Gönderen Konu: Norm Kadro  (Okunma sayısı 7157 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

besincetin

• Ziyaretçi
Norm Kadro
« : 13 Mayıs 2009 / 10:29 »

Norm kadro, kısaca, bir işletmenin hangi nitelikte ve ne kadar personele ihtiyacı olduğunun ve istihdam altındaki personelin yapılan işte yeterlik düzeyinin tespitini amaçlar. Bu yeterliklerin tespiti için iş analizleri yapılması gerekmektedir.

Kısaca iş analizi; bir işin yapılışı için kişisel nitelikleri belirlemek amacıyla, iş konusunun ayrıntılı olarak incelenmesidir. Diğer bir deyişle; belli bir işin sorumlulukları ve yapılış işlemleri ile ilgili bilgilerin toplanması ve toplanan bu bilgilerin incelenmesidir.

İş analizleri yapıldıktan sonra da görev pozisyonları belirlenir. Bu süreçte hangi işin kim tarafından yapılacağı tespit edilir. Yani ünvan bazında düşünecek olursak hangi ünvandaki personelin ne iş yapacağı belirlenir. Daha sonra da iş yükü analizi yapılarak gerekli personel sayısı tespit edilir.

Kurumumuzda da norm kadro çalışmaları yapıldı yanlış bilmiyorsam norm kadrolar tespit edildi. Acaba norm kadro bize ne getirecek. Fikirlerinizi bekliyorum. İyi çalışmalar

Adk System Advertising

Çevrimdışı Demirkanat / Kürşad YAVUZ

• Administrator
  • Site Özel Üyesi
Ynt: Norm Kadro
« Yanıtla #1 : 14 Mayıs 2009 / 13:36 »
Bir İşletmenin En önemli Kaynağı çalışanıdır.  Bir işletme personeline verdiği önem neticesinde yükselir.

Konu açıldıktan şu ana kadar kimse bu konuda yorum yapmadı. Halbuki bu konu bizi direkt etkilemekte. Demek ki, halimize okadar alışmışız ki Kurumu ve Kendimizi temelden ilgilendiren bu konuya vakit ayırmıyoruz.

Ben forum sayesinde gündeme gelen konularda ve daha iyi paylaşımlar için yapmış olduğum araştırmalar karşısında bu konunun demiryollarımızın bugün geldiği içinden çıkılmaz ve bu kurum ifla olmaz satalım gitsin noktasına geldiğini düşünüyorum. Dedim ya Bir işletmenin en önemli kaynağı çalışanıdır.

Tüm TCDD personeli ve özellikle Demiryolu Meslek Lisesi mezunları norm kadraya geçişi şiddetle istemelidir.

Personel Dairesi norm kadro çalışması yapmış ve uygulama noktasına gelmiş olmasına rağmen uygulanmamaktadır.

Demiryollarının En büyük projelerinden biri olan Kurumsal Kaynak Yönetiminde (KKY) Norm kadro  İnsan Kaynakları Modülünün içinde ayrıntılı şekilde analiz edilmiş ve hazır hale getirilmiştir. Fakat TCDD bu fonksiyonun uygulanmasını 3 yıl içinde norm kadroya geçilemiyeceği düşüncesiyle by-pass etmiştir.

Bu Modül işleyebilseydi,

Kişiler daha işe alındıklarında hangi pozisyonda çalışacaklarını  ve kariyerlerini bilebilecekdi Çünkü sistem farklı pozisyonlara atama yapılmasına izin vemiyecekti.

Pozisyolar için gereken personel, nitelikleri yeterli ise bu pozisyonlara atanabileceklerdi. Havadan atama olmıyacaktı.

Pozisyon ve iş tanımı sistemde bilindiği için kim ne olacağını bilecekti. sistem boş pzisyonları bilecek ve o pozisyona gelebilecek çalışanları seçecek, eğitim ve sınavları takvimlerini ilgili personele bildirimini sağlıyabilecekti. O pozisyona konusunda uzman kişi atanabilecekti.

Personel yönetimi yıl bazlı değil bilgi ve eğitim temelli olacaktı. Dünya standardı da budur.

KKY sistemi içinde norm kadro uygulaması şarttır. Şöyleki, Bilgi işlem dairesinden örnek vereyim.

Organizasyon : Bilgi İşlem Dairesi
Pozisyon         : Basic Sorumlusu
İşler                : Sap idari sorumlusu
                          DB bakım sorumlusu

Bu işlere haydi Ali seni buraya getirdim derseniz alinin tecrübeleri buna yeterli değilse sistem elinizde patlar. Ali ye sunuda söyleye bilirsiniz. Ben zaten Firmalar aracılığı ile sistem destek hizmeti alacam. Beraber yaparsınız. Bunu yaparsanız birincisi kurumsal değilsinizdir ikincisi Alinin edinmiş olduğu tecrübeleri ilerde yok sayarak Ali hadi sen başka bir yerede diyebilirsiniz.

Kaybeden kim, birincisi TCDD
                        İkincisi Ali
Aslında en temelde kaybeden TÜRKİYE çünkü Ali bizleriz.

Bu örneği kendi işlerinizde uygulayabilirsiniz.

TCDD yıllarca norm kadroya hazır olmasına rağmen geçememiş ve eline geçen bu fırsatı değerlendirmek istememektedir.

En temelde Demiryolu Meslek Lisesi mezunları norm kadronun şimdi KKY ile başlatılmasını şiddetle istemelidirler. Çünkü demiryolcu olarak yetiştirildiler. Kariyer yapmalarının önündeki en büyük engel bu düzensizlik ve boşluktur.

Tüm arkadaşlarımız bilmelilerki, Yönetimin, bunu uygulayıp uygulamakta kendi adlarına hiçbir kazanç ve kayıpları yoktur. Onlar siyasidir, bugün buradırlar yarın başka biryerde. Ama bizler herzaman buradayız. Eğer TCDD çalışanı olarak bunun önemini anlıyamaz ve istemezsek yarınımız en iyi ihtimal tesadüflere kalmış demektir.

Son sözüm, Bu Kurum çalışanları kötü diye satılacak, birçoklarımız hak etmediğimiz ortamlarda çalıştırılacağız ya da çıkarılacağız. Asıl suçlu en büyük kaynağı olan bizlere önem vermeyen yöneticilerdir.
« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2009 / 15:16 Gönderen: Demirkanat »
http://twitter.com/demiryolcuyuz

Türk milleti!

Ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük millet bayramını daha büyük şereflerle, saadetlerle, huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim.

Ne mutlu Türküm diyene!

Ankara, 29 Ekim 1933

Mustafa Kemal ATATÜRK

besincetin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 14 Mayıs 2009 / 20:59 »
Sayın Demirkanat; nedendir bilmiyorum ama KKY nin insan kaynakları modülünün by-pass edilmesi beni hiç şaşırtmadı. Zaten, eğer by-pass edilmeseydi insanlar TCDD'de artık birşeylerin değiştiğini, düzeldiğini düşünmeye başlardı.

Bence bu konu başlığının ilgi çekmemiş olması da bunun bir göstergesi. Herkes mevcut durumu kabul etmiş durumda. Siyaset ve torpil kılcal damarlarımıza kadar işlemiş durumda ve kimse siyaset olmaksızın bir yere gelebileceğini düşünmüyor. Benim şahsi kanaatim Meslek Lisesi mezunlarının da ve derneğimizin de maalesef eskisi kadar etkin olmadığı yönünde. Artık kariyer için meslek lisesi mezunu olmak da ikincil hatta üçüncül öncelik. Kariyer için maalesef farklı öncelikler ön planda..

Saygılarımla.

Çevrimdışı Trenci96

• Site Özel Üyesi
« Yanıtla #3 : 15 Mayıs 2009 / 13:29 »
KKY içerisinde insan kaynakları fonksiyonlarının sistemin mantığına aykırı olarak işlevsiz hale getirilmesi hem norm kadronun reddi hem de mevcut çarpık düzenin devamının kabulü anlamını taşımaktadır..Personel kaynakları modülü düzgün çalıştırılmadığı sürece KKY'nin verimlilik ve performans artışı yönünde hiçbir anlam taşımayacağını sadece iş takibi amacına yönelik hizmet vereceğini belirtmek isterim..
Oysa bir kurumun en önemli  unsuru personel yönetimi ve insan kaynaklarıdır,bunu düzeltmedikçe tren hızlarını istediğiniz kadar artırın,en son teknolojileri getirin yine de istediğiniz verime hiçbir zaman ulaşamazsınız..
TCDD'nin personel kaynak yönetimi ve personel atamaları artık içinden çıkılmaz derecede karmaşıklaşmıştır.KKY bu karmaşayı çözmek için gerçekten de iyi bir şanstır ancak görünen o ki yöneticilerimiz siyasi menevra alanlarının ellerinden alınmasına yanaşmamakta ve kurumu her zaman olduğu gibi bir arpalık gibi yönetmek istemektedirler..
Böyle bir durumda ise kurumun içinde bulunduğu performans zayıflığının ana nedeninin çalışan personel kesimi değil onları yöneten kişiler olduğu bir realite olarak karşımıza çıkmaktadır.
Saygılarla..

besincetin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 15 Mayıs 2009 / 17:47 »
Sayın trenci96, sanırım bir kişinin kendini çeşitli yöntemlerle bu sistemin çarkları arasından kurtarması şimdilik daha kolay ki kimsenin bu yanlış işleyen çarkı düzeltmek için çaba sarf ettiği yok. Sistemin yanlış işlediğini herkes biliyor, ama şikayetler sadece kişilerin kendi başları bu çarka sıkışınca dile getiriliyor. Bu durumda da yine sistemi düzeltmeye dönük olarak değil, aradan bir şekilde sıyrılıp kurtulmaya dönük çalışma yapılıyor. Kısacası bu rüzgar böyle estikçe, bu bıçak da böyle kestikçe daha çoook işimiz var..

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Norm Kadro Benzer Konular

Taşeron işçiye kadro müjdesi
Ankara 6. İş Mahkemesi, kamuda istihdam edilen 175 bin taşeron işçiyi ilgilendiren önemli bir karara imza attı.Mahkeme, Türk Pat... Devamı...

Gösterim: 2528 - Yanıt: 1 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ
NORM KADRO
SELAMLAR KURUMUMUZUN İNTERNET SİTESİNDE BİR BÖLÜM VAR BECAİŞ BÖLÜMÜ BU BÖLÜMÜN ASIL AÇILIMI NORM KADRO YOK VARSA DA UYGULAMADA Y... Devamı...

Gösterim: 2231 - Yanıt: 0 - Başlatan:kontrolor
yeni norm kadro personel nakilleri
arkadaşlar demiryollarında birşeyler oluyor, personeller norm kadro uygulamasına göre yeni yerlerine atanıyorlar ,yer değişimler... Devamı...

Gösterim: 2983 - Yanıt: 0 - Başlatan:netcommand
TAŞINDI: yeni norm kadro personel nakilleri
Bu konu Personel Sorunları isimli bölüme taşınmıştır. http://www.demiryolcuyuz.biz/forum/yeni-norm-kadro-personel-nakilleri-t3553.0.html Devamı...

Gösterim: 2451 - Yanıt: 0 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ
2016 Norm Kadro
Uzun zamandır ısrarla bir konu gündeme getiriliyor.Kimse gişe memuru yapılmasın norm kadroda zaten fazla var.Bu görüşŞehir efsan... Devamı...

Gösterim: 2299 - Yanıt: 0 - Başlatan:try