Gönderen Konu: EK ZAMLAR NASIL DAĞITILMALI!  (Okunma sayısı 3281 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Trenci96

• Site Özel Üyesi
EK ZAMLAR NASIL DAĞITILMALI!
« : 13 Ekim 2008 / 22:12 »

Anladığımız kadarıyla ek zamların düzeltilmesi için her sendika ve dernek kendine göre ayrı ayrı eylem takvimi ve planı belirlemişler..Hepsine de göz gezdirdim ve sanki asıl amaç hükümet tarafından verilen bu ek zamların hedeflerinden saptırılması ve hakedenler yanında haketmeyenlerin de pay koparabilmelerinin sağlanması gibi bir izlenim veriyor bana!
Peki hükümetin verdiği ek zammın amaçları neydi :

1-Eşit işe eşit ücret dengesinin sağlanabilmesi
2-Teknik personele daha fazla zam vermek
3-Memur-işçi arasındaki ücret makasını kapatmak

Yukarıdaki amaçlarla bir ücretlendirme skalası belirlendi ve 657 sayılı personelde uygulamaya sokuldu.Biz sözleşmeli personel de ise ücret skalaları biraz karışık olduğundan Bazı sendikalar,TCDD ve YPK arasındaki özel yazışmalar ve neticelendirmelerle işler daha da karıştırıldı ve şimdi çıkan karara tüm personel ve sendikalar itiraz eder hale geldiler..

Ben bu işin içinden nasıl çıkılır bu konudaki fikrimi dile getirmek istiyorum :
TCDD içerisindeki 18 dairenin 5 tanesi teknik diğer 13'ü de idari niteliklidir..Ancak teknik daireler içerisinde idari personel de varolduğu gibi idari daireler içerisinde teknik peronel de olabilir..Asıl olan idari ve teknik personelin taşıdıkları ünvana göre gruplandırması dikkate alınarak 657 için verilen şeklin aynı yapılandırılması kurumumuz çalışanları için de sağlanmalıdır!Yani kişilerin memur,amir,müdür vs. görünüş ünvanlarına bakılmaksızın teknik yada idari nitelikte olup olmadığı dikkate alınmalı ve paylaşım buna göre yapılmalıdır ve YPK'nın 657 için yaptığı uygulama baz alınmalıdır!
Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus ister teknik hiyerarşi içinde olsun ister idari hiyerarşi içerisinde olsun aynı hiyerarşik düzen içerisindeki ücret dengesinin bozulmayıp belli bir dengenin sağlanması gerekir..
Mesela :
Yol Dairesi
Cer Dairesi
Tesisler Dairesi
bu daireler idari olan az sayıdaki idari memur ve amir personeli hariç en alttaki teknisyenden başlayarak en yukarıdaki servis müdür yardımcılarına kadar teknik vasıftadırlar..
Ya bunlara en alttakine de en üsttekine de aynı oranda bir zam yansıtılır ve mevcut durum bozulmamış olur yada eğitim düzeyleri de dikkate alınarak teknisyen,tekniker,mühendis kökenli olmalarına göre bir ücretlendirme yapılır.Mesela makinislerin,sürveyanların,vagon teknisyenlerinin,kısım şefleri,şube şefleri,teknik şef ve yardımcılarının,depo şefi,teknik amirler,teknik kontrolörler,teknik müdür yardımcıları vs. bu tür alt ve orta kademeli teknik ünvanlar teknisyen veya tekniker zammıyla ücretlendirilebilirler..
Hareket kökenli olan hareket memurları,istasyon şefleri,gar müdürleri,dispeçerler'in,bölge amirlerinin de teknisyen zammı alması doğru olur düşüncesindeyim..
Mühendis ve uzman gibi ve muadili ünvanda bulunanlara 657'de olduğu dereceden ücretlendirilme yapılmalıdır..
Eğitim merkezlerindeki öğretmenler zaten öğretmen zammıyla ücretlendirilmelidir..
Bunun dışında kalan tüm idari hizmet birimleri de memur,amir farkı gözetilmeksizin en düşük memur zammıyla ücretlendirilmeleri gerekir..

Son olarak şunu söylemek istiyorum :
TCDD bünyesinde işin en ağır tarafını faal personel ve özellikle de alt ve ortadakiler yapmaktadırlar dolayısıyla da bu kesimin hakkı yenilmemelidir ve zaten ilk belirlenen uygulamaya göre de bu teknik görevdeki personele daha fazla verilmesi kararlaştırılmıştır..Aslında hükümetin ilk kararı doğru uygulandığında biz TCDD çalışanlarını da tatmin edecek şekildedir..
ÖNEMLİ NOT : Yeni düzenleme yapılırken çok dikaktli davranılmalı ve önceki yıllarda olduğu gibi bu nedenlerle personelle idare mahkemelik duruma getirilmemelidir..Bu ücretlendirme sklaları hazırlanırken mutlaka hukukçular da olmalı ve nihai karar onların da görüşü alınarak verilmelidir!
« Son Düzenleme: 13 Ekim 2008 / 22:17 Gönderen: trenci96 »

Adk System Advertising

Çevrimdışı yakup

• Uzman Üye
Ynt: EK ZAMLAR NASIL DAĞITILMALI!
« Yanıtla #1 : 13 Ekim 2008 / 23:54 »
sevgili adminim güzel dile getirmişsiniz fakat bunu uygulayan kim.hazırlamasını yapanlar öncelikle kendilerini düşünüyor.bir düşünün hangi karar alt kesimde çalışanların görüşü alınarak ,ya da bir temsilci bulundurularak alınıyor.yok hiç bir zaman çünkü çıkarları zedelenir. o yüzden olmuyor işte ,malesef bal tutan hep parmağını yalıyor.hükümet haksızlıkları giderin diye ödenek yaratıyor,kurumlara ve ypk ya halledin bu işi diyor fakat uygulayıcılar çok güzel hallediyor.afferin.ama çuvalladıklarını ve bu kadar tepki alacaklarını tahmin edemediler.ve malesef bunun sonuçlarıda daha öncekinden kötü olacak.daha çok mahkeme göreceğiz.yanlız zararın neresinden dönülürse kardır.inşallah bu uygulama geri çekilerek tekrardan adam gibi düzenlenir.yoksa haksızlığı giderme değil daha da arttırma olacak.selamlar,saygılar.
* İnsan emeğini takdir etmeyen kimseye,insan dememelidir.Çünkü o, hayvana benzer.
* Dürüstlük,doğruluk ve iyilikle ünlenmiş kimseleri,kendine yakın tut ; onlara iş ver.     (Kutadgu Bilig)
*Gayretli çocuğa falaka değil,bir söz yeter.Çünkü herkese dayak ile edep dersi vermek mümkün değildir(Nabi)

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

EK ZAMLAR NASIL DAĞITILMALI! Benzer Konular

TREN NASIL HAZIRLANIR VE VAGON TEKNİSYENİ NASIL ÇALIŞIR.
Merhaba Arkadaşlar,Trenlerin nasıl hazırlandığını ve Vagon teknisyenlerinin nasıl çalıştığını bilmek istermisiniz ?http://picasa... Devamı...

Gösterim: 9988 - Yanıt: 5 - Başlatan:ozeryaltcdd
NASIL MAKİNİST OLABİLİRİM LÜTFEN YARDIM EDİN???
Ben 11.inci sınıf makina bölümü öğrencisiyim liseden sonra yardımcı makinistlik kursları oluyormuş onlara nasıl girebilirim kpss... Devamı...

Gösterim: 14990 - Yanıt: 14 - Başlatan:ckumulga
YOLCU POTANSİYELİ NASIL ARTIRILIR?
Değerli demiryolcular,Demiryolu işletmeciliği dünyanın çoğu yerinde kar edememekte,zarar etmektedir bunu kabul ediyoruz fakat ül... Devamı...

Gösterim: 5038 - Yanıt: 7 - Başlatan:Trenci96
BEYAZ KİTAP NE GETİRİYOR? TÜRKİYE'Yİ NASIL ETKİLEYECEK?
Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan Beyaz Kitap 2011'de AB'nin 2050 yılı ulaştırma vizyonu çizildi. Çevre duyarlılığının ön p... Devamı...

Gösterim: 3072 - Yanıt: 0 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ
MAKİNİST NASIL OLUNUR (CEVAP)
LİSE BİTİRİLECEK (MESLEK LİSELİ OLMANIN FAYDASI BÜYÜK)RAYLI SİSTEMLER 2 YILLIK BÖLÜMLERİELEKTRİK ELEKTRONIK 2 YILLIKMAKİNE 2 YIL... Devamı...

Gösterim: 4063 - Yanıt: 0 - Başlatan:aemresener