Gönderen Konu: Tren Bilgi Sistemi İnternet Sayfası  (Okunma sayısı 15181 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Ömer Tolga Sümerli

• Administrator
  • Site Özel Üyesi
Tren Bilgi Sistemi İnternet Sayfası
« : 05 Şubat 2009 / 18:56 »

Merhaba Değerli Arkadaşlarım.
Aşağıdaki linkte, trenlerin, harita üzerinde şu anda nerede olduğunu gösteren bir site var. Siteye uzun süre bakarsanız trenlerin hareketini görebilirsiniz.
Saygılarımla.

http://www.trenbilgisistemi.com/TBS/mobilTBS.swf
Çalışmadan, Yorulmadan, Üretmeden Rahat Yaşamak İsteyen Toplumlar, Önce Haysiyetlerini, Sonra Hürriyetlerini, Daha Sonra da İstiklal ve İstikballerinin Kaybederler.
                                                                                                              Mustafa Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı Trenci96

• Administrator
  • Site Özel Üyesi
Ynt: Tren Bilgi Sistemi İnternet Sayfası
« Yanıtla #1 : 05 Şubat 2009 / 22:57 »
Uydu verileriyle GPS kullanılarak ileri teknoloji kullanılan ulaşım sistemleri ile demiryollarının yeni yüzünü oluşturacak harika bir uygulama..
Savronik firması tarafından hazırlanan bu yazılıma firma çalışanı bir arkadaşım aracılığıyla geçen yıl girmiş ve görmüştüm..Normalde bu sayfayı görmek için yetkili olmak ve şifre sahibi olmak gerekiyor ancak ilgili alt sayfa sanıyorum ki koruma dışı bırakılmış yada siteyi hazırlayan kişi tarafından gözden kaçmış,çok da iyi olmuş :D :D
Sayfaya giremeyen arkadaşlar için aşağıdaki resimlerle biraz anlatmaya çalışayım :
Harita üzerinde TCDD güzergahında eş zamanlı olarak gps takılı olan lokomotiflerin tümü de görüntülenebiliyor ve renginden hızı ok işaret yönünden de güzergahı görülüyor..Fare imleci üzerine getirilen lokomotifin o andaki tam hızı ve bazı özellikleri görülebiliniyor..
Aslında şifreli girişle istenilen lokomotifin bir aylık dökümü bile an ve an döküm olarak görüntülenebiliyor,lokomotifte çıkan arızalar,kırmızı ışık ihlalleri,hız ihlallleri gibi bilgiler hem internet üzerinden yetkisi olan kişilerce hem de TCDD ağına bağlı yetkililerce görülebiliyor ve büyük monitörlerde inceleme altına alınabiliyor..
Mesela aşağıdaki resimlerde Polatlı-Ankara arasında saat 22.27-22.30 arasında test sürüşünde olan bir hızlı treni(HT 65001) izledim ve görüleceği üzere değişik zamanlarda değişik hızlara sahip ilerlemesi vardı ve son resimde de Ankara yakınlarında durdu..
Açıklamalarımda umarım hata yoktur ve merak eden arkadaşlarımız için de fayda taşır,aslında linkteki sayfaya girip sistemi inceleyenler kendilerini şanslı saymalıdırlar..
Saygılarla..

• Administrator
  • Site Özel Üyesi
Aslında bu sistemi yolcu bilgilendirilmesi açısından kullanmak çok faydalı olur. Aynı şekilde, bu sistemi cep telefonlarından takip eden yolcu veya yolcu yakınları açısından, gelen/giden trenlerle ilgili bilgi sahibi olmak gayet güzel olacaktır.

Aşağıda gönderdiğim linkte, bu sistemin İtalyanlar tarafından uygulanış şekli var. Hat üzerindeki küçük oklar treni ve gidiş yönünü temsil ediyor. Hat üzerine veya oklara tıklarsanız, trenin istasyona ne zaman ve kaç dakika gecikmeli varacağını gösteriyor. Sayfayı ilk açtığınızda İtalyanca olarak açılıyor. İngilizce için, sayfanın üst tarafında ülke bayrakları ile dil seçimi yapabiliyorsunuz.

http://www.viaggiatreno.it/viaggiatreno/vt.html
Çalışmadan, Yorulmadan, Üretmeden Rahat Yaşamak İsteyen Toplumlar, Önce Haysiyetlerini, Sonra Hürriyetlerini, Daha Sonra da İstiklal ve İstikballerinin Kaybederler.
                                                                                                              Mustafa Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı Kadirkaraman

• Emektar Üye
« Yanıtla #3 : 26 Şubat 2009 / 09:22 »
Ömer bey bu sistemin giriş kodları nedir?
Herşey Vatan İçin.

• Administrator
  • Site Özel Üyesi
« Yanıtla #4 : 26 Şubat 2009 / 09:27 »
Kadir Bey Merhaba.
Sistem şifre istemiyordu, fakat sonradan şifrelenmiş. Bazı ayarlamalar yapıldıktan sonra tekrar şifresiz olabilir, diye duydum fakat ortada kesin bir şey yok. Bir süre bekleyeceğiz gibi gözüküyor.
Saygılarımla.
                                                                                                              Mustafa Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı yakup

• Uzman Üye
« Yanıtla #5 : 27 Şubat 2009 / 15:43 »
değerli arkadaşlar sistem çok güzel ve kullanışlı.fakat hala üzerinde çalışmalar devam ediyor.kadir beyin dediği gibi de şifreli.bu sistem savronik firmasının makinalarımıza taktığı yeni atc sistemleri ile çalışıyor  .üzerine destekleyici cprs sistemi monte edilerek uydu ile bağlantı kurulmasını sağlamış.herhalde biraz suistimal edilmiş olacak ki şifrelenmiş.geçen gün savronik firmasının yazılım geliştirme grup lideri olan değerli bir  arkadaşımız ile yolculuk yaptık,onun şifrelemeden bilgisi yoktu..gerçekten çok önem veriyorlar ve üzerinde duruyorlar.tüm samimiyetiyle bize sorunları sordu ve bizde biraz sivri dilli olduğumuz için   hem sorunları tüm gerçekliğiyle anlattık ,hemde yerinde uygulamalı olarak izah etme şansı bulduk.bu yolculuk çok faydalı oldu.ayrıca sağolsun söz verdiği gibi hemen bize giriş için üyelik açmış.az evvel girip baktım.ayrıca tekrar sağolsun ki kartınıda verdi her hangi bir sorunda lütfen ulaşıp bana bildirin dedi.belki ileride buraya sitemize davet imkanı bulup.tabi boş vakitleri olursa .sistemi burada daha iyi  tanıtmasını sağlayabiliriz.ama  en güzel tarafıda makinalarımıza takılan bu sistemin %90  civarında yerli üretim olması ,ve yazılımının da bu arkadaşlarımız tarafından yapılması.biz her zaman ne diyoruz yerli malı.neden paramız yurt dışına  gitsin .ülkemiz içerisinde kalsın ve ekonomiye dönüşümlü olarak katkıda bulunsun.saygılar,selamlar
* İnsan emeğini takdir etmeyen kimseye,insan dememelidir.Çünkü o, hayvana benzer.
* Dürüstlük,doğruluk ve iyilikle ünlenmiş kimseleri,kendine yakın tut ; onlara iş ver.     (Kutadgu Bilig)
*Gayretli çocuğa falaka değil,bir söz yeter.Çünkü herkese dayak ile edep dersi vermek mümkün değildir(Nabi)

Çevrimdışı Kadirkaraman

• Emektar Üye
« Yanıtla #6 : 27 Şubat 2009 / 16:02 »
Yakup Beyin de dediği gibi çok güzel bir sistem Ama bazı sakıncları var  . 1. sistem GPS konum bilgisini merkeze gönderirken GSM GPRS i kullanıyor. Tamam batı bölgeleri için yeterli ama bizim bölge gibi dağlık arazilerde GSm çekmiyor böylelikle anlık takipte sıkıntılar oluşabilir. Sistem bu işlevi Örneğin THURAYA GPRS altyapısını kullanabilirse makina gökyüzünü gördüğü her yerde merkez bağlantısınıı sağlar ayrıca telefon görüşmesi sağlaması da bir avantajdır derim. 2. sakıncasıda ister GSM olsun ister THURAYA altyapısını kullansın sistem dış saldırılara açık demektir. SAVRONİK bu işi biraz daha ilerletip GSM-R desteği sağlayabilirse mükemmel olur diye düşünüyorum.
Herşey Vatan İçin.

Çevrimdışı yakup

• Uzman Üye
« Yanıtla #7 : 27 Şubat 2009 / 16:10 »
kadir bey inanın bu dediklerinizi çok iyi biliyorlar.yaklaşık 5 yıldır tcdd ile tabi  daha ziyade tülomsaş ile çalışıyorlarmış ve bizzat elemanları yollara giderek arızalarını tespit edip sistemin çalışmasını denetliyorlarmış ve personeldende bilgi alıyorlarmış..ben şahit oldum.ve bu şekilde de gün geçtikçe bu sorunları gideriyorlar.zaten bir müddet sonra takılan cihazdaki farkları incelerseniz görebiliyorsunuz.ama sizin yazdıklarınızı yinede ben iletmeyi denerim.saygılar,selamlar.
* İnsan emeğini takdir etmeyen kimseye,insan dememelidir.Çünkü o, hayvana benzer.
* Dürüstlük,doğruluk ve iyilikle ünlenmiş kimseleri,kendine yakın tut ; onlara iş ver.     (Kutadgu Bilig)
*Gayretli çocuğa falaka değil,bir söz yeter.Çünkü herkese dayak ile edep dersi vermek mümkün değildir(Nabi)

Çevrimdışı Kadirkaraman

• Emektar Üye
« Yanıtla #8 : 27 Şubat 2009 / 16:25 »
Destek olabilirsek ne mutlu.
Herşey Vatan İçin.

Çevrimdışı yakup

• Uzman Üye
« Yanıtla #9 : 27 Şubat 2009 / 18:12 »
kadir bey sizden sonra arkadaşımıza mail  yoluyla ulaştım ve siteye girip okumuş yorumları.fakat dediğim gibi çok yoğun oldukları için inşallah müsait bir zamanda detaylıca açıklayacağını ve buradan hem tanıtma fırsatı yakalıyacak hemde bizlerden bilgi alışverişi sağlıyacağını yazmış.ayrıca yorumlar içinde teşekkür etmiş.selamlar,saygılar.

Çevrimdışı Kadirkaraman

• Emektar Üye
« Yanıtla #10 : 03 Mart 2009 / 08:40 »
Yakup bey merakla bekliyorum sistem detaylarını.
Herşey Vatan İçin.

Çevrimdışı leventdurusoy

• Site Özel Üyesi
« Yanıtla #11 : 03 Nisan 2009 / 00:38 »
 :)
2007 yılında emekli olmasaydım bu sistem şu anda masamın üzerinde olacaktı. Firma araç takip sistemini Cer Dairesi Cer Mekanik şubesine kurmuştu.

Şİmdi gelelim asıl konuya. Bu sistemin TCDD için tam bir fayda sağlayabilmesi için daha önce ihalesi yapılmış olan "Bilgisayarlı Tren Denetim Sistemi" ihalesine ait Teknik Şartnamenin yeni alım yapılmadan değiştirilmesi gerekir.
Bu sistemden beklene asıl fayda trenlerimize ATS'nin ötesinde dışarıdan müdehale imkanı verebilecek olmasıdır. Bu dışarıdan müdehale Cer Dairesinden olabileceği gibi, yazılımına yüklenecek dinamik hesaplama formülleri ile sağlanabilir. Eğer yazılımına tre mekaniğ hesapları  için kullanılabilecek dinamik formüller yerleştirebilirseniz, sinyalizasyona dahi gerek kalmadan bir trenin diğer tren ile arasındaki mesafesini güvenlik payı ile birlikte belirleyebilir, arkadan çarpmaların kesinlikle önlenmesini sağlarsınız. Aynı şekilde yine yazılımla karşıdan gelecek bir tren ile çarpışmasını da kesinlikle önlersiniz. Tren hareket halindeyken ortaya çıkması muhtemel hız kısıtlama gereksinimlerini uzaktan doğruca trene aktarabilirsiniz.  Tüm bunlar için yapılması gerekn iş; TDS ihalesinde esas olan Teknik Şartnameyi değiştirmekle olur. Aksi durumda yapılan iş şovdan öte gidemez. Şov ise ihtiyacımız olmayan tek şeydir.
Yeni hazırlanacak Teknik Şartnamede konum (yer) bilgisinin mutlaka GPS aracılığı ile alınması sağlanmalıdır. Şu anda ise tekerlek çap bilgisi ise iş götürülmeye çalışılmaktadır. Tekerlek çapındaki değişiklikler (aşınma, yıpranma) ve trenin ana yoldan çıkıp tali yola girmesi gibi durumlar nedeniyle hiç bir zaman tem bir konum bilgisi veremezler. Oysa aynı işi GPS ile yaptığınızda en fazla %3 yanılırsınız.
Diğer bir husus ise yazılıma ilave edilmesini arzuladığım tren mekanik hesaplarıdır. Tren mekanik hesaplarını otomatik hesaplayan bir programı daha önce Cer Dairesine tanıtımını yaparak sunmuştum. Fakat o zaman ki Cer Dai Başk. Yardımcısı arkadaşımız "bu işi kendilerinin yapabileceğini ifade etmişti. Aradan 2 seneye yakın süre geçti. Cer Dairesi bunu yapmış olmadır. Yaptı ise Savronik firması bu programa göre yazılımını bu noktada geliştirebilir diye düşünüyorum. Bilgisayarlı TDS benimde çok kafa yorduğum bir konudur. Şu an itibarıyla bu sistemin önü gelişme yönünde açıktır. Savronik firmasına danışmanlık yapan TCDD kökenli arkadaşlarımızın ufku oranında gelişme sağlanacaktır.

Saygı ve sevgiler sunarken aşağıda bahsini ettiğiniz izleme programının şifresini bilen arkadaşların özelime bildirmelerini rica ederim.
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

Çevrimdışı ozeryaltcdd

• Emektar Üye
« Yanıtla #12 : 26 Temmuz 2009 / 13:57 »
merhaba arkadaşlar,
TBS için gerekli olan kullanıcı adı ve şifreyi nasıl temin edebiliriz. yardımcı olursanız sevinirim
"Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, başarı için en hakiki mürşit ilimdir fendir."

Çevrimdışı yakup

• Uzman Üye
« Yanıtla #13 : 27 Temmuz 2009 / 16:19 »
savronik firmasından tanıdığınız varsa onun vasıtasıyla temin edebilirsiniz .birde oradaki iletişim linkini bir deneyin.belki alabilirsiniz.kolay gelsin.

Çevrimdışı koncar52512/Mustafa ERASLAN

• Uzman Üye
  • Raydan Ayrılma,Hayattan Ayrılma... (ANKARA)
« Yanıtla #14 : 09 Ağustos 2009 / 01:28 »
Benim anlamadığım bir konu var;
tren bilgi sistemini herhangi bir vatandaş kullanamaz mı yada kullanamayacak mı?Yani bu sistem yapıldığında sanki herkese açıkmış gibi anlatıldı..Eğer sade bir vatandaş kullacaksa nasıl kullanır?
Saygılarımla
*Şimendifer geçecekse,göğüsümden geçsin..

*"Hakkında kesin bilgin bulunmayan şeyin ardına düşme.Çünkü kulak,göz ve gönül,bunların hepsi,ondan sorumludur."(İSRA suresi 36.Ayet)

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Tren Bilgi Sistemi İnternet Sayfası Benzer Konular

TDS 3000(Tren Denetim Sistemi)
Demiryollarımızda yaşanan en büyük sorunların en başında gelen konu dray hadiseleridir..Seyir halindeki trenin yoldan çıkarak ha... Devamı...

Gösterim: 2552 - Yanıt: 4 - Başlatan:Trenci96
Yol Çalışmasında Güvenlik İçin Tren Uyarı Sistemi (Türkçe Video)
Merhaba Değerli Arkadaşlarım,Yol çalışması sırasında, tren ve yol personelinin güvenliği için, uyarı sistemleri, güvenlik standa... Devamı...

Gösterim: 1374 - Yanıt: 6 - Başlatan:Ömer Tolga Sümerli
tren bilgi sistemi ile ilgili
slm öncelikle..tren bilgi sistemine herkez kayıt ola biliyormu siteyi açtıktan sonra kullanıcı ve şifre istiyor.. bunla ilgili b... Devamı...

Gösterim: 3192 - Yanıt: 4 - Başlatan:Necatikosmaz
Tren Teşkil İşçileri Bilgi ve Haber Platformu
Tren Teşkil İşçileri Bilgi ve Haber PlatformuTren Teşkil işçiliği alanında internette fazlaca kaynak bulunmaması gerekçesinden, ... Devamı...

Gösterim: 765 - Yanıt: 0 - Başlatan:mustykte
TCDD İçin Yeni Ve Güvenli Bir Fren Sistemi - Tren Kaçmaları Artık Bitsin!
...Ve lokomotif yumuşacık bembeyaz karların özerine serildi. Kırılan camından akan kanın sıcaklığı karın soğunu bastırmaya yetti... Devamı...

Gösterim: 993 - Yanıt: 1 - Başlatan:Muhammed GEMCİ