Gönderen Konu: FAZLA MESAİLER  (Okunma sayısı 6165 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Trenci96

• Site Özel Üyesi
FAZLA MESAİLER
« : 03 Nisan 2008 / 10:37 »

Kurumumuzda çalışan sözleşmeli personel bazı özel hükümler hariç 657 sayılı memur mevzutlarına tabidir ve fazla mesai ücretleri de diğer memurlar gibi ödenmektedir..Ancak faal personel dışında kalan merkezi işyerleri idari personeli için zaten fazla mesai kavramı mevcut değildir fakat faal personel birçok birimde zaten işçiyi çalıştıran işveren pozisyonunda olduğundan kendisi de işçiyle birlikte aynı mesaiyi yapmaktadır fakat aşağıdaki tabloda da görüleceği üzere işçi personel fazla mesai ücretlerinin hesaplanmasıyla memur mesaileri arasında çok büyük uçurumlar bulunmaktadır..Bu nedenle de kurum mümkün olduğunca işçi personele fazla mesai yaptırmama,memur personele de mümkün olduğunca çok fazla mesai yaptırarak kendince tasarruf yapma politikasına gitmektedir.Ancak bu durum sonucunda hem büyük bir adaletsizlik örneği yaşanmakta hem de 399 s. KHK.'nin verdiği istisnai durumlar için kullanılabilecek memura çok fazla mesai yaptırma uygulaması bazı amirlerce istismar edilmekte ve makinist,hareket memuru(TMİ) gibi ünvanlarda çalışan personel mağdur edilmektedir..
Ancak aşağıdaki tabloda örnekte görülen işçi mesailerinin(Benim işyerimde çalışanlar için baz alınmıştır.) aynı memur personele de ödeniyor olsaydı acaba kurum yine memur personelini ayda 200-300 saat fazla çalıştırma cihetine mi giderdi yoksa gereken kadar personel mi çalıştırırdı!
Bu sorunun cevabı çok basit bir matematik sorusunun cevabı kadar basit olmaktadır..Memur sendikalarının bu konu üzerinde hiç durmamaları ise oldukça düşündürücüdür!
Saygılarla..

Adk System Advertising

besincetin

• Ziyaretçi
Ynt: FAZLA MESAİLER
« Yanıtla #1 : 03 Nisan 2008 / 15:50 »
çok güzel bir konuya değinmişsiniz sayın trenci96..

hiçbir sendika memurların fazla mesai konusunu işlemiyor.. buradan sendikacı arkadaşlara seslenmek istiyorum.. hükümetle sendika aidatlarının artırılması için o kadar uğraş verdiniz.. bizim mesai ücretlerimizi işçi mesaileri ile eşitleyin (kendi adıma) fazla mesaiden kazandığım ücretin yarısını sendika aidatı olarak ödemeyi kabul ediyorum.. hem de emekli oluncaya kadar..

saygılarla..

todaieli

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 05 Nisan 2008 / 14:48 »
değerli arkadaşlar,
memurların mali haklarının çok fazla "fazla mesai" yaptırmak yoluyla, nasıl istismar edildiğini önceki günlerde gönderdiğim bir mesajda ben de gündeme getirmeye çalıştım. Hatta örnek olarak lokomotif personelinin fazla mesai saatlerini ve bunun sonuçlarını vermiştim. Bu konu sanıyorum forumda pek itibar görmedi ki arkası gelmedi. Kurum yetkililerimizden de hiç ses çıkmadı, sendikacı arkadaşlarımızdan da. Çıkmıyor da. sanki üstü örtülmeye çalışılan bir konu gibi. Takip ettiğim kadarıyla sayın genel müdürümüz Süleyman Karaman da bu forumu zaman zaman izliyor. Bu konuyu da görmesini, değerlendirmesini ve konuyla ilgili bir araştırma yaptırmasını dilerim.

Sayın genel müdürümüze naçizane bir öneride daha bulunmak isterim. TCDD'nin genelini kapsayacak kurumsal ölçekte resmi nitelikte, resmi bağlayıcılığı olan, herkesin açık kimliği ve unvanı ile ancak dahil olabileceği, yönetsel şeffaflık, saydamlık ilkesine dayalı böyle bir bilişim platformu, forumu oluşturularak kurumsal sorunlar ve çözüm önerileri tüm personel ile tartışılamaz mı?, acaba. Bence her türlü gelişmenin ilerlemenin temeli iletişimdir, haberleşmedir. Sayın genel müdürümüz her zaman doğru bilgiye ulaşmayı ve doğru bilgiyle hareket etmeyi, karar almayı hedeflemektedir. Böylesine  resmi nitelikli bir kurumsal iletişim ve paylaşım platformu hepimizin, tüm demiryolcuların yararına olacaktır. Saygılarımla.

Çevrimdışı temuçin

• Üye
  • **
« Yanıtla #3 : 02 Mayıs 2008 / 22:36 »
sendikalar ve dernekler neden bu fazla mesai üzerinde durmazlar,bazı burumlarda 5-6  ytl olduğu belirtiliyor bizde de neden olmasın,bu konuda ilgili dernek ve sendiları göreve çağırıyoruz. eğer çalışan üyeleriniz için bir şeyler yapmak istiyorsanız.buyrun ...

besincetin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 03 Mayıs 2008 / 12:20 »
bu sendikalar ilginç kurumlar.. anlamak zor niçin var olduklarını.. tez konusu bile olabilir.. "Türkiye'de Memur Sendikaları Ne İş Yapar?  :) :)

esestren26

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 06 Mart 2009 / 12:07 »
sayın besin çetin,yazınızı yeni gördüm ve derhal alkışlıyorum

bu sendikalar ilginç kurumlar.. anlamak zor niçin var olduklarını.. tez konusu bile olabilir.. "Türkiye'de Memur Sendikaları Ne İş Yapar?  :) :)

sendikalara ilk üye olanlardanım.şu yazılanı alkışlamak zorundayım.
şimdi bunuda anlayabilirseniz anlayın,sendika yöneticilerinin haftada bir gün sendika çalışmaları için izinli olmaları ve ne yaptıkları? ???

selocan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 26 Haziran 2010 / 13:40 »
Bu sendikalar neiş  yapar.aydatları  toplar haftada  bir gün toplanırlar.daha sonra güzel bir mekanda yemek yerle.haftalık bir gün sendika iznini kullanırlar.iş yerlerine uğramazlar.turne yaparlar nasıl olsa  benzin parası bedava.3 sene 6 sene keyf ederler kim ne kadar çalışmış,kim ne kadar mesaialıyor umurlarında  değildir.yandaşlarına ünvan  almak için çalışırlar.

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

FAZLA MESAİLER Benzer Konular

Fazla Mesailere 20 Kuruş Zam Yapıldı!
Ülkemizdeki tüm memurların ve tabi bizlerin de gözü aydın :2009 Fazla Mesai ücretleri belli olmuş ve buna göre daha önce 90 kuru... Devamı...

Gösterim: 3750 - Yanıt: 6 - Başlatan:Trenci96
Fazla mesailer hk..
Benim merak ettiğim bir konu var.. Kurum bize neye göre fazla mesai yaptırıyor?? Haftada 40 saati doldurduktan sonra ben fazla m... Devamı...

Gösterim: 8791 - Yanıt: 3 - Başlatan:besincetin
2010'da en fazla yatırımı TCDD yapacak
KAMU İktisadi Teşebbüsleri ve bağlı ortaklıkları 2010 yılında 7,3 milyar lira yatırım gerçekleştirecek. Kamu İktisadi Teşebbüsle... Devamı...

Gösterim: 2142 - Yanıt: 1 - Başlatan:SüleymanGocuman
FAZLA MESAİ İLE İLGİLİ DİLEKÇE ÖRNEĞİ
FAZLA MESAİ İLE İLGİLİ DİLEKÇE ÖRNEĞİ  TCDD 7 BÖLGE  MÜDÜRLÜĞÜNE  AFYONKARAHİSAR  İLGİ A: Genel Müdürlüğün 09.01.2013 tarihli 22... Devamı...

Gösterim: 9226 - Yanıt: 2 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ
İstanbul’da Sel Felaketinden En Fazla Etkilenen ..
İstanbul’da Sel Felaketinden En Fazla Etkilenen Ulaşım Sektörüİstanbul’un Bilimden Uzak Ranta Dayalı Çarpık Kentleşmesinden En F... Devamı...

Gösterim: 985 - Yanıt: 0 - Başlatan:Göçebe (chomez)