Gönderen Konu: Hicaz Demiryolu Kitap Oldu...  (Okunma sayısı 2742 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

koncar52512

• Ziyaretçi
Hicaz Demiryolu Kitap Oldu...
« : 19 Ekim 2008 / 00:25 »

Doğrusu sizlere bu kitabı tavsiye etmek istedim.Çünkü tarihi birde demirağlardan anlatıyor bu kitap.Şimdi sizlere kitap hakkında biraz bilgi vermek istiyorum...

HİCAZ DEMİRYOLU

Tam yüzyıl evvel 1908’in sonbaharında raylar üzerinde gıcırdayarak ilerleyen tekerlek sesleri bir kutlu yolculuğun başladığının da habercisiydi. Umuda uzayan raylar, yep yeni heyecanlara ve buruk sevinçlere vesile olmuştu. Osmanlı’dan ümidin kesildiği, koca coğrafyanın en insafsız saldırılarla kuşatıldığı dönemde bir padişahın çırpınışı ve bütün bir islam dünyasının himmetiyle“rüya” denilen demiryolu bitirilmişti. Vagonların yola çıkışı,surrenin trenle gönderilişi, bitti tükendi denilen bir devletin adetayeniden şahlanışının da göstergesiydi.

Bizzat padişahın himmetiyle başlayan ilk faaliyet, zamanla çığgibi büyümüş, iran’dan Amerika’ya; Hindistan’dan Cezayir’e; OrtaAsya’dan Mısır’a; kadar bütün Müslümanları kuşatan bir yardım yarışına dönmüştü. Hattın bitmesine, Osmanlı’nın bölgeden çekilmesine ve demiryolunun türlü entrikalarla bombalanmasına rağmen dünyanın çeşitli yerlerindeki Müslümanlardan hâlâyardım gelmekteydi.

100. yılında Hicaz Demiryolu’na küçük bir vefa maksadıyla kaleme alınan bu eser, devasa bir projenin günümüz insanınca bilinmesi için yayımlandı. Her şeyin bitip tükendiğinin sanıldığı bir anda aslında her şeyin yeniden başlayabileceğini göstermek için.

Saygılarımla...

Adk System Advertising

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Hicaz Demiryolu Kitap Oldu... Benzer Konular

TAŞINDI: Hicaz Demiryolu Belgeseli
Bu konu Videolar isimli bölüme taşındı. http://www.demiryolcuyuz.biz/forum/index.php?topic=330.0 Devamı...

Gösterim: 2239 - Yanıt: 0 - Başlatan:Trenci96
Haydarpaşa-Hicaz demiryolu sergisi
 Sultan II. Abdülhamit’in stratejik açıdan çok önemli bulduğu ve dönemin şartlarının getirdiği bütün olumsuzluklarına rağmen yap... Devamı...

Gösterim: 2784 - Yanıt: 2 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ
Hicaz Demiryolu yeniden açılıyor
Hicaz Demiryolu yeniden açılıyorSuudi Arabistan ve Türkiye, tarihi Hicaz Demiryolu'nun yeniden açılması ve ihyası için anlaştı. ... Devamı...

Gösterim: 3691 - Yanıt: 5 - Başlatan:Trenci96
Hicaz Demiryolu Foto Albüm
BOOK - KİTAP (PDF) The Hejaz Railway Photo Album / Hicaz Demiryolu Foto Albüm  http://www.albarakaturk.com.tr/Dokuman/Hicaz_Demi... Devamı...

Gösterim: 2032 - Yanıt: 0 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ
Lübnan'daki Hicaz Demiryolu İstasyonu Restore Edilecek
  Lübnan'daki Hicaz Demiryolu İstasyonu Restore Edilecek      Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta bugün Türkiye Kültür ve Turizm Bakan... Devamı...

Gösterim: 492 - Yanıt: 0 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ