Gönderen Konu: İşçiler Ne İstiyor? / Bolu  (Okunma sayısı 2753 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Göçebe (chomez)

• Site Özel Üyesi
İşçiler Ne İstiyor? / Bolu
« : 01 Haziran 2015 / 00:58 »

:)

İlginç günler yaşıyoruz, her açıdan ilginç.

Yıllar sonra geriye dönüp baktığımızda yaşadığımız bu günlerin geleceği nasıl belirlediğini de anlayacağız.

Genel seçimlerden söz etmiyorum.

İşçi hareketlerinden söz ediyorum. Bursa, Kocaeli, Eskişehir, İzmir derken..

Buyrun bu kez Bolu.

Haberi yorumsuz aktarıyorum.
...

Arçelik işçileri sendikadan istifa etti

BOLU’daki Arçelik fabrikasında çalışan yaklaşık 350 işçi, yetkili sendika Türk Metal’i protesto ederek toplu halde istifa etti.

Bolu’da kurulu bulunan Arçelik Pişirici Cihazlar Fabrikası’nda çalışan işçiler yetkili sendika olan Türk Metal’i protesto etti.

Geçtiğimiz hafta fabrika çıkışında alkışlarla sendikaya tepki gösteren işçiler bu kez de kent merkezindeki Karaçayır Parkı’nda bir araya geldiler. Parkın girişinde toplanan yaklaşık 350 işçi Türk Metal’e tepki gösterdiler.

İşçiler adına konuşma yaparak taleplerini dile getiren işçilerden Suat Bayar, eylemi tabana yaymak için işçilerden oluşan bir grup oluşturarak üst yönetimi bildireceklerini belirterek, "Bilgi kirliliğini önlemek için her birimden arkadaşlar seçtik. Onlar üzerinden bilgi paylaşımı yapılacak. Türk Metal işyerlerinden bir şekilde süpürülecek. Tofaş bitirdi, bir çok fabrika bitirdi biz de burada bitireceğiz" dedi.

İşçiler daha sonra oluşturulan masada e-devlet aracılığıyla istifa dilekçelerini sendikaya gönderdiler. İşçiler eylemin ardından olaysız dağıldı.

kaynak : http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/288720/Arcelik_iscileri_sendikadan_istifa_etti.html

Adk System Advertising

• Site Özel Üyesi
Ynt: İşçiler Ne İstiyor? / Sendika Değişimi?
« Yanıtla #1 : 01 Haziran 2015 / 01:13 »
Anlaşılan o ki, bir çok fabrikada işverenle anlaşmaya varılıp üretim başlamış olsa da, çalışanların sendika tepkisi, istedikleri sonucu alıncaya dek sürecek.

Aşağıdaki haber iş yaşamında bundan sonra olageleceklerin habercisi olsa da, ana akım medya tarafından haber değeri taşımamış :-\

Ama çalışanlar, çalıştığının, emeğinin bilincinde olanlar için sevindirici, umut verici olduğundan sizlerle paylaşmak istedim.

Sözü uzatmadan onlara bırakıyorum.
..

Bursa'daki metal emekçisi nasıl bir sendika istiyor?

Bursa'daki metal işçileri üyesi oldukları ve "patron sendikası" olarak tanımladıkları Türk Metal'i verdikleri mücadeleyle birbiri ardına fabrikalarından çıkardı. Kendi temsilcilerini seçerek, istedikleri sendikal anlayışı kurmaya çalışan işçiler, bir yandan da "Bize nasıl bir sendika lazım?" tartışmasını yürütüyor.

Bu tartışmaya facebook'ta Metal İşçilerinin Sesi topluluğunu oluşturan metal işçileri de katıldı. "Metal işçileri nasıl bir sendika istiyor?" tartışmasının açıldığı sitede, sendika isminden önce ilkelerin tartışılması gerektiğine vurgu yapıldı.

METAL İŞÇİLERİNİN İLKELERİ

Yapılan açıklamada metal işçilerinin istediği sendikal ilkeler şöyle sıralandı:

* İşçinin her düzeyde denetleyeceği, her kademenin seçimle belirlendiği, gerektiğinde seçilenlerin geri alınabileceği bir sendikal yapılanma istiyoruz.

* İşçinin 10/20 katı maaş alan, patron gibi yaşayan bir sendikacılığı reddediyoruz. İşçi gibi düşünen ve ortalama işçi kadar maaş alan yöneticilerin olduğu bir sendika istiyoruz.

* İşçiler arası dayanışmayı esas alıp işçilerin birliğini oluşturmak için adımlar atan bir sendika istiyoruz.

* İşçiler; sosyal tesislerini işçilerin kullanımına sınırsızca açarak eğitimleri için kullanacağı bir sendika istiyor, kumarhane istemiyor.

* Toplusözleşmelerini işçi talepleri doğrultusunda komiteleri aracılığı ile tüm işçilerin katılımını sağlayarak hazırlayan bir sendika istiyoruz.

* Aidatlar şubelerde toplanmalıdır. Genel merkez aidatı dışında kalan kısımla işçilerin örgütlenmesine harcanan bir bütçe olmalıdır. Mali denetiminin şeffaf olduğu ve aylık internetten ve sendikada işçinin rahatça ulaşabileceği biçimde yayınlandığı bir sendikal anlayış istiyoruz.

* Temsilcilerini seçerek belirlediğimiz bir sendika istiyoruz. Sadece temsilcilerle yönetilen bir fabrika değil aynı zamanda tüm bölümlerde oluşturulacak işyeri komitelerine dayanan, düzenli toplanarak kararlarını tüm bölümlerde işçilerle tartışarak güce dönüştürecek bir sendikal yapılanma istiyoruz."

İşçilerin gerçek ve mücadeleci sendikalar için adım atması gerektiğine dikkat çekilen açıklamada "İşçi kendi şubeleriyle, bu ilkeler için gücünü ortaya koyacaktır."

kaynak : http://www.sanalbasin.com/bursadaki-metal-emekcisi-nasil-bir-sendika-istiyor-9843489/

Çevrimdışı karesi

• Emektar Üye
Patron sendikasına veda baharı
« Yanıtla #2 : 01 Haziran 2015 / 10:13 »

Teşekkürler Sayın Göçebe,

İşçilerin bu istekleri ne kadar güzel ve ne büyük farkındalık...

Türk Metal İşçilerinin Patron sendikasına verdikleri mücadeleyi DEMİRYOLCULAR DA MEMUR-SEN 'E KARŞI VERİRLER Mİ ??? ??
« Son Düzenleme: 01 Haziran 2015 / 10:24 Gönderen: karesi »

• Site Özel Üyesi
Ynt: İşçiler Ne İstiyor? / Bolu
« Yanıtla #3 : 02 Haziran 2015 / 01:31 »
 :)

Umarım bu bilince varırlar.

Emeğine sahip çıkıp, zorbalığa boyun eğmeme bilincinin gerçekte İslamın gereği olduğunu farkederler.

Saygıyla,

• Site Özel Üyesi
Ynt: İşçiler Ne İstiyor? / Amasya
« Yanıtla #4 : 13 Nisan 2016 / 03:43 »
Bu kez ülkemizden bir haber..

Direnenlerin haberi.

Haber her yönüyle ilginç, adeta ibretlik!

TCDD'nin özelleşmesi, serbestleşmesi yanlısı çalışanların okumasında özellikle fayda var.

Eğer olur da bir gün serbestleşirse TCDD, Çeltek kömür işletmelerinde yaşananlar tekrarlanacak demektir. Hoş, anlamak istemeyenler için diğer örneklerin yetmediği gibi bu örmek de bir şey ifade etmeyebilir.

Kamu'ya ait madeni Soma'da 301 madencinin ölümünden sorumlu olan şirket alıyor. Kaça alıyor, neden alıyor, bir açıklama yok! Alır almaz da ilk iş olarak işçileri işten çıkarıyor!

Sorular peş peşe tabii ki.

1. Madem kapatacaktın, neden para verip aldın ocağı?

2. Para vermeden aldıysan, karşılığında kime ne verdin?

3. İşçileri işten çıkardın diyelim, ocağı yeniden açtığında, aynı işçileri kaç TL maaşla işe alacaksın?

Siz bu soruların devamını getirebilirsiniz, eğer tabii kör bağnazlık vicdanınızı da bağlamadıysa!

Ben bu filmi 1985 lerden bu yana defalarca seyrettiğim için, neler olacağını adeta ezbere biliyorum. Hangi şirkete nasıl satılmış, karşılığında ne alınmış, kimler nasıl zengin edilmiş, kimlerin İsviçre'de banka hesabı varmış, havuz medyası denen paçavraları besleyen havuza kimler kaç para aktarıyormuş..

Bunları biliyorum, bildiğim için de gereğini yapıyorum, ne ocaklarda ölenlerin ne de terörle savaşta ölenlerin vebalini taşımıyorum, verdiği oyla bu vebali taşıyanlar düşünsün!

Ben, açlık greviyle direnen işçilerle ilgileniyorum! Hakkını arama, aramak için gerekirse direnme erdemine, bilincine ulaşmış olanlarla yüreğim ve dualarım.

Buyrun haber aşağıda.

...
Açlık grevindeki 220 madenciden 34'ü hastaneye kaldırıldı

Amasya’nın Suluova İlçesi'nde kapatılma kararı alınan Yeni Çeltek Maden İşletmesi'nin 220 işçisinin yerin 1200 metre altındaki açlık grevleri sürüyor. Grevin 8'inci gününde 34 işçi fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. İşçilerin sadece şekerli su içtikleri belirtildi.

Soma Holding'e ait Gürmin Enerji A.Ş.'nin aldığı Yeni Çeltek Maden Ocağı'nı kapatma kararı, madende çalışan işçiler tarafından tepkiyle karşılandı. 8 gün önce madene inen işçiler açlık grevini sürdürüyor. 220 kişi ile açlık grevine başlayan işçilerden 8 gün içerisinde toplam 34 kişi rahatsızlanarak Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. İşçilerin, sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Gülahmet Güven, "Genel Başkanımız Nurettin Akçul ile birlikte yerin 1200 metre altında açlık grevinde olan işçilerimizin yanına indik. İşçilerimizin son durumu çok iyi değil, maden de 3 işçi rahatsızlanmasına rağmen tedaviyi kabul etmiyor. İkna etmeye çalıştık. Fakat mücadelemiz sonuçlanana kadar gerekirse burada ölürüz dediler. İstediğimizi elde edene kadar açlık grevimiz devam edecek. İşçilerimiz sadece şekerle suyu karıştırıp içiyorlar” dedi.

kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/514252/Aclik_grevindeki_220_madenciden_34_u_hastaneye_kaldirildi.html

• Site Özel Üyesi
Ynt: İşçiler Ne İstiyor? / Amasya II
« Yanıtla #5 : 14 Nisan 2016 / 04:48 »
Yorumsuz :)

...
Yerin 1200 metre altında direndiler, kazandılar

Amasya’nın Suluova İlçesi'nde kapatılma kararı alınan Yeni Çeltek Maden İşletmesi'nin 220 işçisinin yerin 1200 metre altındaki açlık grevleri bu sabah itibariyle sona erdi.Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Mustafa Aktaş'ın sorunun çözümü için görevlendirildiğini ve maden ocağının eksiklerinin giderilerek tekrar faaliyete başlama sözünün verildiğini belirtti.

Amasya’nın Suluova İlçesi’nde Soma Holding'e ait Gürmin Enerji A.Ş.’ye ait Yeni Çeltek Maden Ocağı’nın kapatılma kararı sonrası, 22 Mart’ta protesto eylemi, 4 Nisan’da da açlık grevi başlatan 220 işçi, bugün sabah eylemlerini sonlandırdı.

Yerin 1200 metre altında açlık grevini sürdüren maden işçilerine aileleri de maden ocağının girişinde eylemin başladığı 22 Mart’tan bugüne kadar desteklerini sürdürdü.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul, Genel Başkan Yardımcısı Gülahmet Güven yeraltına inerek 9 gündür açlık grevinde olan 220 işçi ile görüştü. Akçul, işçilere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Erdem ve Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Mustafa Aktaş'ın sorunun çözümü için görevlendirildiğini ve maden ocağının eksiklerinin giderilerek tekrar faaliyete başlama sözünün verildiğini belirtti.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Gülahmet Güven ise "Madenin kapatılmaması için ailelerimizle birlikte ciddi bir mücadele verdik. Son 10-15 yıldır verilen örnek bir mücadele. Türkiye’ye sesimizi duyurarak mesaj verdik" dedi.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/514949/Yerin_1200_metre_altinda_direndiler__kazandilar.html

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

İşçiler Ne İstiyor? / Bolu Benzer Konular

yeni makinist işçiler için sendikanın yazdığı ücretler gerçekmi
yeni makinist işçiler için sendikanın yazdığı ücretler gerçekmi siz ne düşünüyorsunuz.sözleşmeli olmamalarına rağmen nasıl olurd... Devamı...

Gösterim: 14959 - Yanıt: 8 - Başlatan:automotive
Taşeronda çalışan işçiler
 Bugün güzel bir haber okudum...Paylaşmak istiyorum....Taşeron işçilere müjdeÇanakkale İş Mahkemesi, Çanakkale OnSekiz Mart Üniv... Devamı...

Gösterim: 1936 - Yanıt: 0 - Başlatan:Göçebe (chomez)
Bolu'ya Tren Geldi! Belediye Başkanının İlginç Fikri
Sonunda Boluya Tren Geldi :Bolu ve Mudurnulular hızlı tren projesinde yer alabilir miyiz diye hayal kurar, köşe yazarları makale... Devamı...

Gösterim: 1727 - Yanıt: 0 - Başlatan:Muhammed GEMCİ
Özelleştirme karşıtı işçiler açlık grevine başladı
Limanın işletme hakkının özel sektöre devredilmesini protesto eden 2 işçi, açlık grevi başlattıKOCAELİ - Derince Limanı'nın 39 y... Devamı...

Gösterim: 1929 - Yanıt: 0 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ
Karaman: Beş yılda 13 Bolu Tüneli yaptık
28.02.2015 TürkiyeCumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın (TCDD) eski Genel Müdürü Süleyman Karaman, göreve başlarken en büyük hayal... Devamı...

Gösterim: 1501 - Yanıt: 0 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ