Gönderen Konu: İşçi ama memur görünüyor  (Okunma sayısı 3067 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı trenren

• Uzman Üye
İşçi ama memur görünüyor
« : 22 Aralık 2008 / 11:44 »

basında personel sorunları

Beyza Metin

Akşam saatleri. Demiryolu emekçilerinin evine konuk oluyoruz. Konuşmalar ilerledikçe sorunlar ve sıkıntılar ardı ardına sıralanıyor. Memur statüsündeler ancak yaptıkları işi “ağır işçilik” olarak tanımlıyorlar. Memur statüsünde oldukları için sendikalarının grev ve toplusözleşme yapma hakkı yok. Sıkıntılarının kaynağı da bu. İşçilerle aralarındaki fark da yaptıkları iş değil, kağıt üzerindeki bu ayrım. İşten atılma korkusu nedeniyle kimi ismini vermiyor, kimi de soyadının yazılmasını istemiyor.
Önce çürütüyorlar
Metin 47 yaşında ve 22 yıllık Demiryolcu. Hemen hemen her bölümde çalışmış, en son olarak manevracılık yapmış. Ancak sağlığı bozulduğu için şu an başka bir bölümde çalışıyor. İşyerinde haksız uygulamalar olduğunu söyleyen Metin, başına gelenleri şöyle anlatıyor: “Ben yıllarca manevracılık yaptım. Manevracılık, maden ocakları işçiliğinden sonra dünyadaki en ağır iş olarak kabul ediliyor. Çok riskli bir meslek, memur statüsünde çalışıyorsun ama ağır işçilik yapıyorsun. Almanya’dakiler manevracı olduğumu duyunca eşime siz çok sanşlısınız, ‘Senede üç ay izniniz vardır’ diyorlarmış. Orda üç ay izin veriyorlarmış, manevracılara. Peki, burada ne oluyor? Ben sağlığım bozulduğu için artık manevracılık yapamıyorum, başka bir bölümde çalışıyorum. Sağlık raporum olmasına rağmen hem unvanımı aldılar, hem de maaşımı düşürdüler. Bizi önce çürütüyorlar, sonra posamızı atıyorlar.”
Su kenarında oturmak...
“Evin ya da araban var mı” sorusunu “Şaka mı yapıyorsun” diye yanıtlıyor. Tatil konusunda da yanıtı aynı oluyor: “Hiç gidemiyorum. Yıllık iznimde dışarı çıkamıyorum. Bir bardak suyu masaya koyuyorum, su kenarında oturuyorum işte. Bir sene tatile gitsem iki sene taksidini öderim. Eskiden Demiryolları’nda personel ücretsiz gidiyordu, en azından yol parası vermiyorduk. Şimdi onu da aldılar.” İşyerinde işçilerle memurlar arasında, hatta memurların kendi arasında da gerginlik yaşandığını anlatıyor Metin:; “Bizi 10 kategoride değerlendirmişler. Gişe memurları ayrı, yola giden personel ayrı, makinistler ayrı, hepsi ayrı ücretler alıyorlar. Biri fazla ücret aldı mı ötekiler ayağa kalkıyor. Amaçları böl, parçala yönet yoluyla örgütlülüğün önünde engel olmak.”
Grevli, TİS’li sendikamız olsa…
Eyüp Kaya 18 yıldır demiryollarında çalışıyor. Vergi sisteminin büyük şirketlere göre ayarlandığını dile getiren Kaya, şöyle devam ediyor: Ben, aylık 250 YTL gelir vergisi veriyorum, benim verdiğim vergiyi patron vermiyor.” Memurlar ve işçiler arasındaki sorunların rekabetten kaynakladığını ifade eden Kaya, memurların bu durumda olmasının nedenlerinin sendikal alandaki mücadelenin zayıflığından kaynaklandığını söylüyor: “İşçiler demiryollarında memurlardan daha avantajlı. Onların avantajı, ellerinde grevli, toplusözleşmeli bir sendikalarının olması, fakat bu onların yıllardır verdikleri mücadelenin sonucudur. Bizim de grevli toplusözleşmeli sendikamız olsa bu durumda olmazdık. Zaten memurlar arasında da çatışma var. Sorunları sendika çözmüyor, her unvan dernekleşiyor eylem yapıyor. Örneğin manevracılar eylem yapıyor, onların ücreti hareket memurlarının ücretinin üzerine çıkıyor, bu sefer diğerleri ayaklanıyor. Manevracılar eylem yapmasa, hadi eylem yaptılar, talepleri kabul edilmese diğerlerinden ses çıkmayacak.” Kaya da “Evin, araban var mı” sorusuna şöyle yanıt veriyor: “Yok, ama kızımın bisikleti var.”
Birlik çağrısı
Demiryolları’nda 20 yıldır görev yapan Nejmi, yöneticilerin işinin hakkını vermediğini, bu kadroların liyakatla göre değil, torpille belirlendiğini dile getiriyor. Nejmi, işyerinde TUS sendikasına üye: “İlk önce onlar geldi onlara üye oldum, sonra da değiştirmedim.” Sendikanın pek bir işlevi olmadığın ancak tercih nedeninin görüşünün farklı olmasından kaynaklandığını söylüyor ve ekliyor: “Memur-Sen dinci, TUS sağcı, BTS solcu... Bence gruplara ayırmamak gerekiyor. Sendikal mücadele dinci, solcu ya da sağcı mücadeleye dönüşmemeli.”

Adk System Advertising

Çevrimdışı trenren

• Uzman Üye
Ynt: İşçi ama memur görünüyor
« Yanıtla #1 : 22 Aralık 2008 / 11:50 »
DDY’da isimsiz kahramanlar bulunmaktadır. Ve her defasında bunlar göz ardı edilerek küstürülmüştür. Onlar mı kendilerini anlatamadılar? Yoksa yetkililer üç maymun kuralını uygulayarak görmedim, duymadım, söylemedim mi dedi?

Hareket memurları görevlerine ilaveten şu görevleri de yaparlar?

1-     Buluşmalarda tren kabulü için makasa gider.

2-     Tren teşkil memurunun tren kabul edeceği yolun kontrolünü yapar.

3-     Gişe ile ilgili tüm işlemleri yapar.

4-     Ambar ve bagaj ile ilgili tüm işlemleri yapar.

5-     Nakillerde adaletli bir rotasyon yapılmazsa ömrünün 1/3’ünü mahrum bölgelerde çalışmak ve yaşamak zorunda kalır.

6-     Ekmek, su ve erzaklarını kendilerine en yakın yerleşim birimlerinden temin ederken, istirahatlarından fedakarlık eder, nöbetlerine yorgun giderler.

7-     Hastalarını zamanında sağlık kurumlarına götüremezler, çoğu kez sağlıklarından da fedakarlık ederler.

8-     Ara istasyonlarda görev yapan hareket memuru ve istasyon şeflerinin çocukları da eğitim konusunda mahrum kalmaktadır.

Yani ara istasyonlarda görev yapan hareket memuru ve istasyon şefleri her türlü sosyal yaşantıdan mahrumdur. Bütün bunlara rağmen Hareket Memurları ekonomik yönden en az maaş alan kesim olarak kalmıştır. Amiri oldukları memurlardan dahi düşük maaş almaktadırlar.

Teşkilat garlarda çalışan hareket memuru ve 12 saatlik çalışma temposu içinde olan bu arkadaşlarımız ısrarla dışlanmaktadır.

Taşradaki memur sıkıntısı olan yerlerin açığını bu memurlar giderirler. Gidilen istasyonların bir çoğunda, nöbet bitiminde istirahatı yapabileceği müsait bir yer olmadığı için bekleme salonlarında, kanepe üzerlerinde veya istasyonda dairede gürültü içerisinde istirahatlarını yapmaya çalışırlar.

Hareket memurları istasyondaki bir trenin, makinisti, tren şefi ve gardıfreninden yetki olarak yukarıdadır. Tren teşkil memurlarının da amiridir.

Bu kadar anlattığımızı okuyan insanlar hemen şunu düşünür; Demiryolları sektör olarak çok yorucu ve çok zor bir kamu kurumudur. Bu kadar yorucu olmasını rağmen Demiryolu personeli yılmaz, cansiparene çalışır. Yalnız demiryolunun tek tahammül edemediği şey hak ettiği ücreti alamamasıdır.

El insaf ya! Neden Hareket Memurlarının maaşlarında bir ayarlama yapmıyorsunuz?

Gn. Müdür Yardımcısı Gn. Müdürden fazla maaş alsa Gn.Müdür Yardımcısının hoşuna gider mi? Gitmez tabi. O halde bu yanlışı neden düzeltmiyorsunuz?

Ama istasyonları ziyaret ediyorum. Hareket memurlarının çalıştığı büroları görmenizi isterim. Uyduruk masalar, uyduruk sandalyeler…

Ama hepsinin gözünde bir umut var. Devlet babanın kendilerini göreceğini ve bu fedakarca çalışmalarını değerlendireceğini ümit ediyorlar.

Hiyerarşik sistem devletin olmazsa olmazıdır. O halde bunu yeniden inşa edip Hareket Memurlarını küstürmeyelim.

Çevrimdışı yakup

• Uzman Üye
« Yanıtla #2 : 22 Aralık 2008 / 16:59 »
inşallah diyorum.değerli arkadaşlarım herkes hakettiği ücreti alabilsin.ancak üstteki yorum içerisinde sadece hareket memurları ezik gibi gösteriliyor.ama malesef her branş ezik vaziyette.ayrıca yetki konusuda biraz tartışılır.herkesin yetkisi bir noktada farklılık gösterir.tren şefi bazı durumlarda drek genel müdürü temsil eder.veya bir hareket memuru lokomotif hakkında karar veremez,yada arızalı bir vagon hakkında en son söz genelde makinistindir.ayrıca bir önceki yorumdaki ttm arkadaşımızın yorumuna baktığımızda sanki bütün demiryolunu onlar sırtlamış ve en çok ezilen onlar.değil arkadaşlar bir çok branş ezik ve yıpratıcı şekilde çalışıyor,bunun yanında da hak ettiği ücreti alamıyor.zaten makalenin içerisinde sebeb ve sonuç anlatılmış.biraz dikkatli okunursa herşey ortada.ayrıca şuda bir gerçektir.merkezden göreve gönderilme uygulaması hareket memurlarımızın sorunlarının bazılarını nispeten çözmüştür.sizlerden ricam bir yerlere çekilebilecek şekilde yorumlar yapmayın sorunları hepimizin açısından değerlendirin.bende şimdi burada bir makinist olarak yazmaya başladım mı zannedersinizki makinistlerden başka bu kurumda hakkını alamayan ,rezil olan v.s. kimse yok.ama öyle değil.yazımın ne demek istediğini anlaşılabilirse olay nisbeten çözüme ulaşır.zaten ne kaybettiysek branşlar olarak bölünmekten kaybettik.selamlar,saygılar.
* İnsan emeğini takdir etmeyen kimseye,insan dememelidir.Çünkü o, hayvana benzer.
* Dürüstlük,doğruluk ve iyilikle ünlenmiş kimseleri,kendine yakın tut ; onlara iş ver.     (Kutadgu Bilig)
*Gayretli çocuğa falaka değil,bir söz yeter.Çünkü herkese dayak ile edep dersi vermek mümkün değildir(Nabi)

Çevrimdışı hayrettinsef

• Üye
  • **
« Yanıtla #3 : 28 Şubat 2009 / 00:04 »
yakup abim selamlar aynen katılıyorum ekleyecek bişey bırakmamışın saygılar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

İşçi ama memur görünüyor Benzer Konular

memur maaşları bütçeye yükmü,memur fazlamı
Hükümet ile memur sendikaları arasında toplu sözleşmeler sürüyor. Özel kesimde her bireyin farklı niteliği ve verimi nedeniyle ö... Devamı...

Gösterim: 4706 - Yanıt: 0 - Başlatan:trenren
Sendikaların, Memur Yasa Tasarısına Tepkileri
Ulaşım Hak-SenUlaşım Hak-Sen Genel Başkanı Altun Memur Yasa Tasarısına Tepkili: “Memur İktidarların Oyuncağı Haline Gelecektir!”... Devamı...

Gösterim: 3147 - Yanıt: 2 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ
Hak-Sen araştırmasına göre, Memur maaşıyla 3 gün tatil yapılabiliyor
Maaşıyla geçen yıl dört gün   tatile çıkabilen memur, bu yıl sadece üç gün tatil yapabiliyor. Kamu   Çalışanları Hak Sendikaları... Devamı...

Gösterim: 1626 - Yanıt: 0 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ
Memur Sendikacılığı ve Acı Gerçekler!
Kamu çalışanları sendikalarının üye sayıları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 7 Temmuz 2010 tarihli Resmi Gazete’de yay... Devamı...

Gösterim: 3048 - Yanıt: 0 - Başlatan:Trenci96
150 bin memur zamlı maaş için YPK kararını bekliyor!
Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, kamu iktisadi teşebbüslerinde (KİT) çalışan 150 bin memurun zamlı maaş için ayl... Devamı...

Gösterim: 2670 - Yanıt: 0 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ