Gönderen Konu: mesleki örgütlenmeler  (Okunma sayısı 7109 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ATALAY

• Uzman Üye
  • İNSAN; OKUR, DÜŞÜNÜR, ÜRETİR, PAYLAŞIR
mesleki örgütlenmeler
« : 25 Ocak 2012 / 16:03 »

STK genel anlamda mesleki kuruluşlardır. Her meslskte olduğu gibi demiryollarında çalışan hatta emekli olanların sendikaları ,dernekler yada vakıfları vardır.Bunlar daha ziyade TCDD  üst yönetimin personelin lehine yapmadığı işleri yaptırmak,yada yanlış ve eksik işlerini düzeltmek amacıyla kurulur .Gönül isterki,kurum şartlara ve kanunlara göre personel haklarını araştırsın ve mağduriyetlerini önlesin.Ne yazıkki çok personel birkısım haklarını mahkeme kanalıyla almak zorunda kalıyor..Zaman zaman ''kurum personel düşmanı mı?''diye insanın aklına geliyor.Kurum, personel soormadan araştırmadan dava açmadan  mevzuatını düzelterek  her türlü (sosyal maddi,idari teknik..)haklarını vermelidir.....Kurum çalışanları çalışma şartlarını ,ücret düzenlemelerini,yetki ve sorumluluklarını daha çağdaş hale sokmak için sendika ve DERNEKlerinden yararlanma yoluna gitmektedir.Görünen odurki  muhtelid DERNEK,sendika,vakıf vb kuruluşlar istenen başarıları gösterememektedir. bu örgüt (bu kelimeyi sevmem ama kullandım) ler tüzüklerisık sık gözden geçirerek üyenin lehine maddaler eklemelidirler. Bu vesileyle  DERNEK ler nasıl çalışmalıdır?.nelere önem vermelidir? diye bir kaç düşüncemi aktarmak isterim.
-Gücünü üyelerden ,tavrını emekten alan DERNEKlerin daha etkin ve güçlü olduğunu görmek isteriz Yaptıklarını  ve yapacaklarını gününde internetten üyelerine yayınlamalıdırlar.
-Çalışmaları.üye odaklı,daha canlı,ve dinamik olmalıdır.
-Üyelerine değer vermek veya sahip çıkmak yetmez,daha aktif görevler üstlenerek mücadele vererek çözümler üretmelidiri-
-Dernek görevlileriüyelerle sağlıklı ilişkiler kurup,birlikte hareket etmeli,kararları birlikte almalıdır.
-Her türlü bilgiyi üyelerle paylaşıp,üyeleri aydınlatmalı  ve düzenli doğru bilgiler vermelidir.
-meslek alanlarıyla ilgili gelişmeleri ve yenilikleri zamanında üyesine aktarmalıdır.
-üyelerini ilgilendiren yönetmeliklerin yenilenmelerine katkı vermelidir.İşyerlerine ve üst yönetimlere özel ziyaretler tertiplemelidir.
-Üyelerle birlikte teknik geziler tertip etmelidir. Meslek içi eğitimler için önerilerde bulunmalıdır.
-keyfi uygulamalara pirim vermememli,üst yönetimle eşgüdümlü çalışmalıdır.
-Devamlı üyenin yanında ve üye yararına çalışmalı vede yeni üyeler kazanmalıdır,
-üyenin meslekidisiplin,ve sosyal alanlarının korunması ve geliştirilmesi önceli,kligörevi olmalıdır.
-üyeler arası birliği ve ilişkileri güçlendirmeli,üyeler için seminerler kurultaylar yapmak,basılı yayınlarda bulunmak, uzman eleman yetişmesini sağlamak, çalışanın sağlığı ve güvenliğinni takip etmek
-üyelerin çalıştığı iş yerlerinin istahdam yetersizliğini gidermek için girişimde buluınmak.....................
  Bu ve benzeri görevleri yürütmek için dernek yönetimine ikaz yapmaya gerek olmamalıdır. Bu arada üyelerin de derneğe karşı vazifeleri unutulmamalıdır.üyeler  derneğe her türlü katkıyı vermeli ,üye olmalı,üyelik görevini yerine getirmelidir.
 elam ve sevgilerimle

İNSAN; OKUR,D ÜŞÜNÜR, ÜRETİR, PAYLAŞIR

Adk System Advertising

Çevrimdışı Demirkanat / Kürşad YAVUZ

• Administrator
  • Site Özel Üyesi
Ynt: mesleki örgütlenmeler
« Yanıtla #1 : 26 Ocak 2012 / 15:19 »
Merhaba Atalay Bey,

Güzel bir konuyu çok güzel şekilde deneyiminiz ele almışsınız. Tüm sivil toplum örgütleri ve üyeleri yazınızdan feyz almalıdır.

Ben sivil toplum örgütlernin hiçbir zaman anlayamadım zira örgütün içinde örgüt yok. Örgütü kurmadan kim neyi savunacak.

DERNEK ler nasıl çalışmalıdır?.nelere önem vermelidir? diye bir kaç düşüncemi aktarmak isterim.
-Gücünü üyelerden ,tavrını emekten alan DERNEKlerin daha etkin ve güçlü olduğunu görmek isteriz Yaptıklarını  ve yapacaklarını gününde internetten üyelerine yayınlamalıdırlar.
-Çalışmaları.üye odaklı,daha canlı,ve dinamik olmalıdır.
-Üyelerine değer vermek veya sahip çıkmak yetmez,daha aktif görevler üstlenerek mücadele vererek çözümler üretmelidiri-
-Dernek görevlileriüyelerle sağlıklı ilişkiler kurup,birlikte hareket etmeli,kararları birlikte almalıdır.
-Her türlü bilgiyi üyelerle paylaşıp,üyeleri aydınlatmalı  ve düzenli doğru bilgiler vermelidir.
-meslek alanlarıyla ilgili gelişmeleri ve yenilikleri zamanında üyesine aktarmalıdır.
-üyelerini ilgilendiren yönetmeliklerin yenilenmelerine katkı vermelidir.İşyerlerine ve üst yönetimlere özel ziyaretler tertiplemelidir.
-Üyelerle birlikte teknik geziler tertip etmelidir. Meslek içi eğitimler için önerilerde bulunmalıdır.
-keyfi uygulamalara pirim vermememli,üst yönetimle eşgüdümlü çalışmalıdır.
-Devamlı üyenin yanında ve üye yararına çalışmalı vede yeni üyeler kazanmalıdır,
-üyenin meslekidisiplin,ve sosyal alanlarının korunması ve geliştirilmesi önceli,kligörevi olmalıdır.
-üyeler arası birliği ve ilişkileri güçlendirmeli,üyeler için seminerler kurultaylar yapmak,basılı yayınlarda bulunmak, uzman eleman yetişmesini sağlamak, çalışanın sağlığı ve güvenliğinni takip etmek
-üyelerin çalıştığı iş yerlerinin istahdam yetersizliğini gidermek için girişimde buluınmak.....................
  Bu ve benzeri görevleri yürütmek için dernek yönetimine ikaz yapmaya gerek olmamalıdır. Bu arada üyelerin de derneğe karşı vazifeleri unutulmamalıdır.üyeler  derneğe her türlü katkıyı vermeli ,üye olmalı,üyelik görevini yerine getirmelidir.
 elam ve sevgilerimle

- "Dernek görevlileriüyelerle sağlıklı ilişkiler kurup,birlikte hareket etmeli,kararları birlikte almalıdır." Ne yazıkki bu maddeniz kimsenin işine gelmez. Bağcıyı dövmek varken kimse üzüm yemek istemiyor. Mücalemiz ortak amaçlar değil kişisel hırslar. Neme lazım biri çıkar yönetime aday olur niye iletişim kursunlar ki, kendi çevreleri ile işi götürürler birde makamdan tanıdıkları oldumu asıl desteği elde etmiş olurlar. Sonra  hep ecek acaklı boş vaatlerle günler tüketilir gider.

Bir keresinde Kamuender derneği başkanı yıldıray çınara başkanlar en fazla iki dönem başkanlış yapsınlar şeklinde genel kuruldan karar çıkaralım dedim arkadaşımız insan haklarına aykırı buldu. Oysa kanunla belirli ki cumhur başkanı bile en fazla iki dönem yapılabilir.

Allta kalanın canı çıkmadıkmadıkça düzen hep aynı düzen olacak bence..

http://twitter.com/demiryolcuyuz

Türk milleti!

Ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük millet bayramını daha büyük şereflerle, saadetlerle, huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim.

Ne mutlu Türküm diyene!

Ankara, 29 Ekim 1933

Mustafa Kemal ATATÜRK

• Administrator
  • Site Özel Üyesi
« Yanıtla #2 : 26 Ocak 2012 / 15:22 »
Benim yazım biraz umutsuz ve olumsuz oldu ama fikirleriniz çok güzel ve bir çok insanın takip etmesini isterim. Bu nedenle konuyu sabitledim.

Sevgi ve saygılarımla..

Türk milleti!

Ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük millet bayramını daha büyük şereflerle, saadetlerle, huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim.

Ne mutlu Türküm diyene!

Ankara, 29 Ekim 1933

Mustafa Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı halil yigit

• Emektar Üye
« Yanıtla #3 : 21 Ekim 2012 / 21:39 »
Sivil toplum örgütlerinin aktif hale gelmesi için.
Öncelikle :başkan ,yönetim ve denetim kurullarının dönem şartı olması olması gerekir.
özellikle 2 Dönem (yaklaşık 6 yıl)'den fazla olmaması gerekmektedir.Ancak masa ve koltuklar çok cazip ve tatlıdır.kimse tüzüklerine bu maddeyi koydurmaz.fakat iş demokratlığa gelince.en başta onlar demokrat olurlar.

• Administrator
  • Site Özel Üyesi
« Yanıtla #4 : 23 Ekim 2012 / 22:24 »
Düşüncenize katılıyorum Halil Bey.

Geçmişte bir genel kurlda bunu dile getirdiğimde başkan adayı arkadaş bu isteğimin anayasaya aykırı olduğunu söylemişti.. :)

Türk milleti!

Ne mutlu Türküm diyene!

Ankara, 29 Ekim 1933

Mustafa Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı halil yigit

• Emektar Üye
« Yanıtla #5 : 31 Ekim 2012 / 21:26 »
asaya değil de menfaata aykırı
bu dönem hususunu il dernekler masasına bizzat gidip sordum .
Bu durum size kalmış ister,koyun ister koymayın anayasaya aykırı değil dediler,
Üstelik Milli Eğitim Bakanlığı Okul Aile birliği derneklerinde Milli Eğitim Tüzüklerine koymuş,Her dönem 1  yıl olmak üzere en fazla 3 dönem yani toplam 3 yıl görev alır sonra görev alamaz der.nereden biliyorum.Bende okul aile birliği üyesiyim.
Not:itiraz eden arkadaşlar zahmet olmassa Valiliklerde il dernekler Bürosuna uğrasınlar.

Çevrimdışı halil yigit

• Emektar Üye
« Yanıtla #6 : 01 Kasım 2012 / 15:23 »
anasaya değil de menfaata aykırı
bu dönem hususunu il dernekler masasına bizzat gidip sordum .
Bu durum size kalmış ister,koyun ister koymayın anayasaya aykırı değil dediler,
Üstelik Milli Eğitim Bakanlığı Okul Aile birliği derneklerinde Milli Eğitim Tüzüklerine koymuş,Her dönem 1  yıl olmak üzere en fazla 3 dönem yani toplam 3 yıl görev alır sonra görev alamaz der.nereden biliyorum.Bende okul aile birliği üyesiyim.
Not:itiraz eden arkadaşlar zahmet olmassa Valiliklerde il dernekler Bürosuna uğrasınlar.

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

mesleki örgütlenmeler Benzer Konular

Demiryolu İnşaatı Mesleki Eğitimi E-Öğrenme Platformu (e-RAIL)
YOLDER Yönetim Kurulu toplantısında "e-RAIL" projesine hazırlık çalışmaları ele alındı. YOLDER'in “Railway Construction of Vocat... Devamı...

Gösterim: 2013 - Yanıt: 0 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ