Gönderen Konu: Çanakkale Geçişi  (Okunma sayısı 452 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Göçebe (chomez)

• Site Özel Üyesi
Çanakkale Geçişi
« : 27 Ocak 2017 / 01:03 »

1915 Çanakkale Köprüsü ihalesi sonuçlanmış, habere göre 3 şerit gidiş-geliş altı şeritli yol olarak planlanmış.

Eski haberleri taradım ama ulaşamadım, bildiğim ve şaştığım kadarıyla sanki Çanakkale köprüsünden demiryolu da geçecekti :(

...

1915 Çanakkale Köprüsü’nün ihalesi sonuçlandı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ihaleyi en kısa süreyi veren kazanan firma olan Daelim (Kore) – Limak – SK (Kore) – Yapı Merkezi OGG olduğunu açıkladı. Ortak girişim grubu köprü ve otoyol için toplam 16 yıl 2 ay 12 gün süre teklif etti. Böylece en kısa sözleşme süresini teklif eden grup ihaleyi kazanmış oldu.

Bilindiği gibi 1915 Çanakkale Köprüsü için 4’ü Japon, 3’ü Çinli, 2’si Koreli, 1’i İtalyan olmak üzere 24 firma şartname almış, bugün saat 10.30’da gerçekleştirilen ihaleye 15 firma 4 grup olarak teklif vermişti.

İşte o 4 grup ve ihaleye verdikleri teklifleri

1.Grup: Daelim-Limak-SK-Yapı Merkezi çalışması sonucu 10 milyar 354 milyon 576 bin 202 TL, 5,5 yıllık yapım süresine 16 yıl 2 ay 12 gün.

2.Grup: İhi-Itochu-Join-Makyol-Nurol-Japan Expressway toplam yatırım bedeli 10 milyar 494 milyon 575 bin 500 Türk lirası, toplam süre 17 yıl 10 ay 24 gün.

3.Grup: Cengiz İnşaat-Kolin İnşaat-CRBC toplam yatırım bedeli 10 milyar 324 milyon Türk lirası, yapım süresi dahil toplam süre 18 yıl 8 ay 19 gün.

4.Grup: İC İçtaş-Astaldi toplam yatırım bedeli 11 milyar 575 milyon 960 bin TL, toplam süre 18 yıl 5 ay 15 gün.

2023’te Açılması Planlanıyor

1915 Çanakkale Köprüsü, 2 bin 23 metre orta açıklıkla dünyanın en uzun asma köprüsü olacak. Köprü ayakları arasındaki mesafe 2 bin 23 metre olacak. Köprü üzerinde 2×3 taşıt şeridi bulunacak. Köprünün Cumhuriyet’in 100’üncü yılı olan 2023’te açılması planlanıyor.

kaynak : rayhaber

Çevrimiçi Göçebe (chomez)

• Site Özel Üyesi
Ynt: Çanakkale Geçişi
« Yanıtla #1 : 27 Ocak 2017 / 01:36 »
Yanlış anımsamıyormuşum :)

Köprüden demiryolu geçişinin de olacağı belirtilmiş haberde.

Ama ben sanki Sayın Bakan'ın bir demecinde okumuştum.

Neyse, göreceğiz bakalım, demiryolu geçişini nasıl eklemleyecekler.

Zor bir iş olduğu, hem teknoloji açısından hem de işletmecilik açısından çözülmesi gereken sorunların olduğu daha önce bu forumda defalarca yazılmıştı. Bakalım gelişmeler neler gösterecek.

Haritaya bakıldığında, demiryolunun iyi ve zor bir karar olduğu da görülebilir.

Hayırlısı..
...

Çanakkale Boğaz Köprüsü Üzerinde Demiryolu Geçişi de Bulunacak

Bakanlığın 2023 hedefleri arasında olan ve yap-işlet-devret modeliyle inşa edilecek olan 352 kilometre uzunluğundaki Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyol Projesi dahilinde olan köprü, Gelibolu-Lapseki güzergâhına yapılacak. Toplam 3 bin 623 metre uzunluğunda olması planlanan köprü, 2 bin metrenin üzerinde orta açıklık ile dünyanın en uzun asma köprüsü olacak. Çanakkale Boğaz Geçişi Köprüsü üzerinde 2×3 karayolu taşıt şeridine ilave olarak demiryolu geçişi de bulunacak. Bakan Bilgin, projesi tamamlanan köprü için ÇED raporunun ardından ihale sürecinin başlayacağını söyledi. Köprü ve İzmir’e uzanacak yolun yanı sıra İzmit Körfez geçişinin devamı olan otoyolla birlikte otoyoldan ‘ring’ oluşturulmuş olacak, ulaşım ve ticaret büyük hız kazanacak.

kaynak: http://www.veziroglugayrimenkul.com/canakkale-bogaz-koprusu-uzerinde-demiryolu-gecisi-de-bulunacak/

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Çanakkale Geçişi Benzer Konular

Çanakkale Zaferi'nin 95. yılı kutlanıyoruz
Demiryolcu olarak, Behiç ERKİN 'le dönemin demiryolcularının Çanakkale Savaşının kazanılmasında gösterilen çabalardan dolayı gur... Devamı...

Gösterim: 1982 - Yanıt: 1 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ
tti nin elektrifikasyona geçişi
Merhaba Kürşat Bey sizden bir konu hakkında yardımınıza ihtiyacım var.Ben TCDD de çalışan tren teşkil işçisiyim(tti).son günlerd... Devamı...

Gösterim: 1385 - Yanıt: 4 - Başlatan:RAFAEL26
Makinistlik için dikey geçiş?
Merhaba arkadaşlar.Bu soru çok soruldu farkındayım ama derli toplu bir cevap bulamadım.Ben 2 yıllık bilgisayar teknolojileri ve ... Devamı...

Gösterim: 2727 - Yanıt: 0 - Başlatan:Oktay26
TCDD GENEL MÜDÜRÜ ÖMER YILDIZ'IN ÇANAKKALE ZAFERİNİN 100. YIL DÖNÜMÜ MESAJI
18 Mart, Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 100. yıl dönümüdür.Dünya ve ülkemiz tarihini derinden etkileyen Çanakkale D... Devamı...

Gösterim: 699 - Yanıt: 0 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ
Çanakkale Zaferi’nin 100. yılına anlamlı video
[html] Ulubeylilerden Çanakkale Zaferi'nin 100... paylaşan: Devamı...

Gösterim: 725 - Yanıt: 0 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ