Gönderen Konu: Plastik (Poliüretan) Traversler  (Okunma sayısı 6134 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ömer Tolga Sümerli

• Administrator
  • Site Özel Üyesi
Plastik (Poliüretan) Traversler
« : 26 Mayıs 2009 / 10:40 »

Merhaba Değerli Arkadaşlarım.
Uzun süreli yapılan araştırmalar ve denemeler sonucunda, yeni bir travers şekliyle demiryolları tanışmak üzere. Anlaşılması kolay olması açısından "Plastik Traversler" olarak ismlendirilse de, bu traversler, güçlendirilmiş poliüretan maddeden yapılmaktadır. Sağlamlığın ve tutuculuğun daha artması için, her traversin içerisine 4 adet çelik çubuk konulmaktadır. Esnek yapıya sahip olmalarının yanı sıra, yüksek ve çok düşük ısıya, güneşin yaydığı UV ışımalara dayanıklı olmasıda önemli bir etken. 30 ton dingil basıncı altında yapılan zorlu denemelerde sağlamlığını kanıtlamış. Ayrıca beton traversler gibi nakliyesi de zor değil. Nakliye sırasında oluşan sarsıntı ve çarpmalardan dolayı bazı beton traversler kırılabilmektedir. Plastik ya da geçek üretim maddesi ile, poliüretan traverslerde bu sorun büyük ölçüde ortadan kalkmaktadır. Testler sonucu yapılan hesaplamalarda, ömürlerinin en az 40 yıl olduğu hesaplanmıştır. Alman Demiryollarında, bazı hatların belirli kesimlerinde bu traversler gözlemlenmektedir.

Bu traversleri üreten firmanın web sayfasını aşağıda gönderiyorum. Sayfa açılıp tarafınızdan dil seçeneği yapıldığında, karşınıza çıkacak anasayfada, "RAIL" seçeneğini tıklayın. Burada traversin basit tanıtımı karşınıza çıkacaktır. Şayet biraz daha detaylı tam broşürünü görmek isterseniz, sayfanın sağ tarafında, "KLP® Cross Tie" yazan PDF dosyasını tıklamanız yeterli.
Saygılarımla.

Web sayfası: http://www.lankhorst-mouldings.com/hst/l11h07a/lankhorst.nsf

« Son Düzenleme: 29 Nisan 2011 / 10:10 Gönderen: Ömer Tolga Sümerli »
Çalışmadan, Yorulmadan, Üretmeden Rahat Yaşamak İsteyen Toplumlar, Önce Haysiyetlerini, Sonra Hürriyetlerini, Daha Sonra da İstiklal ve İstikballerinin Kaybederler.
                                                                                                              Mustafa Kemal ATATÜRK

Adk System Advertising

kadir ünal

• Ziyaretçi
Ynt: Plastik (Poliüretan) Traversler
« Yanıtla #1 : 24 Eylül 2009 / 11:25 »
Değerli demiryolcu kardeşim.Tam benim ilgi alanımda bir yazı yazmışın,ben emekli vag.baş teknisyeniyim,vagon daralarının düşürülmesi hakkında bir projem de var,genel müdürlüğümüze sunumunuda yaptım,ama somut bir gelişme elde edemedim.Projemi çeşitli özel sektörlerede sundum,şu anda Erdem holding ilgileniyor,projemde traverslerde mevcut,bende malzeme olarak kompozit ve plastik malzemeler üzerinde çalışıyorum.Projeme iki yıl önce başladım tüdemsaş'a da projemi anlattım,ama sahiplenilmiyor fakat görüyorum ki yavaş.yavaş da hayata geçiyor,tabii ki buda benim için sevindirici oluyor.Ama eninde sonunda benim projem hayata geçecek,yani kompozit ve plastik malzemelerden vagon imalatlarında ve diğer demiryolu malzemelerinin imalatından gereği gibi faydalanılacak,beni üzen bizler düşünüyoruz ama düşündüklerimizi hayata geçirme olanakları bizlerden hep esirgeniyor,bide bakmışınız avrupalı ve diğer yabancılar yapmış bize satıyor,onlarınki buluş oluyor,teknoloji oluyor ama bizimki mantıksızlık oluyor.Tamponların imalatında kompozit ve benzeri malzemelerden faydalanılmalı dedim,yok canım o kadarda değil dediler ama şimdi lastik ve plastik esaslı tampon ihalesini tüdemsaş ihale etti,üzüldüğüm alman durel firmasının ürünlerini kullanmayı mecbur ederek.Saglık olsun esenlikler dileklerimle.Emekli Kadir ÜNAL

• Administrator
  • Site Özel Üyesi
« Yanıtla #2 : 24 Eylül 2009 / 13:50 »
Sayın Kadir Ünal Bey,
Öncelikle çalışmalarınız ve bu çalışmalarınızdan bizleri haberdar ettiğiniz için size teşekkür ediyorum.
Poliüretan, karbonfiber, plastik gibi malzemelerin otomotiv, deniz araçları, hava araçları ve demiryolllarında  uzun süredir kullanılıyor olmasına rağmen projenizin ilk başta önemsenmemesine gerçekten üzüldüğümü belirtmek isterim. Fakat belirttiğiniz gibi şu anda değerlendiriliyor olmasıda ayrıca sevindirici.
Bahsedilen malzemelerin dayanıklılık esneklik ve kullanım ömürleri hakkında hemen hemen her yıl yenilikler kaydedilmiştir. Poliüretan traversler ise bunun açık örneklerindendir. Oysa ki çift katlı TGV'lerde (TGV Dupplex)  AGV'lerde ve bazı hızlı trenlerde, aliminyumun yanında bu malzemeler de kullanılmaktadır. Dünya genelindeki pek çok hafif raylı sistem araçlarında da uzun süredir zaten kullanılmaktaydı.
Enerjiyi verimli kullanmanın ve geri dönüşümün çok daha önem kazandığı ve konuşulduğu bu günlerde, teknik şartlara uygun ve sağlamlıktan ödün vermeden, daha hafif ve daha uzun ömürlü ekipmanların üretilmesi ve geliştirilmesi konusunda, en kısa sürede ülkemizde de çalışmaların başlamasının gerekliliği kaçınılmaz olmuştur. Fakat, araştırıp, geliştirip, üretip  bunu dünyaya pazarlamak yerine, ithal etmeyi uygun gören bir anlayış var. En büyük engelde bu. Bunu yendik mi gerisini geleceğine inanıyorum. Umarım en kısa sürede projeleriniz değerlendirilip hayata geçer. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
Saygılarımla.

« Son Düzenleme: 24 Eylül 2009 / 13:53 Gönderen: Ömer Tolga Sümerli »
Çalışmadan, Yorulmadan, Üretmeden Rahat Yaşamak İsteyen Toplumlar, Önce Haysiyetlerini, Sonra Hürriyetlerini, Daha Sonra da İstiklal ve İstikballerinin Kaybederler.
                                                                                                              Mustafa Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı mete_58

• Üye
  • **
    • demiryolu sevdamdır
« Yanıtla #3 : 24 Eylül 2009 / 16:08 »
arkadaşım güzel çalışma olmuş
cidden beton travers ler dray halinda bayagı zarar veriyorlar tez kırılıyorlar ahşap traversler her halda fazla maliyetli acaba bunun maliyeti diger travers lere göre nasıl eger uygun ise elbette olur maliyet derken elbette ucuz a gelir en azından dray açısından düşünecek olursak hem treni toparlayıcı olur hemde kırık olmaz ginede tşk ler saygılar

http://tcdd58.tr.gg

• Administrator
  • Site Özel Üyesi
Plastik (Poliüretan) traverslerin üretiminde, plastik, naylon torbalar vb. atıkların geri dönüşümüyle elde edilen malzeme de kullanılıyor. Plastik, naylon torba vb. atıklar, doğada zor çözüldükleri için, çevreye zarar veren atıklar listesinin üst sıralarında yer alırlar.
Aşağıdaki videoda termoplastik malzemeden üretilmiş travers ve köprü de yapılan denemeyi gösteren video bulunmakta.
Saygılarımla.

Video: http://www.youtube.com/watch?v=rj-pOOBj9Sc
« Son Düzenleme: 13 Nisan 2012 / 13:13 Gönderen: Ömer Tolga Sümerli »
                                                                                                              Mustafa Kemal ATATÜRK

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Plastik (Poliüretan) Traversler Benzer Konular

Geniş Tabanlı Traversler ve Uygulamaları
Merhaba Değerli Arkadaşlarım,Başta Almanya olmak üzere yapılan araştırmalarda, balastsız yol tekniklerinin avantajlarına yakın, ... Devamı...

Gösterim: 3136 - Yanıt: 0 - Başlatan:Ömer Tolga Sümerli
traversler nasıl değiştirilir
Teknoloji görünce insan şaşırıp kalıyor.Kısa sürede bir güzergahın travers lerini değiştirmek hiç de uzun zaman almaz.Saygılarım... Devamı...

Gösterim: 2566 - Yanıt: 0 - Başlatan:bedendili