Gönderen Konu: Yataklı senfoni  (Okunma sayısı 2332 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mst

• Uzman Üye
Yataklı senfoni
« : 18 Şubat 2016 / 12:07 »

Tren yolculuklarında iki sesten hiç rahatsız olmam, aksine bu sesler adeta ninni gibi gelir:

1. 22 binliğin, özellikle gece ve rampada daha fazla yayılan homurtusu,
2. Conta başlarında duyulan klasik tekerlek tıkırtısı.

Bu seslerin, insanı gevşeten ve sinirlerini dinlendiren garip bir özelliği var, kelimelere dökmek mümkün değil.

Bunların dışındaki sesler hem rahatsız edici ve hem de sinir tellerime keman çaldırıyor, adeta sabrımı deniyorlar. Birkaçı biraraya gelince adeta senfoni(!) oluşturuyorlar. Özellikle yataklı vagonda hiç çekilmiyor, çünkü uyumak imkansız. Ses seviyeleri de epeyce yüksek olduğu için duymamazlık edemiyorsunuz. Örnekler:

--- "cııııııııyyyyyyyyykkkkkkkkkk"
    --- "takır tukur takır tukur tak tak tuk tukurtu"
    --- "vııııırrrrrrr" (titreşim de var)
    --- "fııııssssss"(herhalde frenlerden)
    --- "gaaaarrrrrçççççç"
    --- "fııııırrrrrrkkkkkk"
    --- "tak tak tak tak tak tak"(hızlandıkça sesin periyodu azalıyor, tekerlekten geldiği kesin, muhtemelen apleti var ama bakan yok! Yol boyunca kesilmedi.)
    --- "güüümmm""taaakkkk"
    --- "gırç gırç gırç gırç gırç gırç"
    --- "şek-şek-şek-şek"-"şek-şek-şek-şek"-"şek-şek-şek-şek"(metal bir kutuya konmuş vidaların çalkalanma sesi gibi-herhalde rulmanlardan)
    --- "tıııırrrrr"(sanki rayın üstü pürüzlüymüş gibi, titreşimli)
    --- "hııyiiiiiiiiiiii"
    --- "vuuuuaavuuuyyyyyyaaa"
    --- "baaaeeeee"
    --- "viiiiyyyykkkk"

Bu seslerin bazen biri, bazen ikisi-üçü aynı anda duyuluyor, bazı sesler bazen kesilse de varlıklarını sürdürüyorlar, orada olduklarını biliyorsunuz, çünkü ilk fırsatta tekrar ortaya çıkıyorlar.

Bütün gece gözüme uyku girmedi. Eh, artık YHT var, kim bakacak vagonlara, bojilere, tekerleklere! Apleti önleme tertibatları çalışıyor mu? Zor yerden mi sordum? Bakımdan sonra kim yapacak "fonksiyon testi - yol denemesi" ni? Sonra "bakım yok" deyince kızıyorsunuz. Kızmakla olmuyor bu işler, ben sizin eseriniz olan sesleri dinliyorum, siz de benim sesimi dinleyin gayrı...Eğer "dinlemeyiz" derseniz, o zaman İzmir mavi ile yataklı vagonda seyahat etmenizi öneririm.

Belki konu ile ilgisi yok ama, birden aklıma geldi. Bence TCDD genel müdürü başta olmak üzere, bakan ve diğer siyasiler mümkün olan her yere trenle seyahat etmeli.

Adk System Advertising

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter