Gönderen Konu: Minyatür Trenler  (Okunma sayısı 1551 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Göçebe (chomez)

• Site Özel Üyesi
Minyatür Trenler
« : 03 Ocak 2013 / 03:43 »

:)

Çocukluğumuzda İzmir Fuar alanı içinde çalışan minyatür tren vardı!

O minyatür trenin güzergahı şu anda koşu yolu olarak düzenlenmiş durumda.

Sadece benim değil bir çok insanın anıları arasına karışmış olan o trene ilişkin bilgisi olan var mı acaba?

Treni anımsıyorum örneğin, buharlı lokomotif olduğunu da anımsıyorum ama gerçekten kömürle mi çalışıyordu emin değilim!

Ülkemizde çoluk çocuğumuzu götürüp gösterebileceğimiz minyatür tren var mı?

Minyatürden geçtim, çalışan buharlı tren var mı?

Yoksa, şu anda yaptığımız gibi sadece youtube'dan mı seyredip, anlatacağız?
..
Saygıyla,

Çevrimdışı Demirkanat / Kürşad YAVUZ

• Administrator
  • Site Özel Üyesi
Ynt: Minyatür Trenler
« Yanıtla #1 : 03 Ocak 2013 / 08:53 »

Efe isimli buharlı lokomotif şu anda Sivas Loko Bakım Atölyesi önünde sergilenmektedir, ismi de 4 Eylül olarak değiştirilmiştir. Aşağıda tarafımdan çekilmiş fotoğrafları var; ayrıca vagonlarından ikiside Afyon Ali Çetinkaya garının önünde duruyor. Bu küçük buharlı Afyon'da tren garının önünde Kocatepe ismiyle bir müddet dairesel küçük bir hatta çalıştıktan sonra (o hat halen duruyor) Sivas'a  geldi.
kd
kd
kd
kd
kd
The remains of the station, complete with a ticket office. It is currently used to park cars. November
2003. Photo JP Charrey
kd
The track remains on about half the loop. It is in quite good shape except for some overgrown trees
here and there. November 2003. Photo JP Charrey.
kd
Past the shed, the track goes under a tunnel. The carriage are stored inside (barely visible on this
picture). November 2003. Photo JP Charrey
kd
Same engine, fireman side. August 2003 Photo G. Tunçbilek.
kd
KL46001 "Kocatepe" in Afyon in July 2001. Photo G. Tunçbilek.
kd
KL46001 "Kocatepe" in Afyon in July 2001. Photo G. Tunçbilek
KL 46002 "Mehmetcik"is pausing with a party of officials during the opening ceremony of the line
on  19 May 1965. Col. G. Tunçbilek
kd
The same engine in 1965, photo Trevor Rowe, (published in "Steam in Turkey")
kd
An overview of the shed and KL004 sitting in front of it. November 2003. Photo JP Charrey
kd
The same engine near the shed of the Gençlik Parkı at Ankara. Unfortunatly, the engine has stayed
outside since its refurbishment and is now much damaged. November 2003. Photo JP Charrey.   
kd
KL46004 during overhaul in 1998. This engine has also the name "Mehmetçik". Photo J. Peakman, Published in Locomotives International, n°50, July August 1999, p22. 
kd
KL46001 "Kocatepe" in Afyon in August 2003. Photo G. Tunçbilek
kd
KL46001 "Kocatepe" in Afyon in August 2003. Photo G. Tunçbilek

http://twitter.com/demiryolcuyuz

Türk milleti!

Ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük millet bayramını daha büyük şereflerle, saadetlerle, huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim.

Ne mutlu Türküm diyene!

Ankara, 29 Ekim 1933

Mustafa Kemal ATATÜRK

• Site Özel Üyesi
« Yanıtla #2 : 03 Ocak 2013 / 21:27 »

Teşekkürler Sayın Yavuz,

Küçük lokomotifin hala sağ oluşuna, gördüğümde ağlamaklı olduğum bir çok lokomotifin tersine çürümeye terkedilmemiş oluşuna çok sevindim.

Yazıyı yazdıktan sonra Minyatür tren konusunu kurcalarken, Rahmi Koç müzesinde böyle bir tren olduğunu öğrendim. :)

Ama gördüğüm kadarıyla minyatür değil, sadece nostaljik!

Neyse, en azından işleyen bir trenin olduğunu, İstanbul'a gidilirse çocuklarımıza gösterebileceğimizi biliyoruz.

Ben yine de yenilikçi belediye başkanlarından birinin 'minyatür tren' konusunda atılım yapmasını bekliyorum açıkçası!

Ve bana göre..

Hadi düş kuralım birlikte  :D

Geniş bir alan düşünün, yeşili, suyu, ağacı olan...

Evcil hayvanların, yanlarında ebeveynleriyle gezen, arkadaşlarıyla oynayan çocukların arasında kaygısız dolandığı...

Türkçe ve yabancı dilde çok sayıda çocuk kitap ve dergileri olan bir kütüphanenin olduğu..

Çocukların kütüphanede, hem kütüphane mobilyalarının tipini, boyunu

hem de kitap-dergi-oyuncaklardan yararlanma kurallarını belirlediği..

İstanbul'da bulunan Bilim Merkezi tarzı bir bilgi atölyesini de barındıran...

Eskilerde kalan oyuncakların yer aldığı bir oyuncak müzesi..

Çocukların çamurla oynayabildiği, çanak, çömlek yapabildiği (ne kadar yaparlarsa artık!), atölyeler..

Geniş alanda gezinebilmek için minyatür trenin olduğu..

bir ÇOCUK OYUN dünyasını kurmak  :D

Gerçekten çok mu zor?  ;)
..
Saygıyla,

Kaynaklar : http://www.rmk-museum.org.tr/rmk_haskoy_demiryolu.htm
                   http://www.bilimmerkezi.org.tr/2011-05-03-07-24-48/bilim-merkezi.html

Not: Fotoğraflar benim PC'den dolayı mı açılmıyor?

Çevrimiçi Ömer Tolga Sümerli

• Administrator
  • Site Özel Üyesi
« Yanıtla #3 : 04 Ocak 2013 / 09:07 »
İzmir Fuarındaki minyatür trenle, benim çok fazla anılarım var. 1980'li yıllarda, Fuara yakın otururduk. Eskiden Fuar zamanı 1 ay sürerdi ve çok sevgili minyatür trenim de :) bu süre içerisinde çalışırdı. Vagonları Ankara Gençlik Parkından gelir, lokomotifi ise, ağır bakım yapılmayacaksa, 26 Ağustos kapısının oradaki, tel kafesten yapılmış bakım ve depoda kalırdı. :) Anılar çok. Bu anılarımı Sn. Elif Aydoğdu'nun kitabında kullanımı için kendisine yazmıştım. Yanılmıyorsam, kitap daha taslak aşamasında.

Geçen sene İZFAŞ, Sivas'ta sergilenen, minyatür lokomotifi Fuarda sergilenmek üzere almayı düşünüyordu. Fakat olmadı. Bakalım, bu sene belki bir şeyler yaparlar.

Çocuk oyun dünyası veya parkı fikriniz çok güzel sayın Göçebe. Fakat, öncelikle bizlerden koparılmaya çalışılan demiryolu kültürünün, tekrar oluşması gerekiyor. Başta Amerika olmak üzere, Avrupa'da da, bazı yerlerde, çocuklara yönelik çeşitli aktivitelerin olduğu lokomotif / tren müzeleri var.

Saygılarımla.

Çalışmadan, Yorulmadan, Üretmeden Rahat Yaşamak İsteyen Toplumlar, Önce Haysiyetlerini, Sonra Hürriyetlerini, Daha Sonra da İstiklal ve İstikballerinin Kaybederler.
                                                                                                              Mustafa Kemal ATATÜRK

• Site Özel Üyesi
« Yanıtla #4 : 04 Ocak 2013 / 21:12 »

Demiryolu kültürünün oluşturulması konusunda ben iyimserim açıkçası.

Gördüğüm kadarıyla, hangi ilde olursa olsun, insanlar raylı sisteme çok çabuk uyum sağlıyorlar.

İlk yıllarda ve kimi yerde ilk aylarda sistemden hoşnut olma durumu, zaman geçtikçe ve kullanıldıkça eleştirel bakış açısı kazanmaya başlıyor :)

Eh eleştirel bakış bir kere başladıysa, arkası geliyor! Yeni hat önerileri, varolanlarda teknolojik yenilikler, engelliler için düzenlemeler, ek seferler vb. sürüp gidiyor! İyi de oluyor!

İktidarın reklam tutkusu her şeyde ve yerde abartmaya varınca da, hatlar daha proje aşamasındayken, TV'lerin ve 'mütareke' basınının habersiz kaldıkça kullandığı malzeme haline geliyor :)

Baktığınızda vekillerin geldikleri il için YHT kulisine, değilse demiryolu kulisine girdiklerini görüyorsunuz! Ve bakanın ağzından söz çıkmasına gerek yok, 'hayır' dememesi demiryolu gelecek haberi haline geliyor  ;D

İşte bu ve benzeri nedenlerle ben umutluyum demiryolu kültürünün yaratılmasından!

Ama, yeter mi?

İşte bu nedenle dediğinizi, demiryolu müze ve sergilerini, bu konudaki yarışmaları (TCDD ve İzban), okullardaki eğitimleri (İzban) çok önemsiyorum.

Ben daha da ileri gidip, bizler gibi diğer demiryolu sitelerinin de üyeleriyle etkinlikler düzenlemesinden, baskı grupları oluşturmalarından yanayım!

Öyle, şu ya da bu partinin değil, kendimizin sözcüsü olduğumuz...

Burada dile getirip anlaştığımız ortak görüşleri birlikte seslendirdiğimiz...

...

Uçtum gene sanırım  :-\

Ama gönül bu, istiyor işte n'apayım ;)

İstiyor çünkü, burada dile getirilmiş görüşleri, eleştiri ve önerileri edinebilmek için 'elin oğlu' yüzbinler, milyonlar ödeyip danışmanlık alıyor  ;D

Güldüğüme bakmayın, olay bu denli komik bu denli acıklı yani!

Eski yazıları okudukça bu kanım daha da güçleniyor!
...

Saygılar,

Çevrimdışı bedendili

• Uzman Üye
« Yanıtla #5 : 27 Şubat 2013 / 09:23 »
Sayın göçebe sizin gibi bende minyatür trenlerin insanlarda tren sevgisi aşılayacagını düşünüyorum.İzmir dogal yaşam parkında düşündügümüz tren uygulanamazmı.agaeniş bir alan bahar ve yaz aylarında ziyaretciside çok oluyor sanırım.saygılar

• Site Özel Üyesi
« Yanıtla #6 : 27 Şubat 2013 / 10:12 »

İlk bakıldığında olur gibi görünüyor ama...

Doğal yaşam parkı olmasından gelen ölçütleri bilemiyorum.
Minyatür de olsa, buharlının yaratacağı ses, acaba hayvanların yaşam düzenleri için sakıncalı mıdır?
(Hemen yakınlardaki alandan kalkan eğitim uçaklarının yarattığı gürültüyü görmezden gelmeden tabii).
Ya da, minyatür trenimiz buharlı görüntüsüne rağmen elektrikli olursa ne olur? :D

O zaman da korkarım kimse yayan gezmez parkı  ;D

Diğer yandan, minyatür trenin, orada ya da başka bir yerde mutlaka kurulması, bakımda olan emektar buharlı minyatürümüzün geri alınması gerektiğini düşünüyorum.

Öbür yandan düşününce de..
Doğal Yaşam Parkının bulunduğu çevre çok geniş...
Kuş cenneti çok yakın...
Konutlaşmaya kesinlikle açılmayacak bir alan...
Expo deniyor,
Sağlık deniyor, ulaşım deniyor,
Ülkenin ilklerini yapmak, öncülük deniyor...
Kalite ve estetikte Avrupa standartları deniyor...

O zaman, doğal yaşam parkını, kuş cennetini, tuzlayı içine alan ...
Çocuk dünyası yaratılamaz mı?

Oyuncakları, tiyatroları, etkinlik atelyeleri, kütüphaneleri, minyatür treni, bisikletleri vb. içine alan, etkinliğin, eğitimin, eğlenmenin, oyunların, dinlenmenin tadına varıldığı...

Örneğin..
Mavişehir'e kadar İzban veya Tramvay ile gelenlere,
Doğal Yaşam parkına ya da yeni adıyla Çocuk Dünyasına minyatür trenle gitme seçeneğinin sunulduğu..

Çocukları, çocuk kalmak isteyenleri hedef alan bir dünya.

Yakışır bence, hem İzmir'e, hem İzmir'lilere..

Değil mi  ;)

Çevrimiçi Ömer Tolga Sümerli

• Administrator
  • Site Özel Üyesi
« Yanıtla #7 : 27 Şubat 2013 / 11:02 »
Yakışmasına yakışır da Sayın Göçebe, bu biraz da kültür meselesi. Var olanı sökmede üzerimize yok. Kültür meselesine iki örnek vereyim. İZBAN'dan sonra kapanan Şirinyer-Buca hattının tramvay olacağına ilgili haberler yıllardır dolanmakta. Fakat halen ortada somut bir şey yok. Benzer bir şekilde Gaziemir-Seydiköy rayları halen duruyordu. Galiba söktüler. "İZBAN Gaziemir istasyonuna kadar tramvay yapalım" diyen çıktı mı? Çıkan oldu da, önemsendi mi?
Yeni İzmir fuar alanı içinse aşağıdakine benzer bir monoray bağlantısı düşünülüyor. Daha modern görünüyor ya... ??

Saygılarımla.

Çalışmadan, Yorulmadan, Üretmeden Rahat Yaşamak İsteyen Toplumlar, Önce Haysiyetlerini, Sonra Hürriyetlerini, Daha Sonra da İstiklal ve İstikballerinin Kaybederler.
                                                                                                              Mustafa Kemal ATATÜRK

• Site Özel Üyesi
« Yanıtla #8 : 27 Şubat 2013 / 11:52 »
Katılmıyorum, tümüyle kültür meselesi olduğunu düşünüyorum :)

Yıllar önce Çimentaş iltisak hattı söküldü, yol yaptılar, şimdi altından YHT, Otogar metro geçecek :(

Seydiköy hattına Seydiköy'lülerin sahip çıkması gerekiyordu, gerekiyor!

Şirinyer-Buca tramvay işi yatar!

TCDD, hattı vermiyor! Bakanlık metroyu geçirecekmiş oradan! Ne zaman?

Şirinyerden geçecek Üçyol-Buca metrosu havuca döndü, seçerseniz tarzında yani ;)

Göreceğiz bakalım, neler olacak!

Gerçekte sayılabilecek örnek çok, Çarşamba'daki bademler de varolan rayları sökme kararı almıştı, anımsarsınız!
Eh, çok sürmez aynı hatta tramvay işletme zorunluluğunun ortaya çıkması, malum nüfus artacak  ;D

Monoray :)
Diyeceğim, diyeceğim de..
...

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Minyatür Trenler Benzer Konular

Trenler çalışmadı
Emek Platformu’nun aldığı iki saatlik iş bırakma kararının hayatı en fazla etkileyen iş kollarından biri de demiryolları oldu. İ... Devamı...

Gösterim: 804 - Yanıt: 2 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ
Yalpalı Trenler
Değerli arkadaşlarım.Konvansiyonel hatlarda hız yapılmasını sağlayan yalpalı trenlerle ilgili hazırladığım yazı aşağıdadır. Sayg... Devamı...

Gösterim: 1878 - Yanıt: 2 - Başlatan:Ömer Tolga Sümerli
TRENLER, 0-12 YAŞA %50 İNDİRİMLİ
TCDD Genel Müdürlüğü, Yüksek Hızlı Tren (YHT) dahil tüm ana hat tren biletlerinde 0-12 yaş grubu çocuklara yüzde 50 indirim yapı... Devamı...

Gösterim: 628 - Yanıt: 0 - Başlatan:Makinist_26/ Kenan ÖZCAN
Dolmuş trenler
          Linkteki gibi tren dolmuş larımız olsa Yakın mesafelerde karayollarındaki gibi sefer yapsa, muhakkak çift hat gerekli ... Devamı...

Gösterim: 826 - Yanıt: 4 - Başlatan:bedendili
İSVİÇRE: Güneyde trenler çalışmıyor
İSVİÇRE: Güneyde trenler çalışmıyor GÜNEY isviçre'de demiryolu ulaşımını sağlayan Veolia şirketinde çalışan isviçre Hizmet ve il... Devamı...

Gösterim: 156 - Yanıt: 0 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ