Gönderen Konu: yeni açılan sınavlarda sistem yanlışlıgı  (Okunma sayısı 4767 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı trenren

• Uzman Üye

Yeni açılan sınavlar da sistem  yanlış uygulanmaktadır...puan sistemine göre alınacak kadroların 3 katı personel egitim görüp sınava tabi tutulmakta...ne kadar zeki olursanız olun fayda yok ....sicil 1/10 u +çalıma yılı+ödüller+dil+egitimler
bu kritere göre diyelimki master yapmış 10senelik arkadaşsınavda silip süpürücek bilgide ama sıralamaya giremiyor çünkü dandik dundik seminerlere gönderilen  2 yıllık (99yılından önce 2 yıllık bitirenler 4 yıllık sayılıyor demiryollarında)  mzun arkadaş hem sınava girme hakkı elde ediyor hem o egitimlerden puan alıyor ve hak onun oluyor...

normal şartlarda sınava soksanız bu iki insan arasında bilgi yönünden çok büyük farklar var ama sistem az bilgili olanı koruyor....

yapılması gereken genel sınav yapmak ve egitime alınacakları  bilgi ve tecrübesi olanı çagırmaktır   10 yıllık tecrübeyle 15 yıllık tecrübe arasında çok büyük fark olmasa gerek olsa bile bu durumdan sonra esas kriter bilgi olmalı..yani sınava girmek için 10 yıl çalışmış olmak derseniz tecrübeyi davet etmiş olursunuz bundan sonra tamamen bilgi kalitesine bakılmalı

Adk System Advertising

Çevrimdışı mehmet şahin

• Uzman Üye
Ynt: yeni açılan sınavlarda sistem yanlışlıgı
« Yanıtla #1 : 13 Ocak 2009 / 17:04 »
Bu sorun her kurumda var. TCDD'de olmuş çok mu?

besincetin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 13 Ocak 2009 / 23:29 »
Bizim gibi gelişmekte olan ama aslında gelişmemiş ülkelerde bu sistem böyle işliyor. Kariyer ve liyakat sistemi sözde ama liyakatla kariyerle falan alakası yok yapılanların. Siz herhangi bir kamu kurumunda ağzınızla kuş tutsanız da genç yaşta kariyer yapamıyorsunuz. Zaten belli bir yaşın üstüne çıkınca da artık hedeflerinizin birçoğundan vazgeçmeye başlıyorsunuz. Oysa gelişmiş ülkelerde sistem bizimki gibi işlemiyor. Bir çalışan kendisini geliştirmişse eğer kariyer basamaklarını çok hızlı bir şekilde tırmanabiliyor. Bu sistem hem kişideki çalışma azmini ve motivasyonu artırıyor hem de rekabeti artırdığı için kaliteyi artırıyor. Bizde ise kariyer liyakat sistemi insanın motivasyonunu törpülemeye, yok etmeye yarıyor.

trenren arkadaşımızın bahsettiği sınavlar da buna çok güzel örnek.. yüksek lisans mezunu genç bir insan bu sınava girse belki çoğu kişiyi geçip sınavı kazanacak. oysa mevcut düzenleme sözde tecrübeye önem verecek diye bu kişinin sınava dahi girmesine imkan vermiyor. Tecrübeye herkes saygı duyar, sözümüz yok. ancak unutulmaması gereken bir nokta daha var ki belirtmeden geçemeyeceğim. zaman ancak armutları olgunlaştırır insanları değil.. bu dengenin iyi ayarlanması gerekir.

Çevrimdışı trenren

• Uzman Üye
« Yanıtla #3 : 14 Ocak 2009 / 08:13 »
zaman sadece armutları olgunlaştırır   :D  yerinde bir laf besinçetin olayı çok güzel izah etmişssiniz teşekkürler...

Çevrimdışı temuçin

• Üye
  • **
« Yanıtla #4 : 14 Ocak 2009 / 11:28 »
Herkes kendine göre sınavlardan bahsetmiş doğal olarak,pekii yılardır.bu kurumun hertürlü cefasını çekmiş,

her türlü zor şartlarında çalışmış,

eh hatırı sayılır şekilde herhalde trafiği de bilirler,

tabii dirki,, vağonlardan da anlarlar.

yolları da bilirler doğal olarak....

ama eğer yeni açıklanan şartnamelere bakarsanız ..

bazı kontrolör olmak için ,yıl ve okul şartı aranırken,

cer kontrolörleri için,neden makinistlerin önünü kesmek için ,cer temeleğitim
veya cer orta kademe eğitim şartı aranmaktadır.
ayrıca bu kurslara zeten makinistler gönderilmez.

Yıllardır demiryollarınki ayırım hala devam etmektedir.acilen bu ve benzeri ayırımların kalkmasını istiyoruz...

Diğer kontrölörlere ne gibi şartlar aranıyorsa ortak noktada benzer olaması gerekmezmi,,,

Bu durumda sendikaları ve varsa dernekleri göreve davet ediyoruz...

Çevrimdışı trenren

• Uzman Üye
« Yanıtla #5 : 15 Ocak 2009 / 12:00 »
konuya başlarken besin çetinin de bu sistemin magdurlarından oldugunu bilmiyordum

master yapmış birisi olarak trafik kont listesinde adını 56 cı sırada görünce şaşırdım...

böyle iş mi olur ...SENDİKALARI GÖREVE DAVET EDİYORUM  böyle haksız ve cahilce

yapılmış bir yönetmeligi hazırlayanların yakasını bırakmamak lazım bilerek isteyerek

ve kasten.. taammüden... devleti zarara ugratmak ve personeli devlete karşı

sogutarak sistemin daha da çürümesini saglamak amacıyla yapılan bu düzenleme

karşısında sessiz kalanlar  haksızlıga ortak olurlar...bu yönetmelik- kendi çıkarına bile

olsa- haksızlıga haksızlık deme cesaretini gösterecek cesareti ve feraseti olan yokmu

unutmayınki haksızlıga ses çıkarmayanlar bir gün o dişlide kendileride sıkışacak ve

ilahi adalet tecelli edecektir..

TÜM SENDİKA VE DERNEKLER GÖREVE......

besincetin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 17 Ocak 2009 / 00:04 »
Evet sayın trenren ben de bu konuda mağdur sayılırım.. gerçi ben sonuç itibariyle ptesi sivasta kursa başlayacağım. ama bizim meslek okulu mezunları olarak asıl mağduriyetimiz güvenlik vs başka ünvanlardan gelen arkadaşların bizden çok az süre hareket memurluğu yapmasına rağmen bu puan sıralamasında her kurstan puan almaları nedeni ile daha üst sıralarda yer almalarıdır. yani nerede kariyer nerede liyakat.. hak getire..

Bu arada her ne kadar 1 kişi olsa da hareket kontrolörlüğü sınavına da müracaat ettim. üstelik hizmet puan sıralaması nedeniyle kazanamayacağımı bile bile.. keşke adil bir yarış olsaydı da hakkımızla kazansaydık ya da kaybetseydik..

Bu vesile ile aranızdan ptesi itibariyle, mart ayına kadar dispeçer kursu nedeni ile ayrılıyorum.. Görüşmek üzere..

SERHAT YOLCU

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 24 Şubat 2009 / 11:20 »
Sevgili drezin32..Öncelikle aramıza hoşgeldiniz..
Değerli arkadaşlar..
2001 yılında Görevde Yükselme ve Atama Yönetmeliğinin yürürlüğe girmesiyle birlikte Atama Kriterlerinde yapılan değişikliklerin Kurumda birçok ünvanlarda tıkanıklıklara yol açtığı, birçok ünvandaki görevlilerin bir üst görevi yaptıkları halde bu ünvanlara bu yönetmelik nedeniyle atanamadıkları ve vekaleten yürüttükleri bir gerçektir.
Ancak..
Her en kriter getirirseniz getirin % 100 lük bir memnuniyet sağlaması mümkün değildir.
Bu insanın tabiatına aykırıdır.
Demiryollarında birçok görev Uzmanlık(Meslek) Memuriyetidir. Yani tecrübe mesleğidir.
10 yıllık bir tecrübe ile 15 yıllık bir tecrübe arasında bariz farklılıklar vardır.Hele de yönetim kademelerinde bu farklılık net bir şekilde belirgindir.
Yönetmelik Kurumumuz itibariyle hem Liyakat, hem bilgi, hemde tecrübe esasına dayandırılmaktadır.
Her açılan sınava herkesin girmesi sağlansaydı ciddi adaletizlikler,ciddi küskünlükler olurdu..Kuruma yeni girmiş üç-beş yıllık kişilerin yönetim kademelerine gelmesi sağlansaydı hizmette de ciddi aksamalar oluşur, trafik risk unsurları doğardı..
Bunu gözardı etmemek gerekir.
Ayrıca verilen hiçbir eğitim Dandik-dundik de değildir.
Bu yanlış bir yorumdur.Yanlış bir algılamadır ki..Çok kişiyi üzer.Eğitim Dairesine yönelik eleştiri sınırlarının üzerinde, maksadını aşan bir ifadedir.
Sevgilerimle..

Çevrimdışı trenren

• Uzman Üye
« Yanıtla #8 : 24 Şubat 2009 / 11:42 »
serhat bey..tecrübeye kimsenin bişey dedigi yok..fakat bu sistemdeki arızayı görememeniz beni şaşırttı dogrusu...2 yıllık açıkögretim mezunu (99dan önce mezun olanlar) 4 yıllık bitirmiş sayılıyor bu hakmıdır...adam 4 yıllık okulu bitirmemiş ama tcdd ona seni 4 yıllık üniversite mezunu sayıyorum diyor...diger yandan forumumuza üye olan besin çetin arkadaşımız örnegi gibi yüksek lisans master yapmış bir kişi 2yıllık açıkögretim bitirenin gerisinde kalıyor..besin çetin in 9 yıllık tecrübesi diger 14 yıllık tecrübeliden dahamı yetersizdir ...açarsınız sınavı tecrübeye agırlık veren performansı yeten kabiliyeti olan hak eden yönetir..kabiliyetsiz yöneticiler bu yüzden demiryollarında var önceden torpille yönetimsizleştirildi şimdide yönetmelikle bilgisiz vizyonsuz yöneticiler buluyoruz..dandik dundik seminerler dedigim  egitimler de 5 günlük urla akçay veya arsuz da egitim yapılıyor diye açılan egitimlerdir..yani amaç burada egitim degil ..bu kamplar egitim kapmı olarak kullanıyoruz u delillendirmek için yapılan hekula- gibi egitimlerdir...bu egitimlere de herkes gönderilmez seçilir.. yarın sınav olursa buradan egitim puanı alsın diye

SERHAT YOLCU

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 24 Şubat 2009 / 12:42 »
Sevgili trenren..
Belirttiğiniz konu külliyen yanlış bir uygulama.
99 öncesi 2 yıllık diplomalar neden 4 yıl sayılır anlayabilmiş değilim..
Bu konuda % 100 haklısınız..

besincetin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 24 Şubat 2009 / 19:19 »
Sayın trenren size katılıyorum. Bu seminer mahiyetinde ya da moral eğitimi denilerek yapılan eğitimler (ne demekse moral eğitimi!!) ve bu programlar sonucu katılımcılara verilen ek hizmet puanları kesinlikle çok yanlış bir uygulamadır. Deneyime saygımız var. Ancak bu uygulamanın deneyimle falan alakası yok. Ben Hareket Memuruyum. yaz mevsiminde çoğunlukla yıllık izinler nedeniyle ikili çalışıyorum. Bu bahsi geçen eğitimler de genelde yazın yapıldığı için ben ve benim gibi faal çalışan arkadaşların bu seminerlere katılması imkansız. dolayısıyla burada bir eşitsizlik ve adaletsizlik olduğunu düşünüyorum..

Saygılarımla..

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

yeni açılan sınavlarda sistem yanlışlıgı Benzer Konular

Raylı Sistem Mezunlarına TCDD 'den İş Müjdesi
TCDD, raylı sistem mezunlarını bünyesine katmak için hareket geçti.   Kurum makinist ve tren teşkil işçiliği adı altında yüksek ... Devamı...

Gösterim: 228086 - Yanıt: 545 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ
Geçit İhlalleri İçin Slovenya'da Denenen Sistem
Değerli arkadaşlarım, Slovenya'da hemzemin geçit ihlallerini azaltmak için deneme amaçlı bazı bölgelerde uygulanan bir sistemin ... Devamı...

Gösterim: 3223 - Yanıt: 1 - Başlatan:Ömer Tolga Sümerli
Yolcu,Genel Müdürlük Emirleri Yanlışlıgı
     TCDD Yolcu müdürlügü tarafından yeni bastırılan Genel Müdürlük Emirleri adı altında 2004 yılından bu yana yayınlanan emirle... Devamı...

Gösterim: 2635 - Yanıt: 0 - Başlatan:trenren
Bilet fiyatları belirlenirken yapılan yanlışlıklar ve ortaya çıkan sonuç
TCDD BİLET ÜCRETLERİBilet fiyatları belirlenirken yapılan yanlışlıklar ve ortaya çıkan sonuçTCDD de bilet ücretleri hesaplanırke... Devamı...

Gösterim: 3021 - Yanıt: 0 - Başlatan:TTrenren
TCDD personeline yanlış yapıyor
    TCDD de  geçen yıl bazı ünvanları kaldırmak için toplantılar yapıldı,baş ünvanlarının tümü kaldırılacaktı,sonuçta sadece giş... Devamı...

Gösterim: 3158 - Yanıt: 1 - Başlatan:alitek