Gönderen Konu: Lise Mezunu Büro Şefi'nin EK ÖDEME İTİRAZ Dilekçesi (27.09.2010 Son gün)  (Okunma sayısı 3261 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Demirkanat / Kürşad YAVUZ

• Administrator
  • Site Özel Üyesi

TCDD GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
..... DAİRESİ  BAŞKANLIĞINA / .. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE

28.07.2010 tarihli  27655 sayılı RESMİ GAZETE’de yayınlanan 2010/1 No.lu Tebliğ  Maddeleri aşağıdadır:

KAMU  İKTİSADİ TEŞEBBÜSLERİNDE 2010 YILINDA UYGULANACAK ÜCRETLERİN  TESPİTİNE İLİŞKİN 2010/1 NO.LU TEBLİĞ 21/7/2010  tarihli ve 2010/T-28 sayılı Yüksek Planlama Kurulu Kararı  ilişiktedir.  
Sözleşmeli  personel temel ücretleri
    MADDE  1 – (1) 22/1/1990 tarihli  ve 399 sayılı KHK.nin eki (II) sayılı cetvele dahil  pozisyonların, temel ücret grupları itibariyle en düşük ve en  yüksek temel ücretleri (EK-)’de gösterildiği şekilde tespit  edilmiştir.
    (EK-I)  II. Grup (En Düşük Temel Ücret 1.381-TL, En Yüksek Temel Ücret  2.152-TL)Şef,  …  

Ücretlerin  belirlenmesi
MADDE  6 – (1)  Bu  Karar kapsamındaki kuruluşlarda  açıktan veya naklen atanan, eğitim düzeyi, görev yeri veya  unvanı değişen veya  kuruluş içinde aynı unvandakilere göre daha az ücret alan  sözleşmelive  kapsam dışı  personelin ücretlerinipersonelin  unvanıeğitim  düzeyiiş  gerekleriişyeri  ve çalışma şartlarıdikkate  alınarak  en düşük ve en yüksek ücretler dahilinde belirlemeye  ilgili kuruluş yönetim kurulu yetkilidir.
Yürürlük
MADDE  9 – (1) Bu Karar 1/1/2010 tarihinden geçerli olmak  üzere yürürlüğe girer.

TCDD  İşletmesinde 399 sayılı KHK.nin II Sayılı Cetveli II.Grubunda  ŞEF (Büro Şefi) pozisyon unvanı ile görev yapmaktayım.  
İlgili  tebliğin Ücretlerin belirlenmesi başlıklı 6.Maddesinde  belirtilen “kuruluş içinde aynı  unvandakilere göre daha az ücret alan sözleşmeli personel”im.  Sayılan bütün (4 adet) şartlarım AYNI ve EŞİTTİR. Şöyle ki;
-Aynı  Şef  unvanındayım.
-Aynı  LİSE Eğitim Düzeyindeyim. 1739  sayılı Milli Eğitim Temel Kanununa göre  İlköğretime dayalı, bütün Lise ve Dengi okulların Eğitim  Düzeyi aynı ve EŞİTTİR.  
-Aynı  İş gerekleri altındaçalışmaktayım.
  -Aynı işyeri ve çalışma şartları altında TCDD Genel  Müdürlük binasında Büro Yönetim hizmetlerinde 08.30–12.30 ile  13.30–17.30 saatleri arasında çalışmaktayım.

Bulunduğum  ŞEF unvanında AŞIRI ÜCRET UÇURUMU mevcuttur. 01.07.2010  tarihinden geçerli Temel Ücret Tablosunda Büro  Şefine (Lise mezunu) 1.706 TL Temel  ücret verilirken; Tarım Kısım Şefine ve Emlak Şefine 1.848 TL  Temel Ücret verilmektedir. Lise mezunu Şefler arasındaki fark  1.848 -1.706= 142 TL x1.12= 159,04 TL.dir. Şefler arasındaki en  yüksek ile en düşük ücret farkı ise 2.444 -1.706 = 738 TL. x  1,12 = 826,56  TL.dir. (Ek Ödeme farkı hariç)
Bu  durumda, aynı unvanımdaki ŞEF’den bazılarına 1-2-3 üst  unvandan 300-600 TL fazla ücret verilirken; diğer bazılarına daha  alt unvandaki personelden dahi daha az ücret verilmektedir.  Öncelikle unvanın kendi içindeki EŞİT STATÜ ve ÜCRET DENGESİ  yok olmuştur. Sonra da ast-üst unvanlar arasındaki hiyerarşi ve  ücret dengesi yok olmaktadır. Anayasamızda yer alan Eşitlik,Ücrette Adalet  ve Hakkaniyet  ilkeleri zedelenmekte, çalışma barışı bozulmaktadır.
Kuruluşumuzun  bu uygulaması son yıllarda Devletin ve Hükümetin kararlılıkla  hayata geçirdiği “EŞİT İŞE  EŞİTÜCRET”  ilkesine uymamaktadır. Belirtilen ilkenin temelini de Kamu Personeli  kavramının “statü hukuku  toplamından oluşması” teşkil  etmektedir.  
Aynı  Kuruluşta aynı “UNVAN STATÜSÜNDE” bulunup EŞİT Görev Yetki  ve Sorumlulukları paylaştığıma göre AYNI ve YAKIN ücretin  verilmesi gerekmektedir. Mevzuatta sayılan şartlarım aynı iken  aleyhime Temel Ücret farkı 826,56 TL kadar AŞIRI YÜKSEK  olmamalıdır. Bu nedenle aynı unvanda mevzuatta sayılan  kriterlere göre farklılaştırmalar daha ölçülü,  hakkaniyetli ve az olmalıdır.   
Önceki  KHK’lerde yer alan “ÖĞRENİM DURUMU” ibaresi Anayasa  Mahkemesince İPTAL edilmiştir, MEVZUATTA YER ALMAMAKTADIR.  01.07.2010 tarihinden geçerli TCDD Sözleşmeli Personel Temel  Ücretlerinin de “ÖĞRENİM DURUMUNA” göre belirlendiği  görülmektedir. Mevzuatta sayılan “EĞİTİM  DÜZEYİ” kriteri UYGULANMAMIŞTIR. Sorun buradan  kaynaklanmaktadır.
Görüldüğü  gibi mevzuatta sayılan bütün şartların AYNISINI taşımaktayım.  Unvanımın bulunduğu II. Grupta emsalime verilen YÜKSEK Temel  Ücretin “mevzuatta yer almayan farklı öğrenim durumu  bahanesiyle” tarafıma verilmemesinden kaynaklanan “KURULUŞ  İÇİNDE AYNI UNVANIMDAKİLERE GÖRE DAHA AZ VERİLEN 826,56TL (EKSİK) ÜCRETİN  DE” 2010/T-28 YPK Kararı 6. maddesi gereğince Kuruluşumuz  Yönetim Kuruluna verilen YETKİ doğrultusunda tarafıma daha  ADALETLİ ve HAKKANİYETLİ şekilde BELİRLENMESİ ile  01.01.2010 tarihinden itibaren verilmesini saygılarımla arz ederim.   24.09.2010   

http://twitter.com/demiryolcuyuz

Türk milleti!

Ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük millet bayramını daha büyük şereflerle, saadetlerle, huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim.

Ne mutlu Türküm diyene!

Ankara, 29 Ekim 1933

Mustafa Kemal ATATÜRK

Adk System Advertising

Çevrimdışı Demirkanat / Kürşad YAVUZ

• Administrator
  • Site Özel Üyesi
Yukarıda vermiş olduğu dilekçe örnekleri bugün tesadüfen elime geçti ve forumumuz takipçilerininde işine yarabileceğini düşünerek sizlerle paylaşıyorum.

Sizleri konudan çok daha önce bilgilendirmek isterdim ama kanuni olarak 60 gün itiraz süresi bugün 27.09.2010 tarihinde bitiyormuş.

Faydalanmanız dileğimle.
http://twitter.com/demiryolcuyuz

Türk milleti!

Ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük millet bayramını daha büyük şereflerle, saadetlerle, huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim.

Ne mutlu Türküm diyene!

Ankara, 29 Ekim 1933

Mustafa Kemal ATATÜRK

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Lise Mezunu Büro Şefi'nin EK ÖDEME İTİRAZ Dilekçesi (27.09.2010 Son gün) Benzer Konular

4 Yıllık Büro Şefi'nin EK ÖDEME İTİRAZ Dilekçesi (27.09.2010 Son gün)
                              TCDD GENEL MÜDÜRLÜĞÜ..... DAİRESİ  BAŞKANLIĞINA / .. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE  28.07.2010 tarihli 27655 s... Devamı...

Gösterim: 2868 - Yanıt: 0 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ
2 Yıllık Büro Şefi'nin EK ÖDEME İTİRAZ Dilekçesi (27.09.2010 Son gün)
                              TCDD GENEL MÜDÜRLÜĞÜ..... DAİRESİ  BAŞKANLIĞINA / .. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE  28.07.2010 tarihli  27655 ... Devamı...

Gösterim: 2436 - Yanıt: 0 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ
TAŞINDI: Porsuk meslek yüksek okulu mezunu ve halen işsiz durumda olan arkadaşlar
Bu konu İş İmkanları isimli bölüme taşınmıştır. http://www.demiryolcuyuz.biz/forum/index.php?topic=2089.0 Devamı...

Gösterim: 2982 - Yanıt: 0 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ
ÖSYM, değiştiğini göstermeli ve Önlisans/Lise branş sıralamalarını yayınlamalı!
ÖSYM yıllardır anlamsız bir şekilde branş sıralamalarını yayınlamamaktadır. Ancak bu sıralamaları kamuoyuna açıklamak yerine kam... Devamı...

Gösterim: 2649 - Yanıt: 0 - Başlatan:ibrahimcetin
26.02.2012 Büro Şefliği Sınav Sonucunuzu Hemen Öğrenin
26.02.2012 Büro Şefliği Sınav Sonuçunu Öğrenin MEB de açıklandı. Aşağıdaki Adresten sınav sonucunuzu öğrenebilirisiniz.Link: htt... Devamı...

Gösterim: 2418 - Yanıt: 1 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ