Gönderen Konu: makinist olmak istiyorum  (Okunma sayısı 2501 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı WhiteDream

• Yeni Üye
  • *
Ynt: makinist olmak istiyorum
« Yanıtla #15 : 18 Ağustos 2013 / 16:00 »

açıkçası bu konuda sizden biraz daha şanslıyım diyebilirim :) sivasta canım sıkıldıkça gara gider trenlerin gümbürtüsünü dinlerim. raylardan geçerken vagonların sesini dinlerim sakinleşirim. aslında lisede meslek lisesi olarak okumak istemiştim ama olmadı. anadolu lisesi diye tutturan akrabalarım vardı. ve bir yolunu arıyordum gizliden gizliye üniversitede acaba tcdd ye mensup olabilirmiyim diye araştırırken buldum ve sevindim. mühendislik konusunda tek düşüncem korkum matematiğim zayıf ve mühendislikle matematik birbirinden ayırt edilemeyen konular... yoksa tasarım konusunda her türlü tasarımı hayal edip çizebilirim :)
Eh ben de hoca baskısı ile fen lisesine yazıldım, bu kadar "kaderdeş" olabileceğimizi hiç düşünmemiştim. Matematik konusunda çok korkmayın, biraz kafanızı zorladınız mı o da daveti kaçırmaz, ama sakin, rahat, boş olan kafaları daha çok sever. Biraz da matematiğin demiryolu alanındaki uygulamalarını araştırmanız gerekecek. Bunu yapınca demiryolunda kullanılan matematiğin o kadar karmaşık olmadığını fark edersiniz. Ayrıca bu yoldan matematiğe biraz da kanınızı kaynatabilirsiniz. Raylı Sistemler için bir temel atmanız amacıyla internette MEGEP'in meslek liseleri için hazırladığı modüllere bakmanızı tavsiye ederim. http://megep.meb.gov.tr/?page=moduller Bu linkten ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. Alan kısmında "Raylı Sistemler Teknolojisi" seçin, daha sonra altında sıralanacak derslere sırayla bakın. Her ders seçiminizde o dersle ilgili modülleri bulabilirsiniz. Bunlara tıklayınca internet programınızda PDF olarak açılırlar sonra farenizi sağ alt tarafa götürünce oradan çıkacak açılır menüden indirme seçeneğini bulabilirsiniz. Mühendislikte öğretilen şeyler bu modüldekilerin daha geniş kapsamlısı olacaktır, bu konu hakkında JpnTr size yardımcı olacaktır.
Matematikten korkmayın, onu sevin. Kafanız sakinken, hiç bir şeye takılmamışken oturun matematiğe, kendinizi zorlamadan başlayın 4 işlem yapmaya. Hafif hafif ısının, daha sonra biraz daha zor kısımlara geçin, her 25dk'da durup 5-10dk mola verin kafanızı sakinleştirin, tekrar başlayın. Matematiği isteyin. Kafanızı sakinleştirin ve matematiğe gerekirse "kırmızı mumlu davetiye" gönderin. Emin olun, sizi hiç üzmeden gelecek ve uslu uslu kenarda oturup sizinle konuşacaktır. Ve son olarak, eğer klasik müzikle bir aranız varsa veya hiç denemediyseniz Mozart dinleyin, matematik kabiliyetinizi olumlu etkileyecektir, üstelik zekanızı da biraz artıracaktır. Ama sürekli ve düzenli dinlerseniz.
Esen kalın...

bugün biraz derinlemesine araştırma yaptım. raylı sistemler bölümü tahmin ettiğim gibi 300-400 puan aralığında çıktı. YGS-1 den öğrenci alıyormuş. YGS1 de mat-fen ağırlıklı bir bölüm. şimdi ben lise 1 den itibaren matematikten korktum. hocalarım yardımcı olmadı ben de kendime güvenemedim filan filan... sonuç olarak son senem olmasına ragmen matematik hep zayıftı hepte ortalamayla geçtim. bu söylediklerinizi matematiği geliştirmek hususunda yapacağım ancak benim ygs-1 den 400 puan alabilmem için ne kadar matematiğim olmalı ne kadar fen yapmalıyım? ki benim bölümüm TM bölümü ve açıkçası tırsmaya başladım. hani derler ya bir işe en iyi türkler başlar en erkende türkler bırakır diye. şimdi benim korkumda bu yönde. başlayıp iki gün sonra bırakmaktan korkuyorum. bana bu tavsiyelerinizden başka neler söyleyebilirsiniz? açıkçası düşüncelerimizde kaderlerimizde :D benziyor birbirine :) ayrıca bana bu konuda destek olduğunuz içinde teşekkürler :)

Çevrimdışı Muhammed GEMCİ

• Uzman Üye
« Yanıtla #16 : 18 Ağustos 2013 / 19:28 »
bugün biraz derinlemesine araştırma yaptım. raylı sistemler bölümü tahmin ettiğim gibi 300-400 puan aralığında çıktı. YGS-1 den öğrenci alıyormuş. YGS1 de mat-fen ağırlıklı bir bölüm. şimdi ben lise 1 den itibaren matematikten korktum. hocalarım yardımcı olmadı ben de kendime güvenemedim filan filan... sonuç olarak son senem olmasına ragmen matematik hep zayıftı hepte ortalamayla geçtim. bu söylediklerinizi matematiği geliştirmek hususunda yapacağım ancak benim ygs-1 den 400 puan alabilmem için ne kadar matematiğim olmalı ne kadar fen yapmalıyım? ki benim bölümüm TM bölümü ve açıkçası tırsmaya başladım. hani derler ya bir işe en iyi türkler başlar en erkende türkler bırakır diye. şimdi benim korkumda bu yönde. başlayıp iki gün sonra bırakmaktan korkuyorum. bana bu tavsiyelerinizden başka neler söyleyebilirsiniz? açıkçası düşüncelerimizde kaderlerimizde :D benziyor birbirine :) ayrıca bana bu konuda destek olduğunuz içinde teşekkürler :)
Öncelikle Raylı Sistemler Mühendisliği için YGS ile işi bitirmeyi unutun. :( LYS'ye girmeniz ve MF-4'ten 350-400 puan arası almanız lazım. Dediğiniz gibi bir işe en erken başlayan ve en çabuk bitiren millet TÜRK MİLLETİdir. Bunun nedenini sorgulamak lazım ki problemi çözelim:
1-)Türkler delidir, hatta zırdeli.(Örnek:Ben ;D ) Bu yüzden bir işe sonunu görmeye ihtiyaç duymadan girişirler ve nihayet işin zorluğunu görünce bırakırlar.
Sonuç:Zaman-Güç-Enerji-Para kaybı.
Sıkıntıyı nasıl çözeriz:Köprüde önceliği deliye veririz ve düşünürüz, bu köprüyü geçebilir miyim, geçersem ne olur, geçmezsem ne olur, yarı yolda kalırsam(geçemezsem) ne olur? Kararımızı buna göre belirleriz.
2-)Türkler katı fikirlidir. Onlar asla ve kat-a siyahın beyaz, beyazın siyah olacağına inanmaz.
Sonuç:Kaçıp giden onca fırsat.
Çözümü:Sorgulayın. Tamam bu siyah, ama bunu beyaz yapmak mümkün değil mi? Mümkünse beyaz yaparız, değilse de olduğu haliyle bir şeyler elde etmeye çalışırız.
3-)Türkler her şeyi akıllarına danışır, asla kalplerinden geçene aldırmaz. Sadece akıllarından geçeni yaparlar, gerisi önemli değildir.
Sonuç:İşe geçici hevesle başlamak. 1. maddedeki sonuçlar.
Çözümü:Kalbinizi dinleyin. Önemli olan ve bize bir şeyler yaptıran kalbimizdir. Akıl sadece hesap kitap yapar, işin teoriğine bakar. Oysa bizi asıl harekete geçiren şey kalbimizdir. Başından sonuna isteyerek ve severek yaptığımız işleri biraz incelersek bu işlerde mühendisliği aklın, ameleliği ise kalbin yaptığını görürüz.

Şimdi bunların ışığında sıkıntıyı çözme işini ben size bırakacağım. Matematik için ise geçen yazdıklarım ve şimdikiler geçerlidir. Eğer demiryollarına hizmet etmek kalbinizden geçen bir şey ise(GERÇEKTEN) kalbiniz zaten gerekeni yapacaktır. Sizin yapmanız gereken DEMİRYOLLARI İÇİN BU MATEMATİĞİ SÖKECEĞİM demektir, o andan itibaren kalbiniz mesajı almıştır. Bu arada aklınıza danışarak sizde mühendis kafası olup olmadığını da ciddi şekilde sorgulamalısınız. Ben bu yazdıklarımın bir bölümünü mühendislik ilkeleri doğrultusunda yazdım. Mesela, SONUNU GÖREMEDİĞİN İŞE GİRME! kısmı buna örnektir. Ben sözü fazla uzatmadan sizi tespitlerim ve önerilerimle yalnız bırakayım. Özel danışmak istediğiniz konular için özel mesaj atabilirsiniz, ayrıca matematikte çok canınızı sıkan bir şey olursa yine yardımcı olurum.
Esen kalın...
DEMİR YOLLARI REFAH VE ÜMRAN KAYNAĞIDIR. M. Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı WhiteDream

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 18 Ağustos 2013 / 21:17 »
Öncelikle Raylı Sistemler Mühendisliği için YGS ile işi bitirmeyi unutun. :( LYS'ye girmeniz ve MF-4'ten 350-400 puan arası almanız lazım. Dediğiniz gibi bir işe en erken başlayan ve en çabuk bitiren millet TÜRK MİLLETİdir. Bunun nedenini sorgulamak lazım ki problemi çözelim:
1-)Türkler delidir, hatta zırdeli.(Örnek:Ben ;D ) Bu yüzden bir işe sonunu görmeye ihtiyaç duymadan girişirler ve nihayet işin zorluğunu görünce bırakırlar.
Sonuç:Zaman-Güç-Enerji-Para kaybı.
Sıkıntıyı nasıl çözeriz:Köprüde önceliği deliye veririz ve düşünürüz, bu köprüyü geçebilir miyim, geçersem ne olur, geçmezsem ne olur, yarı yolda kalırsam(geçemezsem) ne olur? Kararımızı buna göre belirleriz.
2-)Türkler katı fikirlidir. Onlar asla ve kat-a siyahın beyaz, beyazın siyah olacağına inanmaz.
Sonuç:Kaçıp giden onca fırsat.
Çözümü:Sorgulayın. Tamam bu siyah, ama bunu beyaz yapmak mümkün değil mi? Mümkünse beyaz yaparız, değilse de olduğu haliyle bir şeyler elde etmeye çalışırız.
3-)Türkler her şeyi akıllarına danışır, asla kalplerinden geçene aldırmaz. Sadece akıllarından geçeni yaparlar, gerisi önemli değildir.
Sonuç:İşe geçici hevesle başlamak. 1. maddedeki sonuçlar.
Çözümü:Kalbinizi dinleyin. Önemli olan ve bize bir şeyler yaptıran kalbimizdir. Akıl sadece hesap kitap yapar, işin teoriğine bakar. Oysa bizi asıl harekete geçiren şey kalbimizdir. Başından sonuna isteyerek ve severek yaptığımız işleri biraz incelersek bu işlerde mühendisliği aklın, ameleliği ise kalbin yaptığını görürüz.

Şimdi bunların ışığında sıkıntıyı çözme işini ben size bırakacağım. Matematik için ise geçen yazdıklarım ve şimdikiler geçerlidir. Eğer demiryollarına hizmet etmek kalbinizden geçen bir şey ise(GERÇEKTEN) kalbiniz zaten gerekeni yapacaktır. Sizin yapmanız gereken DEMİRYOLLARI İÇİN BU MATEMATİĞİ SÖKECEĞİM demektir, o andan itibaren kalbiniz mesajı almıştır. Bu arada aklınıza danışarak sizde mühendis kafası olup olmadığını da ciddi şekilde sorgulamalısınız. Ben bu yazdıklarımın bir bölümünü mühendislik ilkeleri doğrultusunda yazdım. Mesela, SONUNU GÖREMEDİĞİN İŞE GİRME! kısmı buna örnektir. Ben sözü fazla uzatmadan sizi tespitlerim ve önerilerimle yalnız bırakayım. Özel danışmak istediğiniz konular için özel mesaj atabilirsiniz, ayrıca matematikte çok canınızı sıkan bir şey olursa yine yardımcı olurum.
Esen kalın...

bu paylaştıklarınız gerçekten çok etkiledi beni . bu mühendislik konusunda biraz düşünmek istiyorum çünkü TM öğrencisiyim ve lys temelim yok. boşuna çaba harcamış olmayayım diye mantıklıca bir iki gün düşünmek istiyorum. ayrıca gönlümden geçen demiryollarına hizmet etmek ise sadece mühendislikle sınırlı kalacak birşey değil. mühendisliği en üst seviyede ulaşılması gereken hayalim olarak görüyorum. o olmazsa kendimi fazla üzmeden makinistliğe yöneleceğim çünkü fırsatları kaçırmak istemem. merak ettiklerimi özelden de yazarım size cevaplarınız için teşekkürler. (matematik çalışmaya toparlamak için, şimdiden başladım. geç kaldım biraz galiba ama başaracağıma inanıyorum :)

• Uzman Üye
« Yanıtla #18 : 19 Ağustos 2013 / 11:20 »
Geç kaldım biraz galiba ama başaracağıma inanıyorum :)
İnanmak başarmanın yarısıdır. Tavsiyelerimi uygulayın ve işi akışına bırakın. Siz üzerinize düşeni yaptıkça gerisi otomatik gelecektir. Şunu sakın unutmayın:

BİR TRENİN HAREKET EDEBİLMESİ İÇİN MARŞ YAPILMIŞ VE GAZ VERİLMİŞ OLMASI GEREKİR.

MARŞ YAPILMIŞ VE YETERİNCE GAZ VERİLMİŞ BİR TRENİN İSE HAREKET ETMEKTEN BAŞKA SEÇENEĞİ YOKTUR.

Esen kalın...

Çevrimdışı WhiteDream

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 20 Ağustos 2013 / 15:29 »
teşekkür ederim :) gerçekten hoşuma gidiyor yazılarınızı okumak :)

• Uzman Üye
« Yanıtla #20 : 20 Ağustos 2013 / 18:55 »
teşekkür ederim :) gerçekten hoşuma gidiyor yazılarınızı okumak :)
Estağfirullah...

Çevrimdışı ramazançağlar

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #21 : 30 Haziran 2014 / 23:42 »
Arkadaşlar makinist olmak istiyorum eml lisesi elektrik elektronik bölümü mezunuyum ayni zamanda aöf işlteme bölümü 4 sınıf öğrencisiyim nasıl makinist olabilirim yardımci olurmusunuz

Çevrimdışı WhiteDream

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 08 Temmuz 2014 / 00:33 »
uzun aradan sonra tekrar merhaba. üniversite sınavları geçti tercihler geldi :) ilk sıralara hep raylı sistemlerin makinistlik ve makine teknolojileri bölümlerini yazdım daha sonrada elektrik bölümlerini. gün geçtikçe makinistlik sevdam çığ gibi büyüyor engel olamıyorumda buna . iyi bişeymi kötü bişeymi bilmiyorum ama kalbim iyi olduğunu söylüyor. hakkımızda hayırlısı olsun dualarınıza ihtiyacım var.

Çevrimdışı WhiteDream

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #23 : 23 Temmuz 2014 / 21:17 »
üniversite tercihleri açıklandı erzincan refahiye raylı sistemler yol teknolojisi kazandım :) bu bölümden makinist olmaya çalışacağım artık nasip olursa tcdd ye mensup olmaya çok az kaldı :)

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

makinist olmak istiyorum Benzer Konular

Makinist olmak istiyorum!
Abilerim:19 yaşında bir demiryolu sevdalısıyım.lise 2 den okulu bırakalı 2 sene oldu.şuan bir bilgisayar firmam var Allah a şükü... Devamı...

Gösterim: 2570 - Yanıt: 5 - Başlatan:gelveri91
Afyon eml elektrik bölümü'ndeyim ve makinist olmak istiyorum
saygıdeğer forum arkadaşlarım sormak ve cevabını almak istediğim şey özellikle makinist abilerimin yardımını istiyorum ben afyon... Devamı...

Gösterim: 3072 - Yanıt: 1 - Başlatan:makinistolmakisteyengenç
Makinist olmak istiyorum
Selamlar Ben yıllardır içimdeki bir duyguyu artık yaşamak istiyorum makinist olmak istiyorum açık lise de okuyorum kamuda şirket... Devamı...

Gösterim: 1273 - Yanıt: 3 - Başlatan:tr_dream66
Makanist olmak için bilgi almak istiyorum
Makinistlerin günde ne kadar çalıstıgı hakkında,Yıllık izinler hakkında bilgi almak istiyorum.Bu meslek ne kadar zor olursa olsu... Devamı...

Gösterim: 363 - Yanıt: 1 - Başlatan:suqaR69
Makinist olmak istiyorum
Öncelikle burada yeniyim her lise öğrencisi gibi kendime meslek aramaya başladım ve ilk düşüncem makinistlik oldu ben anadolu im... Devamı...

Gösterim: 161 - Yanıt: 2 - Başlatan:BilalAyvaz