Gönderen Konu: Kim yönlendiriyor  (Okunma sayısı 2547 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bedendili

• Uzman Üye
Kim yönlendiriyor
« : 02 Ocak 2014 / 13:04 »

Video da saymadım ama en az 10 adet yük treni var.Sinyalizasyon göremedim.Bu trenleri kim yönlendiriyor.Aynı yönde peş peşe trenler hareket halinde.Bizde bir tren istasyona varmadan diğer tren hareket edemez sanırım.Ayrıca taşınan yük bizim bir günde taşıdığımız yükün tamamına eşittir sanırım. 30 DK lık zaman diliminde taşınan yük akıl almaz . saygılar.

https://www.youtube.com/watch?v=7kjslO89ews

Adk System Advertising

Çevrimdışı Ömer Tolga Sümerli

• Administrator
  • Site Özel Üyesi
Ynt: Kim yönlendiriyor
« Yanıtla #1 : 02 Ocak 2014 / 13:40 »
Sayın bedendili  dünyadaki en gelişmiş demiryolu yük taşıma sistemi ABD'dedir. O sebeple videoda gördükleriniz gayet doğal.

Sinyalizasyon sistemi var. Yalnızca trenlerin boyutundan ötürü, sinyal blokları uzun (yanlış hatırlamıyorsam 10km civarı).  Bunun haricinde trenlerde GPS ve radyo takip sistemleri var. Bu tip büyük, ana hatlarda iletişim de neredeyse hiç kesilmiyor.

Videodaki yer trenlerin buluşma alanlarından biri. Hat üzerindeki trenler, hızlarına uydukları sürece bu buluşma yerlerine zamanında varıyorlar ve diğer trenin minimum beklemesiyle veya, yine video da olduğu gibi düşük hızla seyir ederek buluşma sağlanıyor. Bu yerlerde, hat sayısı 2, 3 bazende 4'e kadar çıkabiliyor. Arkadan gelen daha hızlı ve yük olarak daha hafif olan tren, önden giden yavaş treni buralarda geçebiliyor. Bu geçiş sırasında, karşı taraftan gelen tren de bekletilebiliyor.

Bu tip devasa trenlerde böyle zamanlama ayarlanması da çok önemli. Bunu başarıyorlar.

Trenlerin taşıdıklarına gelince, zaten firmalar da bu devasa trenlere "ship" diyorlar. Gemi anlamına da gelse, bir diğer anlamı büyük miktarda taşıma. Bir nevi karada giden gemi gibi. :) Bunlardan birini izlerken, üşenmeden vagonları saymıştım. 9 lokomotif 300 çift konteyner taşıyan vagon, benim saydıklarımın en fazlasıydı... :)

Sadece trenlerin değil yüklerin de yönlendirilmesi, çok iyi bir organizasyonla yapılıyor. Firmalar, door to door, yani kapıdan kapıya teslimat yapıyor. Yani, karayolu aktarmaları da işin içerisinde. Ülkenin coğrafyasının büyüklüğüne ve iki okyanus ortasında olmasına bakılırsa, böyle devasa işleri kolayca yapabilmeleri gerekiyor ve bunu başarıyorlar...

Saygılarımla.
Çalışmadan, Yorulmadan, Üretmeden Rahat Yaşamak İsteyen Toplumlar, Önce Haysiyetlerini, Sonra Hürriyetlerini, Daha Sonra da İstiklal ve İstikballerinin Kaybederler.
                                                                                                              Mustafa Kemal ATATÜRK

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter