Gönderen Konu: DEKAD ( Demiryolu Katarcılar Derneği)  (Okunma sayısı 10756 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Trenci96

• Site Özel Üyesi
DEKAD ( Demiryolu Katarcılar Derneği)
« : 30 Kasım 2008 / 21:02 »

Tren üzerinde veya katarın tamamlanmasında görev alan personel arasında yardımlaşmanın sağlanması ve kaynaşma, çalışanlar arasında birlikteliğin sağlanması amacıyla 1986 yılında kurulmuş bir dernektir.
Web Adresi : http://www.dekad.org.tr

Adk System Advertising

Çevrimdışı Trenci96

• Site Özel Üyesi
Ynt: DEKAD ( Demiryolu Katarcılar Derneği)
« Yanıtla #1 : 30 Kasım 2008 / 21:12 »
Dernek başkanı Adem bey'in ana sayfadaki konuşmaları ve görüntüler oldukça hoş olmuş,gerçekten de örnek bir film. http://www.metacafe.com/watch/1363121/
Ancak diğer yandan Adem bey faal personelin tanıtımını yaparken ya bilmeyerek yada dernekleri bünyesindeki faal personelin tanımını yapmak amacıyla ; sadece tren hareketini sağlayan çalışanları(Makinist yok) faal personel olarak tanımlamış..Oysa,bu sayılan ünvanlar dışında ; makinist,revizör,tesisler personeli,yol personeli,depo ve atelye çalışanları gibi birçok ünvanlar da faal çalışan tanımlamasına girmektedir..

Çevrimdışı makinist03

• Emektar Üye
« Yanıtla #2 : 01 Aralık 2008 / 13:41 »
Bu adamın zihniyeti bu işte. Bu konuşmayı daha önce görmüştüm adam faal personelden bahsetmiyor ki üyelerinden bahsediyor. Biz bu üye kaygılarıyla bir yere varamayız. Makinisti faal personel saymayacak kadar bizlere kin ve öfke dolu. Sakın dil sürçmesi veya unutkanlık demeyin tanırım kendisini.

Çevrimdışı Trenci96

• Site Özel Üyesi
« Yanıtla #3 : 01 Aralık 2008 / 14:00 »
Ben gerçekten de kasıt olmadığını düşünmüştüm ve tanımıyorum da kendisini..
Ancak dediğiniz gibiyse MAAŞALLAH ki ne Maaşallah!
Herkes ayrı bir telden çalıyor ve bizler bu kafayla gittikçe de herşey müstehaktır!..Bugün 200 Ytl'mizi,yıpranma tazminatımızı aldılar bakalım ilerde daha nelerimizi alacaklar!!
Bu arkadaş gelsin benim yanıma da faal personel kimmiş nasıl oluyormuş ben ona öğreteyim,biz faal çalışmaya 14 yaşımızda başladık!Eğer hiç bilmiyorsa TCDD yönetmeliklerinde A Grubu çalışanlar kimlermiş açsın baksın!..

Çevrimdışı trenren

• Uzman Üye
« Yanıtla #4 : 01 Aralık 2008 / 14:40 »
bu ne şiddet bu celal muhteremler...dekad ın sayfasını açın makinist en başta yazıyor..acaba sözlü açıklamadamı makinist i söylememişler ki...öyle olsa bile konuşurken unutabilir insan nasıl unutur ;makinist bu tür ünvanlar sayılırken en başta söylenir çünkü sesi en fazla çıkan hakkını en arayan gruruptur.en başta saymadıysa vatandaş bilinçaltında nası olsa onu saymışızdır diyerek tekrara düşmemek için saymamış olabilir...burda benim şaşırmadıgım konu makinist nasıl sayılmaaaaz diyen gurptur.. aynı hassasiyeti diger ünvanlarada gösterilecegini bilsem amenna...hiç lamı cimi yok bu işin.... demiryolu makinistlerin yolu....tüm tcdd çalışanları bir yana makinistler bir yana...her  personelin tekerin dönmesinde katkısı oldugu hep unutluyor..tekeri dödüren makinist olarak algılanıyor..ben çok makinist gördüm rest ini çeken.. başmüdür beni arayacak yoksa gitmem diyen..şunu yapmam bunu etmem diyen çok makinist gördüm..ama diger unvanlarda hiç kimse şunu yapmam bunu etmem diyemez baş müdür beni arayacak yoksa yapmam desin bakiim bi personel neoluyor...makinistler demiryolunun öz çocugu..bu verilen tepki bunun örnegidir..başka bir ünvan sayılmamış olsa o unvandakilerin tepkisi aaa bizi unutmuşlar gene olur..ama makinist unvanı unutlurmu hiç çarpılırız...makinistlere sözüm yok ben makinist olsam benim de yürüyüşüm degişirdi dogal sonuç bu o kadar pohpohlanırdım ki kendimi unutulmaz erişilmez görürdüm...sırf şu lafı diyebilmek için makinist olmayı isterdim maaaş falan degil.....YAPMIYORUM KARDEŞİM  ( işine gelince yapanlar müstesna)

Çevrimdışı Trenci96

• Site Özel Üyesi
« Yanıtla #5 : 01 Aralık 2008 / 15:31 »
Arkadaşım yazdıklarında sen de haklısın ve makinistlerimiz içerisinde de böyleleri(branş şovenistleri) var maalesef bence her iki davranış türü de yanlıştır..Doğru olan şey şudur :
Tren tekerinin dönmesine bir şekilde omuz veren herkes faal personeldir ve bu omuz vermenin de branşlara göre ; zorluk,risk ve sorumlukluk oranları vardır ve ücretlendirme ve özlük hakları konusunda da bu RİSK-SORUMLULUK-ZORLUK-YIPRANMA-EĞİTİM oranları dikkate alınmak zorundadır!
Ancak bu şekilde herkes gerçek faal çalışan benim diye diğerlerini dışlarsa inanın ki ne sendikal mücadeleler ne de dernek ve branş mücadeleleriyle bir yere gidilemez,olan hepimize birden olur!.Çünkü bizleri sadece biz anlayabiliriz başkaları anlayamazlar..Eğer tren vagonları içinde bilet kontrol etmek ; karda,yağmurda çalışan,birçok tehlike ve risklerle boğuşan bizlerden daha faal çalışmaksa tamam onu da kabul edelim!..Ama ulu ,orta bilir bilmez çıkıp da kimse kafasına göre tarifler yapmasın!Gerçek demiryolcular A Grubu Personelin ne demek olduğunu çok iyi bilmektedirler..
Tüm faal personel biraraya gelip güç birliği yapmadıkça,böyle branş ayrımcılığı yaptığımız sürece bugünler en iyi günlerimizdir,bunu da buraya kalın harflerle yazıyorum!
« Son Düzenleme: 01 Aralık 2008 / 15:36 Gönderen: trenci96 »

Çevrimdışı makinist03

• Emektar Üye
« Yanıtla #6 : 01 Aralık 2008 / 16:38 »
Arkadaşım yazdıklarında sen de haklısın ve makinistlerimiz içerisinde de böyleleri(branş şovenistleri) var maalesef bence her iki davranış türü de yanlıştır..Doğru olan şey şudur :
Tren tekerinin dönmesine bir şekilde omuz veren herkes faal personeldir ve bu omuz vermenin de branşlara göre ; zorluk,risk ve sorumlukluk oranları vardır ve ücretlendirme ve özlük hakları konusunda da bu RİSK-SORUMLULUK-ZORLUK-YIPRANMA-EĞİTİM oranları dikkate alınmak zorundadır!
Ancak bu şekilde herkes gerçek faal çalışan benim diye diğerlerini dışlarsa inanın ki ne sendikal mücadeleler ne de dernek ve branş mücadeleleriyle bir yere gidilemez,olan hepimize birden olur!.Çünkü bizleri sadece biz anlayabiliriz başkaları anlayamazlar..Eğer tren vagonları içinde bilet kontrol etmek ; karda,yağmurda çalışan,birçok tehlike ve risklerle boğuşan bizlerden daha faal çalışmaksa tamam onu da kabul edelim!..Ama ulu ,orta bilir bilmez çıkıp da kimse kafasına göre tarifler yapmasın!Gerçek demiryolcular A Grubu Personelin ne demek olduğunu çok iyi bilmektedirler..
Tüm faal personel biraraya gelip güç birliği yapmadıkça,böyle branş ayrımcılığı yaptığımız sürece bugünler en iyi günlerimizdir,bunu da buraya kalın harflerle yazıyorum!

Trenci96 arkadaşımın bu yazısının altına imzamı atarım. Tamamen katılıyorum yazdıklarına. Her zaman bende aynı şeyi söylüyorum bir olmalı birlik olmalıyız. Trenren arkadaşıma seslenmek istiyorum arkadaşım ne olur öyle düşünme inan kurum bizlere farklı falan davranmıyor. Üvey evletsa hepimiz üvey, öz evlatsa hepimiz öz evladız. Makinist arkadaşın yapmam dediği iş mutlaka emir, talimatlara aykırıdır. Ondan yapmamıştır. Yoksa öyle bir lüksü yokki. İnan kardeşim en büyük cezayı yapıştırırlar yoksa. Konuyu uzatmak istemem ama ana sayfada yazıyor dediğiniz o yazıdakini kastediyorsanız o yazı dernekler platformunun yazdığı yazıdır. Yoksa başka yerde göremedim. Ayrıca sevgili kardeşim trenci96 makinist değil galiba tam bilemiyorum. Sadece maakinist değil bir çok ünvanın sayılmadığına dikkat çekmek istemişti. İnanın bende onun gibi düşünüyor faal personel tanımınında, sizin dediğiniz gibi tekeri döndürenlerin de yalnız makinist olmadığını biliyorum Elbette müşterek çalışma ile bu teker dönüyor. Hepimiz bir çarkın dişlileri gibiyiz. Ayrım yapan yanılır. Saygılar.

Çevrimdışı trenren

• Uzman Üye
« Yanıtla #7 : 01 Aralık 2008 / 16:51 »
A gurubu demek sen birinci sınıfsın demek degildir.A gurubundakiler 1.sınıf demiryolcu digerleri köle sınıfından gibi anlıyoruz...sorunda burda azizim..tekrar yazıyorum A gurubu demek sınıfsal ayırım yapmak farklı şeyler..kimse makinistler risksiz rahat  tuzu kuru demiyor..kötünün içinde en iyisi diyoruz....
trenci96 tarafından yazılan şu yazı;Eğer tren vagonları içinde bilet kontrol etmek ; karda,yağmurda çalışan,birçok tehlike ve risklerle boğuşan bizlerden daha faal çalışmaksa tamam onu da kabul edelim!........
sanki onu kabul etmek çoook büyük bir lutufmuş ve ödün veriyormuş gibi yazılan bu yazı önemli degil ....zihniyetten bahsediyoruz...önemli olan zihniyettir..rahatsız olunan konu bu zihniyettir...tren içinde bilet kesenle sizin aranızdaki fark o kadar büyükmüş ki manası çıkıyor....aynı trende gidiyorsunuz senin görevin iki kişi o treni sürmek o bilet kesenin görevi küçükmü basitmi senden daha mı az piskolojik yıpranma içerisinde
 sen kaza yapabilirsin riskin var yok demiyoruz...ama digerlerinin riskini azaltarak sırf risk bende diyerek ön planda olmakdan bahsediyoruz...
işin özü;makinist faal personel içerisinde en ...diye başlayan cümlelerden kaynaklanıyor..yıllarca bu kullanılarak bişeyler elde edildi bişey demiyoruz...artık gelin birlikte olalım beraber olalım ve faal personel içinde en..demeyelim faal personelin hepsi diyelim..bunu diger unvanlar kolayca söyleyebilirken makinist arkadaşların söylemesi zor oluyor sadece... çok basit FAAL PERSONELİN TÜMÜNÜN SORUNLARI VAR  söylemesi çok zor degil deneyin göreceksiniz

Çevrimdışı makinist03

• Emektar Üye
« Yanıtla #8 : 01 Aralık 2008 / 17:35 »
Yazım anlaşılmadı galiba ben de makinistim ve sizinle hem fikirim. Ne dememizi istiyorsunuz? A grubu sınıfsal ayrım değildir. Makinistinde  sağlık problemleri nedeniyle grubu değişebilir. Gruplandırma farklı bir şey. Trenci96 yazının orasında makinisti kastetmiyorki arkadaşım. ''Karda,yağmurda çalışan,birçok tehlike ve risklerle boğuşan bizlerden daha faal çalışmaksa'' derken katar üzerinde değil yerde çalışan personeli kastetmiş olmalı, çünkü tekrar ediyorum bu arkadaşımız makinist değilki. Niye yanlış anlıyorsun? Ben makinistim ama söyleyemiyorsunuz dediğiniz şeyleri ben söylüyorum arkadaşım. Bir olmalıyız diyorum işte, anlatamıyormuyum?!!!!!
« Son Düzenleme: 01 Aralık 2008 / 17:38 Gönderen: makinist03 »

Çevrimdışı trenren

• Uzman Üye
« Yanıtla #9 : 01 Aralık 2008 / 17:56 »
makinist03 arkadaşım ..yazıyı aynı anda yazdıgımızdan heralde ben yazarken senin yazın yoktu..her neyse  senin yazdıkların güzel şeyler olması gerekenler  bu düşüncenin herkese yayılması amacımız da zaten..yoksa  birbirimizi kırmak degil..trenci96 arkadaşımın yazdıklarını ilgiyle okuyanlardanım bende...gün birlik olma günü ..bunu lafla degil icraatla gösterme zamanı...eskiden olmadı artık olsun istegimiz bu..

eskiden bir örnek:
hareket memurları eylem yaptı makinistler eylemi kırdı tren sevklerini trenşefi olarak yaptı hepsi.. trenler gene çalıştı ses getirmedi eylem..eyleme katılılan tüm hareket memurları ceza aldı.
makinistler eylem yaptı tren şefi olmayız dediler ses getirdi trenler durdu aksadı tehir etti..istediklerini aldılar..ama hareket memurlugu yaptılar
güçleri birleştirelim makinistler güçlü..çok güçlü olan az güçlü olanla güç birligi yapmak istememsi dogal içgüdü.fakat emin olun güçbirligi  yapmanın herkese gücü oranında fayda saglar makinist10 birim güçlü ise ona en çok fayda hareket memuru7 birimse o oranda digerleride gücü oranında faydalanır .ama toplam fayda çok olacagı için ele gecen fayda tekilgücün faydasından fazla olacaktır.

amacımız:tüm demiryolu çalışanları...hepimiz birimiz birimiz hepimiz için..
OL-MA-LI-DIR.

Çevrimdışı Trenci96

• Site Özel Üyesi
« Yanıtla #10 : 01 Aralık 2008 / 18:04 »
Değerli arkadaşım A Grubu ile anlatmaya çalıştığım şeyi siz yanlış anlamışsınız galiba,ne 1.sınıfı ne kölesi,yok böyle bir şey!..TCDD'nin seyrüseferle ilgili faal görevli işlerinde çalışabilmek için A Grubu özelliklerine haiz olmak gerekir bu şartlara uygun olmayanlar da geri hizmet dediğimiz B-C Gruplarında çalışırlar..Ben eğer yanlış hatırlamıyorsam bu forumlara Faal Personel Kimdir başlığıyla bir yazı açmış ve kendi görüşlerimi uzun uzun orada anlatmıştım yine başka bir yazımda da Demiryolcu Kimdir başlığı açmış ve yine uzun uzun anlatmıştım,şimdi bunları buradan tekrar etmek istemiyorum..Sizin girdiğiniz bu konulara girecek olursam şuna inanın ki ; söyleyecek çok şeylerimiz var ve çok da tartışmalar yaratır ancak hem forumdaki adminlik görevimin sorumluluğunda olarak hem de bu forumların amacı dışına çıkmamak için şimdilik işin o taraflarına girmiyorum!Eğer birgün girersek de eminimki bazıları için asıl fırtınalar o zaman kopacaktır!
Mademki şu konularda uzlaştık o halde sorun yok ve bu konuyu burada kapatalım :
1-FAAL ÇALIŞANLARIN TÜMÜNÜN DE SORUNLARI VARDIR.
2-FAAL ÇALIŞANLARIN SORUNLARINI AŞABİLMELERİ İÇİN TÜMÜNÜN DE GÜÇ BİRLİĞİ YAPMALARI GEREKİR.

A gurubundakiler 1.sınıf demiryolcu digerleri köle sınıfından gibi anlıyoruz...

Çevrimdışı trenren

• Uzman Üye
« Yanıtla #11 : 01 Aralık 2008 / 18:19 »
ok konuyu kapatalım..fakat en son olarak şunu söyleyeyim A gurubundan kastı sizce anlamayacak kadar terminolojiye yabancımıyım  :) bende A gurubundayım..
anlatmak istedigimi (BEN) anlatamadıgım kanaatindeyim...önemli olan ortak payda orada buşuştugumuza sevindim ...diger ayrıntılarda... sizin kopacak dediginiz fırtına diger fırtınaların yanında meltem esintisi kalabilir.
başarılar...

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

DEKAD ( Demiryolu Katarcılar Derneği) Benzer Konular

DTD (Demiryolu Taşımacılar Derneği)
Merhaba Demiryolcular;Web sitesinden DTD'yi inceledim. Yük taşımacılığı yapan özel sektör firmalarının taşıma maliyetlerinde eko... Devamı...

Gösterim: 2850 - Yanıt: 0 - Başlatan:leventdurusoy
DTD ( Demiryolu Taşımacılığı Derneği )
TANITIM :Demiryolu Taşımacılığı Derneği (DTD), demiryolu ile yılda 3,5 milyon ton yük taşıyan ve demiryolu taşımacılığının payın... Devamı...

Gösterim: 3861 - Yanıt: 0 - Başlatan:Trenci96
Kandırılmış Çocukların Suskun Derneği!
Kandırılmış çocuklar tabirini neden kullandığımı sitenin eski üyeleri bilirler ;Daha 14 yaşlarında ana kucağından kopartılıp tel... Devamı...

Gösterim: 4464 - Yanıt: 5 - Başlatan:Trenci96
YOLDER Demiryolu Yapım ve İşletim Personeli Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği
Derneğin web sayfası aşağıdadır. Saygılarımla. http://www.yolder.org.tr/ Devamı...

Gösterim: 5252 - Yanıt: 0 - Başlatan:Ömer Tolga Sümerli
Demiryolu Taşımacılığı Derneği Yeni Yönetim Kurulunu Belirledi
Bu haftasonu yapılan genel kurulda, Demiryolu Taşımacılığı Derneği'nin yeni yönetimi belirlendi. Ardından yapılan ilk toplantı i... Devamı...

Gösterim: 3144 - Yanıt: 2 - Başlatan:Onur U.