Gönderen Konu: Ulaştırma Bakanımızdan TCDD Talimat, 12 milyar dolar yatıralım TCDD kara geçsin  (Okunma sayısı 4770 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Demirkanat / Kürşad YAVUZ

• Administrator
  • Site Özel Üyesi

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım demiryollarında yıllık 600 milyon YTL’yi bulan zararın sona erdirilmesi için bürokratlarına talimat verdi.

Demiryollarını özel sektöre açacak olan kanun çalışmasını gündeme getiren Yıldırım, bürokratlardan TCDD’ye 2012’ye kadar 12 milyar dolar yatırım yapılmasını ve kurumun kara geçer hale gelmesini istedi. TCDD personeli için düzenlenen iftar yemeğine katılan Yıldırım burada yeni hazırlanan TCDD kanunu ve ileriye yönelik hedefleri anlattı. Kanunla birlikte demiryolları için yeni bir dönemin başlayacağını söyleyen Yıldırım’ın, "Demiryolları artık hükümetlerin inisiyatifinde olmayacak. Yatırımlar zorunlu hale gelecek" dediği öğrenildi. Yıldırım, bürokratlara, "Kanunla birlikte demiryollarının çehresi değişecek. Çalışmalarınızı yapın. 12 milyar dolarlık bir yatırım gerçekleştirilecek. 2012 yılında demiryollarını kára geçen bir kurum haline getirin" talimatı verdi.

Kaynak:http://www.ihlas.net.tr/detail.asp?id=78537
http://twitter.com/demiryolcuyuz

Türk milleti!

Ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük millet bayramını daha büyük şereflerle, saadetlerle, huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim.

Ne mutlu Türküm diyene!

Ankara, 29 Ekim 1933

Mustafa Kemal ATATÜRK

Adk System Advertising

PİLOT45

• Ziyaretçi
o paralarda boya badanaya gitmesinde..

besincetin

• Ziyaretçi
Demiryolları için cumhuriyetin kuruluşundan beri ikinci önemli fırsat.. Bu fırsat kaçırılırsa bir daha bu ülkede demiryolu ulaştırması iflah olmaz. Bu millet bir daha demiryolu göremez. İnşallah başımızdaki yöneticiler bu fırsatı iyi değerlendirir..Pilot45'in dediği gibi boyaya badanaya harcayıp israf etmez.

Çevrimdışı leventdurusoy

• Site Özel Üyesi
Çok haklısın sevgili Besin;
Böylesi bir fırsat bir daha ele geçmez. Bakan abartmış tabiki. TCDD taşımadan hiç bir zaman kar edemez. Buradaki kar kavramını dışsal ekonomik yararlar olarak değerlendirmek gerekir. TCDD; yapacağı yatırımlar ve taşıyacağı yükler ile ne kadar ulaştırma kaynaklı, mal ve hizmet maliyetiini düşürürse bu kar sayılmalıdır. Ama Pilot kardeşimizin de dediği gibi yatırımlarda para bol diye yine boya badanaya para harcanırsa gerçekten yazık olur. Harcanacak paranın yol, elektrifikasyon ve vagon üretimi konularında olması, cer aracı olarak yük lokomotifi ve DMU, EMU gibi yolcu hizmetlerinde kullanıma uygun tren setleri olması gerektiğini düşünüyorum. Tabi bu benim görüşüm. TCDD yöneticilerinin ne yapacağını, paraları nerelere harcayacağını ise hep birlikte göreceğiz.
Saygı ve sevgiler
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

besincetin

• Ziyaretçi
Sayın Levent hocam.. bazen arkadaş gruplarında türk kamu yönetiminin sorunları tartışılırken hep bu anlattığımız sorunlara değiniyoruz.. gereksiz harcamalar, yandaş firmalara bir şekilde ihale verme vs.. maalesef bunlar oluyor ülkemizde.. bari diyorum bu paralar yandaş firmalara bir şekilde aktarılacak, yandaşlar kayırılacak; hiç olmazsa işe yarayacak işler yapan yandaşlarınızı kayırın :) onlara verin ihaleleri.. bu olayda mesela.. (boyacıların yandaş olduğunu iddia etmiyorum, örnek olsun diye söylüyorum..) madem ki bu parayı yandaşlara vereceksiniz.. boyacı yandaşa değil de vagon yapan, yol yapan yandaşa verin.. değil mi :)

tabi bunlar işin şakası.. en güzeli bu olayların hiç yaşanmaması.. ama olmuyor da değil maalesef..

saygılarımla..

Çevrimdışı senvardar

• Üye
  • **
eveeet,geldik 2012 ye.hatta 2012 de bitiyor.bakanın bahsettiği 12 milyar harcandı mı? harcandı.demiryolu kâra geçti mi?geçen gün konuştuğum üst düzey bir yetkili ,demiryolunun bu seneki zararının 1 milyar 350 milyonu geçtiğini,hazinenin artık demiryolunun para istemesinden bıktığını,zararını yıl sonuna kadar 1 milyarın altına düşürmezse bir daha para vermeyeceğini söyledi.genel müdürümüzde buna istinaden 7 bölge müdürüne talimat vererek yılbaşına kadar her bölge en az 50 milyonluk gayrımenkul satması talimatını vermiş.buna söylenecek tek bir söz var:ey yöneticiler,şu demiryolunu hiç yönetmeseydiniz kendi halinde zaten yılda 650 milyon zarar ediyordu.gölge etmeyin başka ihsan istemiyoruz.......

Çevrimdışı Göçebe (chomez)

• Site Özel Üyesi
 ;)

Bu işler talimatla, höt-zöt ile olsaydı, büyük şirketleri de eğitim çavuşları yönetirdi ;D

Ama değişmeyen bir şey var, konuşma üslubu, düşünme yöntemi!

Başbadem nasıl davranıyorsa, nasıl yaklaşıyorsa altındakiler de onu taklit ediyor!

Muhasebe tekniği açısından gayrımenkul satışı sadece göz boyamacı bilançoya yarar, o da satabilirlerse!

Ormanları satışa çıkardılar, olmadı, süreyi uzattılar!

Tekel'in gayrımenkulleri de satışta, diğer cumhuriyet kurumlarının yandaş payı olarak dağıtılanlardan sonra kalan gayrımenkulleri de!

İyi de, iflası yakın tüccarın satışa çıkardıklarını alan olur mu sizce?
...
Levent hoca yazmış, TCDD kar etmez kardeşim, etmesi de gerekmiyor zaten!

Kar hedefi koyarsan, nerdeyse varolan hatların tümünü kapatman gerekir!

Bu aynı kafalar, bir zamanlar da SSK'ya takmışlardı >:(

(Kafayı takanların kaçı maaşlarının üçte biri tutarında SSK primi ödediler, merak ederim hep!)

Efendim her sene bütçeden şu kadar destek ödeniyor diye!

Bilenlerin itirazları güme gitti, belki sizler de konunun yabancısısınız.

Kısaca ben açıklayayım olayı (o konuda bitirme tezi vermiştim)

Sigorta kurumları prim toplar, o primleri günün mali araçlarıyla değerlendirir, sigortalılarının sağlık ve emeklilik giderlerini karşılar! Bu, değişmez kuraldır! Sen hükümetler olarak SSK'nın sadece prim toplayıp, sağlık gideri ödediği, emeklilik maaşı ödemediği uzun seneler boyunca paraya devlet olarak el koy, piyasa faizleri yüksek deyip o paralara el koyabilmek için düşük faizli devlet tahvili çıkar, SSK'yı kasa olarak kullan...

Yıllar boyunca bunu sürdür, emekli maaş ödemeleri başlayınca da 'destek istiyor devletten' diye feryat et!

Hesaplamalara göre, o fonlar eğer piyasa faizleriyle değerlendirilmiş olsaydı, hiç bir zaman devlet desteğine gerek duyulmayacaktı! Her zaman olduğu gibi, olan işçilere oldu, ödedikleri primlerin hakkı verilmedi! Bunun hesabını sizler de yapabilirsiniz, ödediğiniz aylık primleri (sizden kesilen ve TCDD'nin sizin adınıza ödediği işveren payı, maaşınızın %33'ü tutarında) özel sigorta şirketine yatırmış olsaydınız, kaç para maaş alacaktınız? Açın sorun sigortacılara, söylesinler >:(

Bir de utanmadan, yüzleri kızarmadan, adamın yüzüne baka baka yalan söylüyorlar >:(

Ama komik olan şu, emeklilik yaşını, süresini uzatanlara oy verenler, gene aynı işçi sınıfı  :'(
...
Bakan demiş, gn. müdür istemiş..

İnanan oldu mu aranızda?

Hiç sanmıyorum!

Gayrımenkullerin satışı için bahane oldu sadece! Satsınlar bakalım, az kaldı, onlar da bitince ne yapacaklar, göreceğiz :(

...

Saygılar,

Çevrimdışı leventdurusoy

• Site Özel Üyesi
TCDD ve ülkemiz sorunlarına, yalnızca eleştirel yönde değil, çözüm konusunda da fikirlerini beyan eden arkadaşlarımıza gerçekten teşekkür ederim. Son yazılan yazılar gerçekten son derece dikkat çekicidir. Göçebe nin bu konuda tez çalışması yapmış olmasıda ayrıca güzeldir. göçebe kardeşimden rica edelim, konuyu bir makale adı altında etraflıca yazsa da facebook gibi ortamlarda paylaşsak.
sağlıcakla kalın.
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

Çevrimdışı Göçebe (chomez)

• Site Özel Üyesi
Merhaba Levent bey,

Teşvik edici sözleriniz için teşekkür ederim.

Tez konusunda girişimde bulunduğumdan yanıt vermem gecikti, maalesef bu konuda makale düzeyinde yazı zor gibi!

Birincisi, 1981 yılında hazırlamış tez idi, cunta dönemi nedeniyle de hocamız tezi, notu verdikten sonra saklamış, şimdi de bulamıyor :(

İkincisi, eski SSK'da biz tez öğrencilerine oda ve çaycı tahsis eden, tüm istatistikleri bize açan yönetim, artık yok!

Enflasyon hesabına karbüratörü dahil eden anlayış nedeniyle belgeler YOK! Sordum, ne olduğunu söylemek bir yana, devlet sırrını sormuşumcasına tepki aldım. Ergenekon'a dahil edilmemek için de ardını aramaktan vazgeçtim  :'(
...
Rakamların çarpıcılığını arkadaşlar..

Arkadaşlar derken, merak eden, sorgulayan, araştıran arkadaşlar eğer soygunun boyutunu merak ediyorlarsa...

Bireysel emeklilik şirketlerinden birinden aylık kaç tl prim ödemesine, 25 yılda ne teklif ediyorlar öğreniversinler!

Doğal olarak aylık primlerden hastalık için de pay ayırmak gerekecek!

Konu üzerinde yeniden düşündükçe sinirlerim daha da bozuluyor  :(

SSK örneği, ülkemizde işçi sınıfının nasıl soyulduğunun belgeseli niteliğindedir!

1) İşçilerin ödediği primlerle, iktidarlar kredi verdikleri işadamlarını, burjuvaziyi yarattılar!
2) Defalarca affa uğrayan, ödeme kolaylıkları sağlanan bağ-kur primleri, peşin ödenen ssk primleriyle aynı faydaları sağladı! Nerede? SSK kurumlarında :(
3) Yıllarca ödenen primlerden sonra prim sahiplerine maaş ödemeye sıra geldiğinde iktidarlar maaşları pazarlık konusu, seçim malzemesi yapmaktan çekinmediler!
Oysa dünyanın her yerinde sigorta primlerinin sağlayacağı faydaların matematik hesapları vardır, seçim malzemesi yapılmaz!
4) Son yıllarda iş iyice çığırından çıktı, 'emek ve cumhuriyet düşmanı' 'tıknaz'ın icat ettiği yeşil kartın maliyeti de sonunda SSK'ya yüklendi!
5) İtirazların önüne geçmek için 'eşitlik' bahanesiyle SSK, emekli sandığı ve bağ-kur birleştirildi!

Size tek bir soru?

SSK'nın battığını dillerinden düşürmeyenlerin bağ-kur'un battığından sözettiğini hiç duydunuz mu?  ;)

Sınıfsız bir toplum olduğumuza inanmak isterdim, istedim de! Ama rakamlar, gerçekler ortadayken inancımı, sınıfsız toplum olduğumuza olan inancımı yitirdim :(
...

Sonuç olarak...

Bizler, işçisi, memuru ve hatta emeklisiyle emekçiler olup bitene seyirci kaldıkça bu devran sürüp gidecek :(

Haklarımıza, geleceğimize sahip çıkmadıkça, sahip olduklarımız birer birer elimizden gidecek...

M. Kemal bir kez daha gelmeyeceğine göre :(

Onun gösterdiği yoldan gitmekten, ilkelerine sahip çıkmaktan başka yol yok!

Ne dersiniz, var mı bizlerde o enerji, o yürek?
...
Saygılarımla,

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Ulaştırma Bakanımızdan TCDD Talimat, 12 milyar dolar yatıralım TCDD kara geçsin Benzer Konular

TCDD, İSLAM KALKINMA BANKASI'NDAN 150 MİLYON DOLAR KREDİ TEMİN ETTİ..
KREDİ, 125.000 TON RAY ALIMI İÇİN KULLANILACAK Hazine Müsteşarlığı tarafından TCDD'nin "Yol Yenilemesi ve 250 bin Ton Ray, Bağla... Devamı...

Gösterim: 2332 - Yanıt: 2 - Başlatan:Makinist_26/ Kenan ÖZCAN
TCDD'ye İslam Bankasında 220 milyon dolar Lokomotif Kredisi
İslam Kalkınma Bankası, TC Devlet Demiryollarına (TCDD) 75 yeni elektrikli lokomotif üretimi için 220 milyon dolar tutarında kre... Devamı...

Gösterim: 2043 - Yanıt: 2 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ
TCDD de nakil çalışanlar için bir kara delik - Ulaşım Hak-Sen
BASIN AÇIKLAMASITCDD nakil çalışanlar için bir kara delik olmaya devam etmektedir.Nakil için bir kriter getirilmiş gösterilse da... Devamı...

Gösterim: 2293 - Yanıt: 0 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ
Çin'den demiryolları için 100 milyar dolar yatırım
Çin'den demiryolları için 100 milyar dolar yatırım.Çin Demiryolları Bakanı. 2012 de ülkenin toplam 5 bin 200 kilometre demiryolu... Devamı...

Gösterim: 1670 - Yanıt: 0 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ
Çin'den ulaşıma 724 milyar dolar yatırım
Çin daralan ekonomisini yeniden şaha kaldırmak için 303 dev projeyi hayata geçireceğini duyurdu. Çin 3 yıl içerisinde yeni karay... Devamı...

Gösterim: 1186 - Yanıt: 0 - Başlatan:karesi