Gönderen Konu: İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad Yerli Üretim Dizel Lokomotif Fabrikası Açıyor  (Okunma sayısı 3034 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ömer Tolga Sümerli

• Administrator
  • Site Özel Üyesi

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad, 17 Temmuzda, İran sanayi gurubu MAPNA tarafından ve ulusal yeterlilik açısından çok büyük bölümü,  yerli üretim olarak yapılacak, yüksek kaliteli dizel lokomotifler için, montaj fabrikasını hizmete açtı.
MAPNA 2008 yılında Alman Siemens ile teknoloji transferi anlaşması çerçevesinde, Siemens lisanslı, IranRunner dizel lokomotif üretimine başlamıştır. Yılda 150 lokomotif / vagon üretme kapasitesine sahip fabrikada, ilk 30 lokomotif tamamıyla yurt dışından ithal edilen parçaların montajı ile gerçekleşmiş, daha sonraki üretimlerde yerli parça oranı arttırılmıştır. Siemens ile yapılan sözleşme 2010 yılında bitmiş ve Siemens İran pazarından çekildiğini açıklamıştır.
İran tarafından üretilecek lokomotifler, 160km/saat hızda, tek kabinli ABD tasarımı gibi dar kasalı tasarım şeklinde yapılacaktır.

Siemens Lisanlı Üretilen IranRunner Dizel Lokomotif

Çalışmadan, Yorulmadan, Üretmeden Rahat Yaşamak İsteyen Toplumlar, Önce Haysiyetlerini, Sonra Hürriyetlerini, Daha Sonra da İstiklal ve İstikballerinin Kaybederler.
                                                                                                              Mustafa Kemal ATATÜRK

Adk System Advertising

Çevrimdışı Ömer Tolga Sümerli

• Administrator
  • Site Özel Üyesi
Yerli üretim konusunda anlatmaya çalıştığım unsurlara en güzel örneklerden biri bu haber. İran'da vakt-i zamanında Alman teknolojisi ile lokomotif üretmeye başlamış. Ne zaman, İran hedef ülke haline gelmiş, o zaman teknolojide kesilmiş lokomotif imalatı da. Şimdi ne oldu? Kendi öz kaynaklarına dönüldü. Gerçi İran'da bizim gibi elektronik parça imal edemiyor. Fakat elektronik aksamlar haricinde, bütün aksamlarını kendi üreteceği bir lokomotif işine kalkışıyor. Sanayi şirketini bu konuda destek oluyor. Demek ki, her şey ile dışa bağımlı kalmak iyi değilmiş. Demek ki, savaş gibi ekonomik veya diğer kriz gibi ortamlarda, kar ve başka şeyler düşünen ülkeler, hemen elini ayağını ülkeden çekip, öylece bırakabiliyormuş. Özellikle "Bunu biz üretirsek hem pahalı olur hem pazar bulup satamayız, hazırı var hem ucuz" bahanesini önümüze koyanlara önemle duyurulur.

Tam Bağımsızlık Ancak Ekonomik Bağımsızlıkla Mümkündür. 
                                                         Mustafa Kemal ATATÜRK
Çalışmadan, Yorulmadan, Üretmeden Rahat Yaşamak İsteyen Toplumlar, Önce Haysiyetlerini, Sonra Hürriyetlerini, Daha Sonra da İstiklal ve İstikballerinin Kaybederler.
                                                                                                              Mustafa Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı Göçebe (chomez)

• Site Özel Üyesi
 ;D

Yahu Ömer bey kardeşim, neden yalan söylüyorsunuz ;)

ABD ve batılı ülkeler İran'ın nükleer silah yaptığını söylüyor, İran'ın nükleer tesislerindeki bilgisayarlara özel virüs ürettik diyorlar, siz kalkmış ne diyorsunuz  >:(
...

Değil mi ama ;) propaganda nasıl :)
...

Taşıma suyla değirmen döndürmek, aklıma ilk gelen atasözü...

Bu ülke, 2nci dünya savaşı sırasında uçak üretebilecek, sonrasında da bu teknolojiyi geliştirebilecek yeterliliğe sahipti! Savaşın özel koşulları da hem üretimi, hem teknolojik gelişmeyi, geliştirmeyi kadro olarak da finansman olarak da destekler mahiyetteydi!

İçerden ve dışarıdan, sonradan adlarının liberal olduğu anlaşılan böyüklerimiz bunu engellediler.

Vecihi Hürkuş ve benzeri yiğit, aydın, girişken insanların çabalarını boşa çıkarıp adeta vatan haini ilan eden zihniyetin günümüzdeki temsilcileri utanmadan Hürkuş adıyla yapılmış makette poz veriyorlar >:(

Evet, dalga geçer gibi (Bir tayyarecinin anıları-Vecihi Hürkuş, okuyun da ağlayın, küfür günahmış).
...
Biz yapamayız!
Pahalıya almaktansa ithal edelim!
Bunun yerine falanca şeyleri üretelim!
Biz bunda geç kaldık!
...
Katılıyorum, biz bunda geç kaldık!

Diğerlerinin hiç birine katılmıyorum, kimse anasının karnında öğrenmedi!

İş bankası kuruluşu olmasaydı, şişe cam da yoktu, yerli cam da!

Milyonlarca dolara ar-ge yatırımı yapmasaydı, şişe cam yeni nesil düzcam üretemiyordu, teknolojisi dışarda vardı ama büyüklüğünden dolayı şişe cama satmıyorlardı teknolojiyi!
Kötü komşu mal sahibi yapar adamı!
Öyle oldu, şişe cam o teknolojiyi (Floating diye anımsıyorum) kendisi yarattı mühendisleriyle!

Bilmem kaç mil menzilli füze-roket üreten, minyatür düzeyde de olsa nükleer tesise sahip ülkemin ne denli ileri olursa olsun metalürjide sınıfta çakacağını düşünemiyorum.

Pahalıya malolacakmış!  ;)

Olmazsa hatırım kalır!  ;D

Aktarılan rantlarda kesinti yapıversin iktidar sahipleri  ;)

Benim insanlarımın Koreliden, Japondan ne eksiği var?

Yeter ki bürokraside boğulmasınlar,
yeter ki insiyatif verilsin,
yeter ki 'TÖ değerleri' değil  'cumhuriyet değerleri' ön plana çıkarılsın!

Saygıyla,

Not: Merak eden olursa cumhuriyet değerleriyle TÖ değerlerinin ne olduğunu ayrıca açıklarım!
« Son Düzenleme: 07 Ağustos 2012 / 08:48 Gönderen: Ömer Tolga Sümerli »

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad Yerli Üretim Dizel Lokomotif Fabrikası Açıyor Benzer Konular

Türkiye dizel elektrikli lokomotif üssü olacak
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TÜLOMSAŞ’ın General Elektric ile imzaladığı anlaşma sonucunda Türkiye’nin ileri teknoloji ürün... Devamı...

Gösterim: 2514 - Yanıt: 0 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ
Dizel Lokomotif Yakıt Deposu
Dizel Lokomotiflerin yakıt depoları kaç litre yakıt alır ve azami yüklü bir dizel loko, bu yakıtla kaç km gidebilir Cevap verenl... Devamı...

Gösterim: 8138 - Yanıt: 1 - Başlatan:Tilki
Türkiye'nin ilk yerli dizel tren seti raylarla buluştu.
Türkiye'nin ilk yerli dizel tren seti raylarla buluştu. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, ''Bugün, Türk firma, mühendis ve işç... Devamı...

Gösterim: 5354 - Yanıt: 6 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ
Kanada Demiryollarında Doğal Gaz İle Çalışan Dizel Lokomotif Projesi ve Gelişimi
Merhaba Değerli Arkadaşlarım,Kanada Ulusal Demiryolları CN, %90 doğal gaz kullanmak için dönüştürülen iki adet dizel lokomotifi ... Devamı...

Gösterim: 2817 - Yanıt: 0 - Başlatan:Ömer Tolga Sümerli
Revell 1/87 TCDD DE 22000 Tipi Dizel Lokomotif Maketi Oylaması
MerhabalarModeltrenciler Kulübü'ndeki arkadaşlarımın başlatmış olduğu DE 22000 tipi anahat lokomotifinin maketi kampanyasına des... Devamı...

Gösterim: 3722 - Yanıt: 1 - Başlatan:Mertcan0403