Gönderen Konu: TCDD ÖZELLEŞTİRMELER...  (Okunma sayısı 16533 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

halilüstün

• Ziyaretçi
TCDD ÖZELLEŞTİRMELER...
« : 04 Mart 2008 / 14:02 »

>:( TCDD ÖZELLEŞTİRMELERİ DOĞRU BULUYORMUSUNUZ?

Adk System Advertising

ysunbul.1

• Ziyaretçi
Ynt: TCDD ÖZELLEŞTİRMELER...
« Yanıtla #1 : 04 Mart 2008 / 14:57 »
   Tamamı ile nasıl olur bilemem ama bazı birimlerin özelleştirlmesinde fayda var diye düşünüyorum ? örnek,Loko servis ve ağır bakımlarının özelleşmesi daha iyi olur,en azından geciken arıza tamirleri,bakım aksaklıkları giderilir ve imdatlar azalır diye düşünüyorum,Ankete "kısmen özelleştirilmelidir" butonu konulabilir.İyi akşamlar.

halilüstün

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 04 Mart 2008 / 17:19 »
   Tamamı ile nasıl olur bilemem ama bazı birimlerin özelleştirlmesinde fayda var diye düşünüyorum ? örnek,Loko servis ve ağır bakımlarının özelleşmesi daha iyi olur,en azından geciken arıza tamirleri,bakım aksaklıkları giderilir ve imdatlar azalır diye düşünüyorum,Ankete "kısmen özelleştirilmelidir" butonu konulabilir.İyi akşamlar.

HAKLISINIZ.

« Son Düzenleme: 04 Mart 2008 / 20:59 Gönderen: Demirkanat »

Çevrimdışı trenren

• Uzman Üye
« Yanıtla #3 : 04 Mart 2008 / 18:48 »
özelleştirme....kısmen yapılan işler var zaten hizmet alımı yöntemiyle  benim gördügüm kadarıyla çok da iyi oldu...personelin zor iş deyip de yapmadıgı bi an önce ünvan degiştirdigi yerlerde hizmet alımı yöntemiyle özelleştirme yapılması hızlı  şekilde devam etmeli..zaten devam edilmezsse( yeni memur  alsa hemen ünvan degiştiriliyor)  teker dönmeyecek...tekeride sadece makinistler döndürmüyor diger ünvanlarda en az onlar kadar önemli tekerin dönmesinde..

özellikle  temizlik işçilerinin bir an önce tamamen özelleşmesi gerekiyor...takımlarda adam kalmamasının nedeni işçilerin bi an önce garlarda istasyonlarda temizlik kalorifercilik gibi işlere geçmesidir..temizligin özelleştigi yerler ile özelleşmedigi yerler hemen belli eder  kendini...ortalık temizsse orda özelleştirme vardır..

sadece temizlik degil bir çok ünvanın da özel şirketlere yaptırılması buna makinistlik de dahil (hemde kolay olur olmaz diyenler düşünsün  iki dk )en azından eksik personelin hizmet alımı yöntemiyle alınması işlerde düzelme saglar hemde yükümüz agır agır şartlarda çalışıyoruz diyenlere destek olur..

tüm bunlar uzun vadede tamamen özelleştirilmesini kolaylaştırır..artık anlamak lazım dünyada hizmet standartları çok yükseldi çok hızlı degişimler gelişmeler oluyor.. bu tarz çalışmayla, memurla,işçiyle bu işleri düzeltmek mümkün degil
herkes demiryolunu seviyor ama dost acı söyler...devlet mal üretebilir belki bu sistemle ama hizmet üretiminde devlet dönemi tamamen bitmelidir..

Çevrimdışı leventdurusoy

• Site Özel Üyesi
« Yanıtla #4 : 04 Mart 2008 / 21:23 »
Değerli arkadaşım;
TCDD'nin kendi alanımda bulunan çoğu noktalarında çalıştım. Fedakarca çalışanı da gördüm yan gelip yatanı da.
Bu devlet bizim, TCDD bizim. Bizim dediğimiz bir işyerinde çalışan ile çalışmayanı ben aynı kefeye koyamam, vicdanım buna elvermez. Ben çalışma hayatım boyunca işten hiç kaytarmadım, baştan savma bir işe hiç bir zaman imza atmadım, işe hep kendi işim gibi sahip çıktım. Doğruları söylemek uğruna alabileceğim bir sürü unvandan, makamdan mevkiden oldum. Çalıştığım işyeri özel bir işyeri olmuş olsaydı eminim ki hem benim hakkım olanı verir, hemde beni diğerinden ayırırdı. Ben çalışan bir insanın özelleşmeden korkmaması gerektiğine inanıyorum. Bunu söylerken de TCDD'nin bütünüyle özelleşmesi gerektiğine de inanmıyorum. Bu nedenle de ben şahsen kısmen özelleşebilir düğmesine bastım ve bunu da ilan etmekte mahzurda görmüyorum.
Selam ve saygılarımla
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

halilüstün

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 05 Mart 2008 / 11:29 »
Değerli arkadaşım;
TCDD'nin kendi alanımda bulunan çoğu noktalarında çalıştım. Fedakarca çalışanı da gördüm yan gelip yatanı da.
Bu devlet bizim, TCDD bizim. Bizim dediğimiz bir işyerinde çalışan ile çalışmayanı ben aynı kefeye koyamam, vicdanım buna elvermez. Ben çalışma hayatım boyunca işten hiç kaytarmadım, baştan savma bir işe hiç bir zaman imza atmadım, işe hep kendi işim gibi sahip çıktım. Doğruları söylemek uğruna alabileceğim bir sürü unvandan, makamdan mevkiden oldum. Çalıştığım işyeri özel bir işyeri olmuş olsaydı eminim ki hem benim hakkım olanı verir, hemde beni diğerinden ayırırdı. Ben çalışan bir insanın özelleşmeden korkmaması gerektiğine inanıyorum. Bunu söylerken de TCDD'nin bütünüyle özelleşmesi gerektiğine de inanmıyorum. Bu nedenle de ben şahsen kısmen özelleşebilir düğmesine bastım ve bunu da ilan etmekte mahzurda görmüyorum.
Selam ve saygılarımla
Hocam çok haklısınız. Sizi tanıdığım için çalışmalarınızı biliyorum. Depo şefliği kursunda hocalığımı yaptınız. Bu devlete çalışanda bir yatanda. Önceleri yapılanlara çok kızıyordum ama bende ipin ucunun  bıraktım.

Çevrimdışı pink

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 05 Mart 2008 / 15:40 »
Özelleştirme ilaç gibidir. Yeterli dozda alırsanız hastalığı tedavi edersiniz.Fazla dozda ise zehirlenme olur.
Az alırsanız bi işe yaramaz.

İşimiz gereği özel sektörle kısmen çalıştık ,bazıları kamu dan beter.
Bazıları gerçekten mükemmel.

Kamu çalışanları dünya nereye gidiyor pek farkında değil,sürekli güncellenmeliler.

besincetin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 05 Mart 2008 / 22:51 »
devletin görevi eskiden vatandaşlarına kamu hizmeti sunmaktı.. kamu hizmeti denilince akla; kamu tüzel kişilerinin vatandaşlara sunduğu hizmetler gelirdi. çoğu şey devletten beklenirdi eskiden.. çünkü devlet daha ucuza mal ederdi.. ancak günümüzde artık bu tanımlar değişti.. devlet özel sektörden daha ucuz hizmet sunamaz hale geldi. çünkü devlet artık özel sektörün hızına yetişemiyor.. kamu hizmeti tanımı da değişti artık.. vatandaşa sunulan ve bir dışsallığı olan her hizmet kamu hizmeti sayılıyor, kamu sektörünün sunması gerekmiyor artık kamu hizmetini.. stk lar var.. özel sektör var.. ve ordan devletten daha ucuza ve daha kaliteli hizmet sunuyor.. bugün devletin görevi hizmet sunmak değil; stk ların ve özel sektörün sunduğu hizmetin kontrol ve denetimini sağlamak.. bu nedenle ben de özelleştirmeden yanayım.. ancak özelleştirme demek de birilerine birşeyleri peşkeş çekmek olmamalı tabiki..

Çevrimdışı depocu

• Üye
  • **
« Yanıtla #8 : 26 Nisan 2008 / 15:29 »
Ülkemizde özelleştirmeler düzgün ve sağlıklı bir biçimde yapılamıyor. Denetim yetersiz. Özelleştirmelerde amaç kar eden yerleri eşe dosta dağıtmak. Sendikaları yok etmek. Adam gibi yapılsa, denetlense özelleştirmeler yapılsın.

Çevrimdışı turk06

• Uzman Üye
« Yanıtla #9 : 27 Nisan 2008 / 00:25 »
Bende çoğunluk gibi kısmen özelleştirme taraftarıyım.
Bu devirden sonra devlet eliyle basma fabrikasında amerikan bezi üremeye yada beykoz kundura fabrikasında ayakkabı üretmeye gerek yok. Fakat bu basma fabrikasının da beykoz ayakkabı fabrikasının da neden kurulduğunu bilmekte yarar var. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, yeni cumhuriyetin temellerini attığında toplu iğneyi dahi yurt dışından almaktaydık. Bunu bilen Atamız topyekün bir kalkınmaya öncülük etmesi bakımından savaş dönemlerinde ençok ihtiyaç duyulan alanlarda devlet eliyle sanayileşmeyi öngörmüştür. Hepimiz Cumhuriyet Tarihi okuduk. Kurtuluş savaşında askerlerimizin ayaklarına bez parçaları sararrak savaşa (pardon ölüme) gittiğini biliyoruz. Lafı uzatmayalım, devletin sanayi yatırımları o dönem için elzemdi. Şimdi ise sosyal devlet anlayışı hakim. Sosyal devlette devletin illede basma fabrikası kurması yada üretiminde bulunması tabiki gerekmez fakat vatandaşların temel ihtiyaçlarının karşılanması bakımından gerekli her türlü tedbiri alır. Temel ihtiyaçların neler olduğunu ise hepimiz biliriz. Çalıştığımız sektör ulaştırma sektörüdür ve ulaşım da vatandaşların temel ihtiyaçların biri olduğu kadar, dışsal ekonomik yaraları nedeniyle de savunmanın temel argümanlarından birini oluşturmaktadır. Özelleştirmeye karşı değilim derken, devletin bu asli görevlerini de asla unutmaması gerektiğini söylemekte yarar görüyorum. Özelleşmek başka bir şeydir taşeronlaşmak başka bir şeydir. Bu iktidarın yaptığına özelleşme denemez bunun adı taşeronlaşmadır, kamu mallarının yok pahasına peşkeş çekilmesidir. Maliye bakanımız açıklama yapıyor her şeyi satarım, hemde babalar gibi satarım diyor. Ben de diyorum ki satılacak bir şey kalmadığında ne satacaksınız ? Cevabını vermek isterdim fakat terbiyem müsade etmez.

Çevrimdışı makinist78

• Üye
  • **
« Yanıtla #10 : 15 Mayıs 2008 / 20:33 »
Değerli arkadaşım;

Çevrimdışı makinist78

• Üye
  • **
« Yanıtla #11 : 15 Mayıs 2008 / 20:38 »
       Levent abi şahsen ben kesinlikle özelleştirmeye karşıyım. Denetim elemenları yatanlara işini layıkıyla yapmayanlara müsama göstermese herkes işini yapar. Özelleştirmenin kısmeni olmaz çünkü yaşın yanında kuru yanar misali gerçekten aldıgının hakkını veren insanların suçu günahı ne olacak??

Çevrimdışı ATALAY

• Uzman Üye
  • İNSAN; OKUR, DÜŞÜNÜR, ÜRETİR, PAYLAŞIR
« Yanıtla #12 : 22 Mayıs 2008 / 15:25 »
Amerikayı yenişden keşfetmeye gerek yok.EBK,sümerbank,banka,çimento fb.liman, vs ler ülkemizde özelleşti.bu işlere ,menfaat ,siyaset,karıştığı için sonucu da şaibeli olduğu ve ülke çıkarına olmadığı iddia edilmektedir..yapılanlara bakıldığında yapılacaklardan endişe etmemek mümkün değil.TCDD özelleşsede (genel müdürlükler,yönetim kurumları,icra kurulları,acentalıklar,temsilcilikler vs vs)birilerine arpalık olacağı ayrıca,amaç hizmetten ziyade maddi çıkara endeksi olacağı akla gelmektedirBazı avrupa ülkelerinde oılduğu gibi ideal bir özelleştirme faydalı olabilir.Demiryollarının kaderi,basiretsiz yöneticilerinin ceza yerine taltif edilmesidir.kurumu canla başla(günde 16 saatten çok)çalışan  uzman,fedakar,gayretli elamanların pasifize edildiğine çok şahit olduk..hizmet veremiyor,zarar ediyor diye elden çıkarılacaksa başka çözünlerde vardır.İnanın Yöneticileri  personel seçse ,makama çekirdekten yetişmiş gözü TBMM de olmayan kişiler gelir.Öncelikle bağlı ortaklıkların tam özelleşmesi(veya sanayi bakanlığına bağlanması),taşınmazlarının  başkalarına satılacağına gelir getirici hale getirilmeli,.personele önem vermeyen yöneticiler ileriyi göremez.Her şeye rağman kurum hepimizindir.ünvanda,lojmanda,terfide  her şeyde ADİL olamayan üst yönetim, tabanın sesini  dinlemeyi öğrenmelidir.TCDD yöneticilerinin özellikleri ,Diğer kurum yöneticilerinden çok farklı olmalıdır.sınav yapılsa tek haneli puan alırlar.
İNSAN; OKUR,D ÜŞÜNÜR, ÜRETİR, PAYLAŞIR

besincetin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 22 Mayıs 2008 / 15:58 »
bence özelleştirme yapılmalı ve devlet asli görevlerine dönmelidir.. eğitim, savunma, dış ilişkiler.. diğer tüm işlevler özel sektörce yerine getirilmelidir. devletler üretimi iyi yapamaz ama denetimi çok iyi yapabilir. gerçi bizim memlekette bu işin de suyu çıkar ama olsun.. bence bir an önce özelleştirilmelidir kitler.. bu birilerine peşkeş çekilmek olsa bile.. düzmantık düşünmek lazım.. tcdd yi satın alan kişi adam gibi işletmezse zarar eder, batar. zararı kendine olur.. ki ciddi anlamda bu işe giren bir firma da adam gibi adamlarla çalışır.. adam gibi de işçisini memurunu çalıştırır.. yatan yatmayan belli olur..
biz Türk halkı çok duygusalız.. duygusal düşünmemek lazım.. önce satılmasın satılmasın deriz.. sonra en ufak fırsatta işten kaytarırız.. hep başkalarının yattığını anlatır dururuz.. hep başkalarını suçlarız.. sanki kendimiz hiç yatmıyoruz gibi..
kitler satılmayıp batacağına satılıp batsın.. ki bence bu durumdan çok daha iyi yere gelecektir satılırsa.. batmayacktır.. batarsa da en azından denedik kurtarmayı ama olmadı deriz.. satılır özelleşirse belki kurtulma şansı olur.. satılmazsa zaten batırmıyormuyuz hep birlikte??

Çevrimdışı leventdurusoy

• Site Özel Üyesi
« Yanıtla #14 : 23 Mayıs 2008 / 23:29 »
Sevgili Dostlar;
Bu gün ülkemiz için çıkış yolu olarak özelleşmeyi direten AB'dir. AB ülkelerinin kendileri neden pervasızca özelleşme istemiyorlarda bize dayatıyorlar. Daha geçen sene fransız meclisi çok radikal bir kararla ülkedeki en büyük sanayi şirketlerinden birinin yabancı sermaye eline gececek olmasından korkarak devletleştirdi. Çok yakın bir geçmişte Rusya devlet başkanı V.Putin yeni hükümetle birlikte sanayi şirketlerinin yabancıların eline geçmesini önceleyecek bir takım düzenlemeler yaptı. Şimdi onlar mı daha iyi biliyorlar yoksa bizmi (özelleştirerek) daha iyi biliyoruz. Hükümet olan siyasi parti ne var ne yok her şeyi satmaya çalışıyor. Ne için? kontrolsüzce yaptığı borçlanmalar için. Satacak bir şey kalmadığında ne satılacak söyleyebilen buyursun söylesin. Benim dilim varmıyor.
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

TCDD ÖZELLEŞTİRMELER... Benzer Konular

TCDD Limanlarının Özelleştirme Gelirleri Karayolları ile paylaştırılıyor.
Kanunun yürürlüğe girmesinden önce özelleştirilen TCDD limanlarından elde edilen gelirlerin (Mersin Limanı-775 milyon dolar) yüz... Devamı...

Gösterim: 2592 - Yanıt: 0 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ
TCDD nin Özelleştirmesi İçin Ralli Başıyor..
1 Kasım 2011 SALIResmî GazeteSayı : 28102 (Mükerrer)KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMEULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞININ TEŞ... Devamı...

Gösterim: 3925 - Yanıt: 0 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ
SİZCE TCDD ÖZELLEŞTİRİLECEK Mİ?
Facebook'ta Demiryolculara sorulan bu soruya aşağıdaki şekilde yanıtlar verilmiştir : Devamı...

Gösterim: 3520 - Yanıt: 0 - Başlatan:demiryolcu
TCDD özelleşince personel ne olacak
sevgili büyüklerim ben gişe memuruyum ve bulundugum küçük gara 3 tane torpilzade taşeron elemanı aldılar ve emirlerine beni verd... Devamı...

Gösterim: 3738 - Yanıt: 0 - Başlatan:cufcufcu
TCDD nin özelleştirme kapsam veprogramına alınan taşınmazları.
Dünya Gazatesinin 19.07.2012 tarihli haberine göre,"....Balıkesirde 3 bin 845, niğde Borda 16 bin 25, Denizlide 554 ve 2 bin 389... Devamı...

Gösterim: 2467 - Yanıt: 0 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ