryolcuydu ve onlara temiz enerji olarak demiryollarında bunun uygulanabileceğini anlatmıştım. Tabii gençlik işte bu projemi çılgın proje olarak görmüşlerdi.

http://www.demiryolcuyuz.biz/forum/demiryollarinda-temiz-enerjiye-dogru-belcika-gunes-tuneli-hizmete-girdivideo-t2373.0.html;msg10522#msg10522
http://twitter.com/demiryolcuyuz

Türk milleti!

Ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük millet bayramını daha büyük şereflerle, saadetlerle, huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim.

Ne mutlu Türküm diyene!

Ankara, 29 Ekim 1933

Mustafa Kemal ATATÜRK

• Site Özel Üyesi
« Yanıtla #2 : 02 Temmuz 2015 / 10:28 »
Ohhh beeee :)

Çok mu çılgınca yazdım derken..

Ne güzel şey çılgınlıkta yalnız olmadığını öğrenmek :)
..

Ömer Bey, dün gün boyu aklıma takıldı durdu..

Trenlerin seyri sırasında havanın direnciyle karşılaştığını,

Bu direncin hesaplamalara dahil edilmesini gerektirecek kadar ciddi boyutta olduğunu bilebiliyorum da..

Seyir sırasında yarattığı akımın rüzgar türbininden elektrik elde edecek kadar olup olmadığını bilemiyorum.

Enerji konusunda en küçük fırsatı kaçırmayan batılıların bu konuda yapılmış araştırmaları, denemeleri var mı bildiğiniz?

Varsa eğer, toplayabileceğimiz bu bilgilerle İzmir Büyükşehir İnovasyon müdürlüğüne forum olarak girişimde bulunabiliriz belki?

Tekil şahıs olarak değil, forum olarak :)
(Hani tekil kişi olarak adam yerine konmama riskine karşı  ;D )

Ne dersiniz?
..

Bu arada forum okuyucularının Türk olduğunu..

Olmadık durumlarda olmadık çözümler bulduklarını biliyoruz, birbirimizi biliyoruz yani :)

Eee, yazmaya mı üşeniyorsunuz arkadaşlar?

Hadi bir canlanın bakalım :)

Çevrimiçi Ömer Tolga Sümerli

• Administrator
  • Site Özel Üyesi
« Yanıtla #3 : 03 Temmuz 2015 / 12:36 »
Rüzgar türbini trenlerin aerodinamik direncini arttıracaktır. Bu da, fazla enerji tüketimine yol açar. Kaba bir hesapla, tren üzerindeki türbinden üretilecek enerji, fazladan tüketilecek enerjiyi karşılamayaktır.

Fakat başka bir şey daha belirteyim. Hatta bu konuyla ilgili daha sonra fırsat bulursam "Demiryolu Teknolojileri" bölümüne de yazacağım.
Piezoelektrik aparatlar sayesinde, trenler raylardan geçerken oluşturduğu sarsıntı ve basınçla elektrik üretilebiliyor. Bu şu anda geliştirme aşamasında. Çünkü piezoelektrik aparatların üretim kapasiteleri henüz istenilen seviyelerde değil. İsrail demiryolları bunun için bir araştırma başlatmış.

http://inhabitat.com/new-piezoelectric-railways-harvest-energy-from-passing-trains/

Saygılarımla.
Çalışmadan, Yorulmadan, Üretmeden Rahat Yaşamak İsteyen Toplumlar, Önce Haysiyetlerini, Sonra Hürriyetlerini, Daha Sonra da İstiklal ve İstikballerinin Kaybederler.
                                                                                                              Mustafa Kemal ATATÜRK

• Site Özel Üyesi
« Yanıtla #4 : 03 Temmuz 2015 / 13:05 »
Vay canına  :o

Bu hiç aklıma gelmemişti, haklısınız :(
..

Ama diğer yandan..

Düşünüyorum da, ulus olarak öyle hovardayız ki :(

Elimizdekinin değerini bilmiyoruz, elimizdekini har vurup harman savuruyoruz, vb.

Daha önce gönderdiğiniz bağlantıda adamların fotovoltaik hücre yerleştirdikleri yüzey ölçülerini görünce..

Tepeköy bağlantısı hariç, Aliağa-Cumaovası arasında 32 istasyon var. Bunların dördü yeraltında.
Öyle geliyor ki, sadece İzban istasyonlarında böyle bir uygulama yapılsa, Belçika'dakinden fazla enerji elde edilecek.

Ve bizler seyrediyoruz, birilerinin, ki bu da çoğunlukla yabancı şirketler, konuya el atmasını bekliyoruz.

Umarım, üniversitelerimiz sözkonusu fotovoltaik hücrelerini makul maliyetle üretmeyi becerirler de..

Biz de Belçika'lılar gibi yapabiliriz.
..

Ben rüzgar türbinlerinde, trenlerin aerodinamik direncini etkilemeyecek şekilde, israrlıyım.

Güzergahı gözünüzün önüne getirmeye çalışın, özellikle Menemen-Aliağa arasında öylesine rüzgar alan alanlar var ki..

Kastım, hat sınırları içinde olup da türbinin dikilmesine elverişli, rüzgarlı noktalar!

Rüzgar ölçüm cihazları pahalı mıdır ki, önce ölçümleri yapılsa da..

Durmak yok, düşünmeye devam :)

Çevrimiçi Ömer Tolga Sümerli

• Administrator
  • Site Özel Üyesi
« Yanıtla #5 : 03 Temmuz 2015 / 13:36 »
Rüzgar türbini ve tren aerodinamiğini aynı cümlede kullanınca ben de trenlere takılan rüzgar türbinlerinden bahsediyorsunuz zannettim.

Mevcut sistemi destekleyecek sabit rüzgar türbinleri diyorsanız, orada işin rengi değişiyor... :)
- TCDD'nin elektrik alım sözleşmelerindeki şartnameler bunu kısıtlayabilir.
- Elektrik üretimini raylı sistemler işleticisi yaparsa lisans sorunları vs ortaya çıkabilir.
Sözleşmeler önemli çünkü ya belirli süreyle veya daimi başka bir yerden elektrik teminini veya küçük güçler haricinde elektrik üretimini istemeyebilir (ki bu bizim ülkemizde normal karşılanacak!!! bir davranıştır). Bu sözleşmelere imza atıldığında kendiniz elektrik üretemezsiniz. İZBAN, TCDD'den TCDD'de elektrik şirketlerinden elektrik aldığından, sözleşme ve anlaşmalar gereğini yaparlar. Bu tek başına belediyenin insiyatifinde olmuyor malesef. Tabi "çevrecilik bunun neresinde" derseniz orasının açıklamasını size bırakıyorum. Ben senelerce çevreci gözükmeye çalışan ve çevrecilikleri sadece reklemda kalan zihniyetleri üzülerek seyrediyorum. Aynı şey "Lisans" olayı için de geçerli. Güzel bir şeyler yapmaya çalıştığınızda,  bu yapacağınız şey birilerinin kazancını etkiliyorsa, karşınıza türlü yasa ve zorlukları dayatırlar. Bunu zaten siz biliyorsunuz.

Her zamanki klasik deyişle zihniyet değişmeden bir şey olmuyor. O değiştikten sonra gerisini zaten günümüz teknolojisi bile halleder.

Saygılarımla.
Çalışmadan, Yorulmadan, Üretmeden Rahat Yaşamak İsteyen Toplumlar, Önce Haysiyetlerini, Sonra Hürriyetlerini, Daha Sonra da İstiklal ve İstikballerinin Kaybederler.
                                                                                                              Mustafa Kemal ATATÜRK

• Site Özel Üyesi
« Yanıtla #6 : 03 Temmuz 2015 / 17:24 »

Sevgili Arkadaşım,

Şu anda demiryolu yatırım ve teknolojisinde liderliğe oynayan, belki de lider olan Çin'in 10 senede geliştirebildiği hızlı treni önümüzdeki 5 yıl içinde yapacağını söyleyenlerin ülkesinde yaşıyoruz  ;D Gözünüzü açın biraz lütfen  ;D

Şaka bir yana, düşündükçe yeni yeni olasılıklar beliriyor.

Bir tanesini daha sormam gerek size;

1. Hani şu yanlış anladığınız trene-vagona monte rüzgar türbinleri var ya, hani şu aero direnç yaratacak olan, işte o türbinler monte edilip yokuş aşağı inişlerde hem enerji hem yavaşlama için kullanılamaz mı?

2. Piezo elektrik :) Piezo elektrik ile rayların süspansiyon ihtiyacı arasında bir bağ kurulamaz mı? (Üzerine basıldığında oluşan piezo elektrik ile notalar çalan merdiven basamaklarını görmüştüm bir yerlerde!)

Bir dedim ama iki sordum, siz onu bir sayın :)

Saygılar,

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Beyin fırtınasına davet :) Benzer Konular

BTS den "Kadına şiddeti biz uyguluyoruz. Nasıl mı" Konferansına Davet
DavetSen değilsen, o değilse Peki Kim ?Kadına şiddeti biz uyguluyoruz. Nasıl mı ?Özge Mergen Yrd. Doc. Dr. Klınik PsikologSalime... Devamı...

Gösterim: 2546 - Yanıt: 4 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ
Memur-Sen kamuoyunu sağ duyuya davet etti.
MİLLETİMİZİN SAĞDUYUSU PROVAKATÖRLERİN OYUNUNU BOZACAKTIR  Memur-Sen, kamuoyunu sağ duyuya davet eden açıklamada şunlara yer ver... Devamı...

Gösterim: 1693 - Yanıt: 0 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ