Gönderen Konu: Pratik Sanat Okulu Mezunları  (Okunma sayısı 7742 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Trenci96

• Site Özel Üyesi
Pratik Sanat Okulu Mezunları
« : 27 Aralık 2008 / 11:10 »

Web Adresi : http://www.pratiksanat.com/
TCDD geçmişte kendi personelini kendisi yetiştirip istihdam eden bir eğitim politikası izliyordu.Bir yandan lise düzeyinde tren trafiğinde görev yapacak memur statüsünde faal personel yetiştirirken diğer yandan da lokomotif ve vagon fabrikalarında arıza ve tamirat,üretim işlerinde çalışacak yine lise düzeyinde eğitilen işçi personel yetiştiriyordu..
Daha önceleri adı Çıraklık Okulu olan işçi okulları daha sonra Pratik Sanat Okulu'na dönüştürüldüler..
Aşağıdaki yazılarda Pratik Sanat Okulu'nun tarihçesi ve bu okul mezunlarına ait siteden alıntılanmış bazı görüntüler mevcuttur..
NOT : Siteyi hazırlayan arkadaşımızı gerçekten tebrik ederim,oldukça dolgun ve güzel bir site olmuş.Ancak benim bildiğim kadarıyla çıraklık okullarının mazisi 1978 değil çok daha eski yıllara dayanıyor,arkadaşımız galiba tarihçe bölümünde başka bir şey anlatmaya çalışmış,konuyu araştıracağım.

TARİHÇEMİZ

1978 yılında TCDD Eğitim Daire Başkan Yardımcısı Nedim ŞENGÜN tarafından hazırlanmış olan TCDD PRATİK SANAT OKULLARI tasarısı Ulaştırma Bakanlığının 2 yılık eğitim süresi ile TCDD'ye nitelikli işçi personel yetiştirilmesi amacıyla uygulamaya konulmuş, eğitim süresi SSK kapsamı dışında, Mili Eğitim Bakanlığından ayrı, TCDD Memur personel yönetmeliği içinde, masrafları TCDD tarafından karşılanan, özlük  hakları memurlarla aynı olan öğrenciler 1979-1980 eğitim yılında  iki yıllık süre ile öncelikli  olarak mesleki derslere ağırlık verilmiş, bu derslerin yanında Edebiyat, Klasik Matematik, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük  dersleri verilerek öğrenim hayatına başlamıştır.

Okulların açıldığı iller;

Eskişehir'de 30 öğrenci Torna - Tesviye Bölümü,

Adapazarı'nda  30 öğrenci Tesviye Bölümü , 30 öğrenci Elektrik Bölümü olarak 60 öğrenci ve

Sivas'ta 30 öğrenci Demircilik Bölümü olmak üzere toplam 120 öğrenci olarak eğitimini sürdürmüştür.

1979-1980 eğitim yılı başında Ulaştırma Bakanlığına bağlı Mili Eğitimden ayrı olarak Ortaokul mezunu olan, Liseye devam eden her il kendi bünyesinde TCDD tarafından sınavla öğrenci almış. 1981-1982 eğitim yılında Ortaokul son sınıfdan mezun olma şartı ile öğrenci alınmaya devam edilmiştir. 1984-1985 Eğitim yılından sonrada sınav sistemi tekrar değiştirilerek, Mili Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ``Kurumlar Sınavı`` adı altında ortaokulda diploma not ortalaması yedi ve üzeri olan öğrencilerin girebileceği sınav sistemi ile öğrenci almaya devam etmiştir.

1987-1988 öğretim yılından sonra  Pratik Sanat Okullarının kapatılma süreci başlatılmış, öncelikle Eskişehir ve Adapazarı Pratik Sanat Okulları kapatılmış. Bu illerde okuyan öğrenciler Sivas Pratik Sanat Okuluna gönderilmiştir. 1988-1989 öğrenim yılında 120 öğrenci 2. sınıfta ve aynı son olarak 10. dönem ve aynı zamanda son dönem olarak 30 öğrenci alındıktan sonra 1989-1990 öğretim yılı sonunda 10. dönem mezunlarını mezun ettikten sonra Pratik Sanat Okulları kapatılarak eğitim hayatına son verilmiştir.

Adk System Advertising

alicetin

• Ziyaretçi
Ynt: Pratik Sanat Okulu Mezunları
« Yanıtla #1 : 28 Aralık 2008 / 15:18 »
tcdd bünyesinde işçi yetiştiren iki tip okul vardı. bunlardan ilki çırak okullarıdır. bu  okullar sanat okullarının gelişmediği yıllarda kurumun işçi ihtiyacını karşılamak amacıyla açılmıştır. bu okullar 1960'lı yıllarda (biraz daha öncede olabilir) eğitim şurasında alınan karar gereği KİT'lerin tamamına yakınında açılmıştır. ancak bunlar daha sonra 1970 yılında son öğrencilerini almış ve 1974 yılında kapatılmıştır. okullar öğrencilerini ilkokuldan sonra alıp dört yıllık bir eğitim sonrasında mezunediyorlardı. 1978 yılında açılan pratik sanat okulları ise öğrencilerini ortaokuldan sonra alıp iki yıllık bir eğitimden sonra mezun etmişlerdir bu okullarda 10 dönem mezun verdikten sonra kapatılmıştır. bugün tcdd'de türkiye genelinde 1000 civarı pratik sanat okulu mezunu çalışmaktadır. ve yoğun olarak bunlar fabrikalardadır.(tülomsaş,tüvasaş,tüdemsaş)

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Pratik Sanat Okulu Mezunları Benzer Konular

Başkent’te sanat skandalına TCDD vakfıda karışmış.
Devlet Resim Heykel Müzesi’ndeki skandalın yankıları dinmeden Ankara Hürriyet, Başkent’teki bir başka kültür skandalının perdesi... Devamı...

Gösterim: 3817 - Yanıt: 1 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ
TAŞINDI: Porsuk meslek yüksek okulu mezunu ve halen işsiz durumda olan arkadaşlar
Bu konu İş İmkanları isimli bölüme taşınmıştır. http://www.demiryolcuyuz.biz/forum/index.php?topic=2089.0 Devamı...

Gösterim: 2979 - Yanıt: 0 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ
Raylı Sistem Mezunlarına TCDD 'den İş Müjdesi
TCDD, raylı sistem mezunlarını bünyesine katmak için hareket geçti.   Kurum makinist ve tren teşkil işçiliği adı altında yüksek ... Devamı...

Gösterim: 228018 - Yanıt: 545 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ
Yol ve katener Ölçüm Cihazı Ölçme-Deneme Seferi ve Pratik Eğitimi Yapılıyor
MER-MEC S.p.A Firmasına sipariş edilen yol ve  katener muayene makinesinin sözleşme gereği yüklenici firma tarafından belirtilen... Devamı...

Gösterim: 2048 - Yanıt: 0 - Başlatan:karesi
Pratik Vagon Takip ve Bilgi Sistemi
 Uzun mesafeler ve değişik bölgelere giden yük vagonlarının, sistem içerisinde takibini sağlayan pratik sistemlerden bir tanesi,... Devamı...

Gösterim: 3190 - Yanıt: 1 - Başlatan:Ömer Tolga Sümerli