Gönderen Konu: Klima ne işe yarar?  (Okunma sayısı 13032 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı MAVİ 26

• Emektar Üye
Klima ne işe yarar?
« : 26 Temmuz 2008 / 12:10 »

Bu konuyu aslında açmak için çok düşündüm.belki durumda bir değişiklik olur diye?Yeni fabrikada revizyon gören ve yeni imal(de33000) lokolara da hemen hemen herkesin fark ettiği ve personel arasında da modifiye edilmiş lokolar diye tabir edilen markizinde çeşitli değişillikler yapılarak markiz içersine klima ve buzdolabı konulan bu makinalar personel için umut olmuştu lakin bu umut daha başında bitti gibi görünüyor.Çünkü fabrikadan gelen bu lokoların arka bölmelerinde bulunan invertör (72 voltu 220 volta çevirmeye yararmış)adı verilen cihazlar ya fabrikadan takılmamış halde geliyor yada arızalı geliyor bu nedenle klima ve buzdolabı markizde bulunmasına rağmen çalışmıyor.Depolar Tülomsaş garantisinde olduğunu söyleyerek el vurmuyorlar,düşünün bölgelerde en az bunun gibi 20 loko var eder size 140 loko hepsinin arıza tamiri için tülomsaşa mı gitmesi lazım yoksa parçaların bölgelere mi gelmesi lazım?Sıcak yaz günleri markizde serinlemek isteyenler için daha da sıcak oluyor markizde gidenler bilir sauna gibi oluyor içerisi.
DEMİRYOLCULUK ZOR ZANAATTİR.

Adk System Advertising

Çevrimdışı yakup

• Uzman Üye
Ynt: Klima ne işe yarar?
« Yanıtla #1 : 26 Temmuz 2008 / 17:20 »
değerli arkadaşım malesef fabrikada bu hususla ilgilenmiyor.ancak iskenderun depo zannedersem dışarıdan bir servisle anlaşarak tamiratlarını yaptırıyordu.hatta safkar klimalardan anlayan olmadığı için firma 1 personelini kursa gönderecekti ve onlarada bakılabilecekti.ancak yaklaşık 1 sene kadar oldu ben ayrılalı şu an ne durumda bilmiyorum.yanlız 1 -2-3-ve 7 bölgeler tülomsaş a çok yakın olmasına rağmen inanın klima ve buzdolabı çalışan makina sayısı çok az .gerisini siz düşünün.selamlar,saygılar.
* İnsan emeğini takdir etmeyen kimseye,insan dememelidir.Çünkü o, hayvana benzer.
* Dürüstlük,doğruluk ve iyilikle ünlenmiş kimseleri,kendine yakın tut ; onlara iş ver.     (Kutadgu Bilig)
*Gayretli çocuğa falaka değil,bir söz yeter.Çünkü herkese dayak ile edep dersi vermek mümkün değildir(Nabi)

Çevrimdışı MAVİ 26

• Emektar Üye
« Yanıtla #2 : 26 Temmuz 2008 / 22:49 »
 yakup abi benden bundan bahsediyorum zaten klimanın çalışması için gerekli aleti fabrika takması gerekirken takmıyor ki invertör aleti takılmadan fabrikadan çıkıyor hani problem klimada olsa sana katılacam bizim atölyedede servis var sivas ta safkar firmasının yetkili servisi ile anlaşma yapılmış olay safkardan kaynaklanmıyor zaten.invertör cihazları garanti kapsamında olduğundan kimse birşey yapamıyor.

Çevrimdışı milkeroz

• Uzman Üye
« Yanıtla #3 : 27 Temmuz 2008 / 18:08 »
Serkan kardeşim zaten invertör takılı makinaların da çoğunun invertörleri arızalı, arızalı olmayanların bir kısmı da klimalarda gaz olmadığı için sıcak hava üflüyor. Bir kısmının da ortam çok tozlu olduğu ve zamanında değiştirilmediği için filitreleri tıkalı... Hadi diyelim herşeyi çalışıyor bir süre çalıştıktan sonra sıcak hava üflüyor. Ben daha önce klima kullanmadığım için normalde de böyle mi bilmiyorum ama bir süre çalıştıktan sonra 20 dakika kadar kapatıp yeniden açmak gerekiyor. Bu arada da markiz fırın gibi oluyor. Yani kısaca bunlar nasıl klima anlamıyorum...
Saygılarımla...
Tekerleğe kanat taktık...
Dağları deldik yardık...
Kendi özgücümüzle...
Yurdu rayla donattık.

Çevrimdışı Demirkanat / Kürşad YAVUZ

• Administrator
  • Site Özel Üyesi
« Yanıtla #4 : 27 Temmuz 2008 / 18:14 »
Merhaba arkadaşlar,

Ben markizin fırın gibi olmasının insan sağlığına etkisini merak ettim ve bunu öğrenmek istiyorum. Sormak istediğim birkaç hekim arkadaşım var ama markizin nasıl biryer olduğunu bilmiyorum sadece makinistlerin loko kumanda yeri oldğunu düşünüyorum, yanılıyorsam lütfen düzeltin.

Saygılarımla..
http://twitter.com/demiryolcuyuz

Türk milleti!

Ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük millet bayramını daha büyük şereflerle, saadetlerle, huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim.

Ne mutlu Türküm diyene!

Ankara, 29 Ekim 1933

Mustafa Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı yakup

• Uzman Üye
« Yanıtla #5 : 27 Temmuz 2008 / 18:46 »
serkan kardeşim olayın çok fazla detayını bilmiyorum ama iskenderun da bir şekilde halledilmişti.invertörlerde illa tülomsaşta takılacak diye bir şey yok bence ,yetkili servis nerde varsa ister parçayı takar,veya bakımını yapar.yeterki istensin.aslında demirkanat abimiz olaya başka bir boyuttan yaklaşmış.bu yönde gerekli girişimler yapılırsa belki sonuç alınabilir.çünkü drekt olarak sağlığımızı etkiliyor.mesela sağlık bakanlığının olaya el atması sağlanabilir belki.markiz hususuna gelecek olursak.bahsedilen doğru,makinistlerin bulunduğu kabin.ancak güneş altında arabanızın nasıl fırın gibi olduğunu düşünün hemen hemen aynı sonuçta saç malzeme.birde buna ilaveten makinanın çalışan aksamlarının (arabanızın motorunun içeriye verdiği  ısı,veya diğer ekipmanların verdiği ısı v.b.) yaydığı sıcaklıklarda  üzerine eklenince olayın boyutu daha da vahim bir hal alıyor.bazen inanın sıcaktan bunalıyoruz.hele birde yaşlı makinistleri veya sağlık sorunu olanların halinide varın siz  düşünün artık.makinaların çoğuna klima takıldı fakat doğru dürüst çalışan çok az.yani birileri zengin olsun diye taktırıldı sadece.çalışanlarıda bazı depolar alıkoyuyor ve kendi trenlerinde çalıştırıyor.yan yana geçerken onların camı kapalı bizim bırakın camı kapılar bile açık.sonuçta yine geldik aynı noktaya ülkemizde insana verilen değer malesef bu kadar.hak araması gereken değerli sivil toplum örgütlerimizde kendi dertleriyle meşgul.onların yeri soğuk siz yanarsanız yanın.allah yardımcımız olsun ,selamlar,saygılar.
* İnsan emeğini takdir etmeyen kimseye,insan dememelidir.Çünkü o, hayvana benzer.
* Dürüstlük,doğruluk ve iyilikle ünlenmiş kimseleri,kendine yakın tut ; onlara iş ver.     (Kutadgu Bilig)
*Gayretli çocuğa falaka değil,bir söz yeter.Çünkü herkese dayak ile edep dersi vermek mümkün değildir(Nabi)

opiums

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 28 Temmuz 2008 / 20:43 »
bu klimalar konusunda yaklaşık 2 yıl önce DEMARD Afyon Şube bir çalışma başlattı.
TÜLOMSAŞ'ta klimaları üreten SAFKAR, TÜLOMSAŞ yetkilileri ve DEMARD'dan temsilciler toplantı yaptılar.
Varılan mutabakatta klimaların Türkiye'nin her yerinde garanti kapsamında yani makinalar TÜLOMSAŞ'a gitmeden de SAFKAR tarafından tamiratı yapılıyor.
Bu mutabakat zaten SAFKAR la TÜLOMSAŞ arasında yapılan alım sözleşmesinin bir parçasıymış.
İnverterlerin arızası da 72 V.un düzensizliğinden kaynaklanıyormuş. sanıyorum SAFKAR bununda çözümünü bulmuştu.
Klimalar konusunda DEMARD Afyon Şube Yöneticileri ile veya Afyon Loko Bakım'dan Atelye Müdürü Mustafa KARAKOYUN veya Depo Müdür Vekili Murat DURKAN'a ulaşırsanız daha net bilgi alabilirsiniz.

Çevrimdışı Demirkanat / Kürşad YAVUZ

• Administrator
  • Site Özel Üyesi
« Yanıtla #7 : 30 Temmuz 2008 / 15:23 »
Merhaba Arkadaşlar,

Hekim arkadaşlarımızın önerilerini aldım bu koşulların tabiiki sağlığa zararlı olduğunu ve mevdana gelecek aşırı terleme ve elektrolit kaybı neticesinde en kötü ihtimal olarak bayılma dahi gerçekleşebileceğini ifade ettiler. Ayrıca tansiyon oynamaları olur diyorlar. Kısa ve uzun vadede Kuruluşumuzu ve personelimizi etkiliyecektir.  Çölde çalışan biri gibi hissediyordur insan kendini.

Acilen çözüme kavuşması dileklerimle..
« Son Düzenleme: 30 Temmuz 2008 / 15:29 Gönderen: Demirkanat »
http://twitter.com/demiryolcuyuz

Türk milleti!

Ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük millet bayramını daha büyük şereflerle, saadetlerle, huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim.

Ne mutlu Türküm diyene!

Ankara, 29 Ekim 1933

Mustafa Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı MAVİ 26

• Emektar Üye
« Yanıtla #8 : 01 Ağustos 2008 / 19:46 »
Sayın Demirkanat öncelikle teşekkür ederim konuya hekim arkadaşınızın görüşlerinide kattığınız için.Aslında konu daha da geniş mesala bu sıcakta sıvı kaybını önlemek için içtiğimiz sular böbrek fonksiyonlarını arttırıyor yolda heryerde durma imkanınız olmadığından tutmak zorundasınız (maalesef) ilerleyen yaşlarda prostata adaysınız.İçerisini biraz olsun serinletmek için açtığınız pencerelerden süratin etkisi ve dizel motorun emiş yapması neticesinde cereyana kapılmanız ve yatağa düşmeniz büyük ihtimal ayrıca tarlalardan gelen saman tozu ve yeni dökülen balastın tozunu yutmanız pencereleri kapatsanız bile bunların içeri dolmasını engeleyememenizde cabası (cam fitilleri eski ve yıpranmıştır)ve en kötüsü egsoz gazının tünellerin içinde kalmanızdan veya rampa çıkışlarda yavaş seyrettiğinizden dolayı içeri dolması ve onu ne yaparsanız yapın solumak zorunda olmanızdır.Bunlar da bu mesleğin cilvesi olarak görülür ama en acı yanlarından biridir.

machinist

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 02 Eylül 2008 / 02:10 »
adana yanıyor klimalar çalışmıyor neden bakım yapılmıyor.bakım yapacak eğitimli eleman yok.  >:(

FATİH

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 06 Eylül 2008 / 13:47 »
İş yerlerindeki alet ve edavatların bolluğu ve iş mekanının rahatlığı,sıcak ve soğukluk ayarının yapılabilmesi (Kimyada bir teknik terim vardır-NŞA-Yani normal şartlar altında,oda sıcaklığı deyimi,galiba kimyacılar bu oda sıcaklığını kendilerine bir iş olsun diye yazmıyorlardır.)
görev alanı olan markizlerin, görev mahallinin oda cıcaklığına yakın olması gerektiğinden neden kilimalar çalıştırılmaz doğrusu herkes merak ediyor..
eğer işletme veya benzeri yerlerdeki kılimalar bir an kapansa (elektrik kesintisi vb.)
sıcak diye herkes işi bırakıp kaçıyor.

cehennem gibi sıcak ta güneşin metali ısıtıp kavurduğu saç metal içinde kılimasız nasıl durulur.

Özellikle destek yaparken kumlama yatığından dolayı pencere açık olunca kum taneleri hepsi markize dolmaktadır.bu kum taneleri ile nasıl sağlıklı kalınır.

her şey bir tarafa dünyanın parası verildi,bu kilimalara neden çalışmazlar.

eğer birhata veya yanlışlık var ise bunun müsebbiplerinden neden hesap sorulmaz.
yoksa devlerin parası kasıtlı mı çarçur ediliyor.

saygılarımla

Çevrimdışı tuncay18

• Emektar Üye
« Yanıtla #11 : 06 Eylül 2008 / 23:30 »
biz demiryolcuların bana göre  en önemli problemi iyi yönetilememek bu cihazları alanlar , kontrol edenler,teknik şartnamesini hazırlayanlar evlerine tv arabalarına lastik  çocuklarına oyuncak aldıklarında inanın daha hasas davranmışlardır. ben o cihazları alanlara kontrol edenlere ben küfür ediyorum klimalı loko var ama klima çalışmıyor size böyle araba verseler siz ne yaparsınız o bayinin burnundan fitil fitil getirmezmisiniz?

Çevrimdışı Kadirkaraman

• Emektar Üye
« Yanıtla #12 : 23 Eylül 2008 / 22:58 »
Acaba o klimaları tamir edecek TCDD bünyesinde kaç kişi var...
bence koca bir SIFIR.
Bizde hertürlü alet alınır ama kullanmayı bilen pek azdır.
Klima almışlar montajını yapmışlar insan yanına kullanma talimatı asar
Kim ne bilsin nasıl çalışacağını garip garip işaretler. teknikten anlamayan birisi hayatta çalıştıramaz.

OFFFFFFFFFFF ne ocak bizim halimiz...
Herşey Vatan İçin.

Çevrimdışı makinist78

• Üye
  • **
« Yanıtla #13 : 29 Eylül 2008 / 17:56 »
       Ben klimalar konusunda bir noktayı belirteyim ; klimaların çabuk bozulmasındaki etkenlerden biride klimaların su tahliye hortumları olmaması. Klimalı makinalarda çalışan arkadaşların dikkatini çekmiştir bir süre çalıştıktan sonra klimanın suyu markizden içeri akar ve maalesef ne var ne yoksa suyun içinde kalır.
       Ya  bunlara bu kadar para harcanıyor neden dogru düzgün çalışması saglanmıyor? Ben söyleyeyim çabuk bozulsunda bazı kişilerin kazancına kazanç katalım diyerek...  SAYGILARIMLA

Çevrimdışı ATALAY

• Uzman Üye
  • İNSAN; OKUR, DÜŞÜNÜR, ÜRETİR, PAYLAŞIR
« Yanıtla #14 : 29 Eylül 2008 / 19:58 »
bazı cihazların kullanma klavuzları, ilaçlarin perpektüsüne benziyor gercekten..beyaz eşyayı veya klima satıcısı(yada servisi)yardıncı olabilir...Klimanın kullanma şekli çalıştırmaktan daha önemli...montaj yeri,üfleme yönü ve şiddeti ni iyi ayarlamalı..Ayrıca içi belirli zamanlarda dezenfekte edilmezse mikrom saçabilir..Geçen hafta vefat eden spor yazarı kanserli bay..klimadan zaturre olup yatağa düştüğünü  duyanlar işin ciddiyetini anlamışlardır
İNSAN; OKUR,D ÜŞÜNÜR, ÜRETİR, PAYLAŞIR

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Klima ne işe yarar? Benzer Konular

STÖ ler ne işe yarar? / Vergiler ve YSE :)
 Eskiler bilir, bizleri hep kandırdılar..Ödediğimiz vergilerin Yol, Su, Elektrik olarak bize geri döneceğini söylediler!İnandık ... Devamı...

Gösterim: 3980 - Yanıt: 7 - Başlatan:Göçebe (chomez)