Gönderen Konu: Sözleşmeli Personel  (Okunma sayısı 3425 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Trenci96

• Site Özel Üyesi
Sözleşmeli Personel
« : 23 Ocak 2009 / 10:48 »

Son zamanlarda medyada demiryollarıyla ilgili çıkan haberlere baktığımızda ;
memur(sözleşmeli personel) statüsünde olan çalışanlardan demiryolu işçisi olarak bahsedildiğini görüyoruz..Biz TCDD çalışanları aslında kısım şefi,şube şefi,yol çavuşu,ttm gibi ünvanların işçi olmadıklarını biliyoruz ancak medya ve halkımızın bakış açısı bu şekildedir..
Aslına bakıldığında da gerçekten de faal personelin yaptıkları işler gereği bulundukları konum devlet mevzuatı olarak tartışmaya açıktır!Şöyle ki ;
İşçinin de çok çeşitleri olmakla beraber haiz olduğu vasıf itibariyle yoğunluklu olarak bedenen çalışan kişi akla gelmektedir yada kamuya işçi personel alınırken bu amaçla alınmaktadır..
Memur kavramı ülkemizde herne kadar karıştırılıyor ve akla büro personeli geliyorsa da aslında 657'ye tabi olan tüm kamu çalışanları memur olarak vasıflandırılmaktadır fakat günümüzde artık halkımızın eğitim ve bilinç düzeyinin artmasıyla birlikte memur kavramıyla 657 sayılı kanunun farklı anlamlar taşşıdığı anlaşılır olmuştur.Mesela halkımız Emniyet güçlerine memur olarak değil polis olarak bakmakta ve onların çalışma koşullarının büro memurundan çok farklı olduğunu bilmektedir yine askeri personel,hemşire,doktor,hakim,savcı gibi meslek dalları için de durum böyledir..
Hatta son yıllarda hükümetler memur maaşlarının belirlenmesinde eski klasik yöntemleri tamamen terkederek her meslek dalının kendine özgü şartlarına göre değişik zamlar vermeye başlamışlardır..
Konumuza tekrar dönecek olursak ; KİT'lerde ve TCDD içerisinde çalışan Sözleşmeli personel kamu çalışanının ne tarafında yeralmaktadır yada almalıdır??
Merkezlerde bürolarda çalışanlara memur yada büro personeli gözüyle bakmak yadırgayıcı olmaz ancak tren trafiğiyle ilgili olarak arazi ve tren üzerinde çalışan personele yaptıkları işler gereği ne memur gözüyle bakabiliriz ne de klişeleşmiş bir meslek dalı olarak!
Uygulamalara bakıldığında aslında faal personelimizin TCDD içerisinde çalışan birçok işçi çalışana göre daha işçi tanımına yakın olduğu görülmektedir,arazide yada tren üzerindeki sözleşmeli personelimiz beden yoğunluklu çalışmaktadır ve bunun yanında da ekstradan diğer idari görevleri de üstlenmektedir..
Ancak diğer yandan bir şube şefliğinde posta görevinde olan bir işçi perosnelin tek yaptığı şey evrak taşıcılığı yada çay ve temizlik işleridir..Fakat özlük hakları ile mali durumları kıyaslandığında bu işçi personelin bu kadar basit iş yapmasına rağmen sözleşmeli statüde çok daha ağır iş yapan faal personel karşısında hem maaşının daha yüksek olduğu,hem emekli olunca aldığı emekli maaşının daha yüksek olduğu hem de emekli ikramiyesinin çok daha yüksek olduğu hepimiz tarafından bilinmektedir!!
Bir örnek vereyim :
Yakın zamanda bir işçi arkadaşımız 30 yıl hizmetinin ardından emekli oldu ve bu kişinin meslek hayatı boyunca en çok yaptığı iş bürolara çay servisi yapmak ve evrak taşımaktılığı yapmaktı ve ilkokul mezunu olan bu arkadaşımız emeklimaaşı olarak 1.600 TL maaş bağlandı ayrıca 72.000 TL de emekli ikramiyesi aldı..Oysa aynı hizmet senesiyle emekli olan bir makinist,hareket memuru,şube şefi,ttm vs. ünvanlı sözleşmeli personel 1.derecenin dördüncü kademesinden üniversite mezunu olarak emekli olsa dahi 1000 TL civarı emekli maaşı ve 35000 TL civarı ikramiye alabilmekteidr yani neredeyse yarı yarıya..Çalışırken de alınan maaş olarak durum yine bu işçi arkadaşımızın lehinedir..
Sonuç olarak şunu diyebilirim ki ;
Medyamızın ve halkımızın faal çalışanlarımıza bakış açısı doğrudur ve aslında bizlerin yaptığı şey tam da işçilik tanımına uygundur ancak diğer yandan adımızın sözleşmeli personel olması nedeniyle işçilerin sahip olduğu maddi ve özlük hakların çok gerisinde bulunmaktayız!..
Bence faal personel olarak çalışan TCDD Sözleşmeli Personeli kendisinin işçi statüsüne tabi olması konusunda talepte bulunmalıdır ve her yönüyle işçi haklarına sahip olmalıdır!..
Saygılarla..

Adk System Advertising

Çevrimdışı Trenci96

• Site Özel Üyesi
Ynt: Sözleşmeli Personel
« Yanıtla #1 : 23 Ocak 2009 / 11:02 »
Makaleler bölümüne Kandırılmış Çocuklar yazısını yazdığım zaman bazı meslek okulu mezunu arkadaşlarımız yazımın içeriğine itirazda bulunmuşlardı ancak Demiryolu Meslek Okulu'nun faal personel yetiştirdiği düşünüldüğünde ve faal çalışanlarımızın da yaptıkları işin ağırlığı ve sorumluluğu karşısında ne işçi personel ne de 1 sayılı cetvele tabi(657) memur konumunda olmadıkları ve hem özlük haklar hem de maaş olarak her iki kesime göre de çok geride oldukları düşünüldüğünde neden kandırılmış olduğumuz bu yazıda anlatılanlar ışığında da net olarak görülebilmektedir!..
Ben bir meslek okulu mezunu olarak hala kendimi kandırılmış olarak görüyorum!..
Geçenlerde istasyonun birinde işe yeni girmiş bir ttm ile konuşurken yaşı henüz 22 olan arkadaşımız dedi ki ; abi üniversite 3.sınıfta okuyorum ve bu seneki kpss sınavına yine girdim 97 puan aldım ve ilk fırsatını bulduğumda bu işi ve TCDD'yi terkedeceğim ben hayatımda böyle saçma bir meslek görmedim ve benim sürekli böyle bir şeyi yapmam mümkün değil!Başka bir kurumda normal memur olup 200-300 milyon düşük maaş alabilirim ama gece gündüz trenler içinde uykusuz yorgun sosyal hayatı sıfırlanmış bir işten kurtulmuş olurum..
Bu arkadaşımın dediklerini dinleyince ona sonuna kadar hak verdim ve yaşım daha genç olsa kesinlikle ben de kpss sınavına girip mesleğimi değiştirmeyi yeğlerdim..

Çevrimdışı hayrettinsef

• Üye
  • **
Ynt: Sözleşmeli Personel
« Yanıtla #2 : 21 Şubat 2009 / 20:05 »
doğru söylüyonuzda demiryolcu olmak böyle bişey işte herkes katlanamaz demiryolcu omak  Güven, Özveri , Tecrübe ister...

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Sözleşmeli Personel Benzer Konular

UIC' nin yeni sözleşmesi CUU'nun çevirisi,
ArkadaşlarBu bizimde üye olduğumuz  (Uluslararası Demiryolları Birliği) RIV 2000 Anlaşmasını yürürlükten  kaldırdı yerine CUU'yu... Devamı...

Gösterim: 8183 - Yanıt: 3 - Başlatan:Teacher
Memura Grev ve Toplu Sözleşme Hakkı Geliyor!
SORUNLAR ANCAK TOPLU SÖZLEŞME MASASINDA ÇÖZÜLÜR. GREVLİ-TOPLU SÖZLEŞMELİ SENDİKA YOLDA...      Cuma, 12 Şubat 2010 20:462009 Top... Devamı...

Gösterim: 2281 - Yanıt: 0 - Başlatan:Trenci96
Sağlık Bakanlığı Sözleşmeli - Kadrolu Ayrımını kaldırmaya hazırlanıyor.
Sağlık Bakanlığı'nın çalışmalarına başladığı, sözleşmeli personelin tek çatı altında toplanmasını içeren taslak tamamlandı.Sağlı... Devamı...

Gösterim: 2770 - Yanıt: 2 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ
Kadroya geçen sözleşmeliye kötü haber!
Bazı sözleşmeliler “Biz neden yokuz” derken bazıları da sözleşmelide kalmak mı, kadroya geçmek mi avantajlı düşüncesine daldılar... Devamı...

Gösterim: 2524 - Yanıt: 0 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ
Toplu Sözleşme Yasa Tasarısı Meclise gönderildi
Yaklaşık 2,5 milyon memur ile 1,8 milyon memur emeklisinin aylardır beklediği Toplu Sözleşme Yasa Tasarısı, nihayet Meclis'e gön... Devamı...

Gösterim: 2624 - Yanıt: 2 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ