Gönderen Konu: Yeni Bir Demiryolu Sitesi Doğuyor...  (Okunma sayısı 8324 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gelveri91

• Üye
  • **
Yeni Bir Demiryolu Sitesi Doğuyor...
« : 22 Ocak 2010 / 21:35 »

Uzun süren hazırlıkların sonunda nihayet Yeni demiryolu sitemi tanıtıyorum.

sevgili demiryolcular

Forumasya.net demiryolu fotoğraf arşivi sitesi olarak kurulmuştur.amacım tcdd envanterinde kullanılmış ve kullanılan her loko ve vagonun resimlerini arşiv şeklinde toplayabilmektir.
bunun yanında sitemizde bulunan forum , sohbet,video gibi bölümlerde paylaşımlar yapabilir demiryolcularla  sohbet edebilirsiniz.

sürekli güncellenecek haber bölümümüz demiryolu ile ilgili haberleri en kısa sürede size ulaştırmaya çalışacaktır.

Fotoğraf galerisi bölümünde şuan için sadece 3 lokonun 3 fotoğrafı bulunmaktadır.forumda paylaştığınız fotoğraflar ile galeri bölümümüzü modele göre genişleteceğiz.

Sitemiz henüz çok yenidir.gerekli eksiklikleri bize bildirirseniz düzeltmeye çalışacağız .

www.forumasya.net

Adk System Advertising

Çevrimdışı ATALAY

• Uzman Üye
  • İNSAN; OKUR, DÜŞÜNÜR, ÜRETİR, PAYLAŞIR
Ynt: Yeni Bir Demiryolu Sitesi
« Yanıtla #1 : 22 Ocak 2010 / 22:37 »
sn gelveri91 ,Demiryolu ile ilgili siteler çoğaldıkca  kurum faaliyetleri ve araçlarını ,personelimize ve meraklılara  da tanıtma daha çok yaygınlaşacaktır.Sitenin başlangıcı iyi olup çok  ileride daha kapsamlı  ve okuyanlara yararlı olacağı  görülmektedir..Üyelerinizin teknik konu ağırlıklı yazıları  ilgiyi ve bilgilendirmeyi artıracaktır.,çalışan ve emekli demiryolcuların tecrübe ve uzmanlık bilgilerinin burada verilmesi yeni çalışanlara önemli kaynak olacağı aşikardır..Sitenizden dolayı sizi kutluyor,herkese hayırlı olması ümidiyle başarılar diliyorum.selam ve sevgilerimle
İNSAN; OKUR,D ÜŞÜNÜR, ÜRETİR, PAYLAŞIR

Çevrimdışı Trenci96

• Site Özel Üyesi
Ynt: Yeni Bir Demiryolu Sitesi Doğuyor...
« Yanıtla #2 : 22 Ocak 2010 / 23:40 »
Değerli gelveri91,
Öncelikle yeni siteniz hayırlı,uğurlu olsun ve umarım demiryollarımız ve demiryolcular için faydalı ve güzel bir çalışma olur..Oldukça güzel ve profesyonelce hazırlanmış..Joomla ile oluşturulması ise iyi bir avantaj.
Diğer yandan ben Atalay bey'in konu hakkındaki bazı söylemlerine katılmadığımı özellikle ve bu vesileyle belirtmek istiyorum,şöyleki :
Aynı amaçlar için kurulan site sayılarının artması bazen avantaj,bazen ise dezavantajdır.Konusu demiryolu ve demiryolculuk olan sitelerde ise sayının çoğalması kesinlikle bir dezavantajdır!..Şimdi bir düşünün demiryolcuyuz.biz ilk kurulduğu zamanlarda ne kadar canlıydı oysa şimdi ne duruma geldi ; katılım oldukça azaldı..Bunun nedeni ise ; benzeri amaçlarla yeni sitelerin açılmış olmasıdır!
Hatta öyle ki,artık söylemek zorundayım : bu sitenin ismi dahi taklit edilerek sonradan başka siteler açılmıştır!
Tamam benzeri siteler açılabilir ve buna kimse de birşey diyemez ancak ; internet yayıncılığının da kendine göre bir etiği ve bir ahlakı vardır..
Hatta yeni keşfettim TCDD'nin ismi dahi çalınarak site açılmış http://www.tcdd.net ve içeriğine de TCDD ile ilgili yazılar yerleştirilmiş,oysa siteyle tcdd'nin yakından uzaktan bir ilgisi yok,fakat bilmeyen insanlar buraya girince ve o içerikleri görünce tcdd'nin resmi sitesi dahi zannedebilirler!Hatta kötü niyetli kişiler bu yolla tren bileti satıyorum diye kredi kartından para dahi çekebilirler!!
Bir başka örnek : http://www.devletdemiryollari.com işte bu da tam bir saçmalık örneği!..İçeriğinde hiçbirşey yok,birkaç alıntı tcdd konusu var ancak isim çok acaip : Devlet Demiryolları..Ya arkadaş böyle bir domain tescil etmeni tabiki kimse engelleyemez ancak amacın ne ki : üstelik devlet adını da kullanarak böyle özel çağrışımlı bir isimle site açıyorsun!!Amacın ne!
Yani demek istediğim şu ki :
Eğer amaç demiryolu ve demiryolculuk hakkında belge,bilgi ve fikir paylaşımı ise ;
Bence zaten marjinal bir kitle durumunda olan ve az sayıda insanlara hitap edebilen siteleri daha da bölmek doğru değildir!Aynı amaç için hizmet etmeyi düşünen kişilerin biraraya gelerek ortak hareket etmeleri,odaklanmaları hem daha etkili hem de daha faydalı olur!..Aksi takdirde tıpkı memur sendikacılığında olan durum ortaya çıkar ve mitoz bölünme şeklinde amaçlar bölüne bölüne küçülür ve birgün yokolur gider!..Ben buradan tüm demiryolculara sesleniyorum :
Biz burada demiryolcuyuz.biz ekibi olarak hiçbir çıkar gözetmeksizin,maddi beklentimiz olmaksızın ve hatta yıllık 100 tl domain ve hosting giderlerini de kendimiz karşılamak suretiyle burada demiryolu ve demiryolculukla ilgili her türlü bilgi,belge,haber,resim,video gibi dökümanları oluşturma ve paylaşma gayreti içerisindeyiz ve yeni oluşturduğumuz joomla altyapılı sitemiz de bunları en iyi şekilde sunabilme imkanına sahiptir,üstelik hostin alanımız ve bant genişliğimiz artık sınırsıza çıkarılmıştır!..
Eğer amaç aynı ise benzeri siteler açmak yerine geliniz bu portal üzerinden aynı amaç için hep beraber ortak çalışalım..Hatta sitenin yönetimi için sizlere de birer admin panel açalım(bizler zaten yeterince yorulmakta ve zaman harcamaktayız,bize yarımcı olunması sevindirici olur)..Hem böylece sizler de her sene hosting firmalarına 100 tl ödemek durumunda kalmazssınız!..
Eğer bizim çalışmalarımızı eksik yada hatalı buluyorsanız : lütfen bunları açık açık belirtin ve düzeltmemize yardımcı olun..
Ama amacınız sadece bir site nasıl yapılır denemesini yapmak ve öğrenip,hevesinizi aldıktan sonrada birkaç sene sonra ücret ödememek için kapatmak ise lütfen şunu biliniz :
Sizlerin bu hevesi bizlerin ve demiryolcuların şevkine ve amacına zarar vermektedir!..
Zannediliyorsa ki : Ziyaretçiler artınca reklam alarak para kazanırım ve sitenin giderlerini de onunla karşılarım!İşte en büyük yanılgı da zaten budur
:
İnternet yayıncılığında reklam alabilmek ve reklamla para kazanmak çok hem de çok zordur!
Hele ki,bizler gibi marjinal konu ve kitlelere hitap eden sitelerin reklam alması ve bu yolla para kazanabilmesi sadece bir hayaldir!
Ben yine de açıklayayım,internet etiğine göre bir sitenin reklam alabilmesi için günlük ziyaretçi sayısının minimum 500 kişi ve ip olması gerekir!
Ben demiryolu konulu hiçbir sitenin bu rakama ulaşabildiğine şimdiye kadar şahit olmadım ve bundan sonra da olabileceğini sanmıyorum!..
Bizim ise zaten reklam almak,para kazanmak gibi bir derdimiz yok!Tüm giderlerini sonuna kadar ve yıllarca kendi cebimizden karşılamaya razıyız..Neden mi :
Demiryolcular daha aydınlansın,demiryolu bilgilerine daha kolay ulaşılabilsin,demiryolculuğun kalitesi artsın diye!!
Ama hergeçen gün böyle aynı amaçlı ve isim benzerlikleri yoluyla sitelerin sayısı çoğalırsa korkarım ki bunun ne amaçlarımıza ne de kimseye bir faydası olmaz ve sadece bölündükçe paylaşımlarda zayıflama ve amaçlarda sapmalar meydana gelir!..Bence bu amaçla internet dünyasında tek bir site yeterlidir ama eğer amaç daha farklıysa mesela demiryolu.net gibi sadece adreslerin yayınlanması gibi o türlü yeni siteler tabiki olabilir..Aynı amaçtaki site sayısının artmasının faydadan çok zararı olacaktır!..Eğer biri çıkıp da derseki ; Gel arkadaş siz sitenizi kapatın ve bizim sitemizde yeralın,biz de sizin gibi maliyetini hiç düşünmeksizin bu işi yıllar boyu götürme amacındayız ; eğer bunu diyen ve güven veren birileri varsa inanın ki ben şahsım adına ona da razıyım..
Saygılarla..
NOT : gelveri91 arkadaşım yazdıklarıma lütfen alınma,aslında böyle bir yazıyı ne zamandır yazmak istiyordum ancak sen sadece vesile oldun..Yoksa kesinlikle sana yada site çalışmana yönelik özel bir eleştiri değildir benimki..
Yaszım biraz radikalce oldu ancak 8 senelik internet yayıncılığı tecrüblerim beni böyle bir uyarı yapmaya maalesefki zorluyor..Selametle..

avniyavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 23 Ocak 2010 / 09:54 »
sayın trenci 96 siteler için yapmış olduğunuz eleştiri sizin içinde geçerlimi acaba çünki bildiğim kadarı ile sizinde şahsi bir siteniz var size olunca iyide başkası yapıncamı acaba gereksiz oluyor eleştirilerinizi lütfen bu açıdan bakarak tekrar değerlendirmenizi rica ediyorum çalışan veya tcdd sevdalısı arkadaşların açmış oldukları siteler gün gelir anlamı kalmazsa kendiliğinden yokolur gider . bu arada belki benide eleştireceksiniz ama bende TCDD SAMSUN 41.HABERLEŞME ŞEFLİĞİ adı altında facebook ta bir sayfa açtım amacı sadece eski çalışan mesai arkadaşlarımız abilerimiz'in eski günlerini anmak arkadaşlarımızın çalışmalarını anlatabilmek,merkez personellerimiz ile sürveyanlık çalışanlarının biribirlerini tanımaları kaynaşmalarını temin etmek amacı güdüyoruz ama yinede eleştirilerinizi ve desteklerinizi bekliyoruz.selam ve sevgi ile kalın

avniyavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 23 Ocak 2010 / 09:57 »
Uzun süren hazırlıkların sonunda nihayet Yeni demiryolu sitemi tanıtıyorum.

sevgili demiryolcular

Forumasya.net demiryolu fotoğraf arşivi sitesi olarak kurulmuştur.amacım tcdd envanterinde kullanılmış ve kullanılan her loko ve vagonun resimlerini arşiv şeklinde toplayabilmektir.
bunun yanında sitemizde bulunan forum , sohbet,video gibi bölümlerde paylaşımlar yapabilir demiryolcularla  sohbet edebilirsiniz.

sürekli güncellenecek haber bölümümüz demiryolu ile ilgili haberleri en kısa sürede size ulaştırmaya çalışacaktır.

Fotoğraf galerisi bölümünde şuan için sadece 3 lokonun 3 fotoğrafı bulunmaktadır.forumda paylaştığınız fotoğraflar ile galeri bölümümüzü modele göre genişleteceğiz.

Sitemiz henüz çok yenidir.gerekli eksiklikleri bize bildirirseniz düzeltmeye çalışacağız .

www.forumasya.net

yeni siteniz hayırlı olsun çalışmalarında başarılarınızın devamını dilerim selam ve sevgiler

Çevrimdışı Trenci96

• Site Özel Üyesi
« Yanıtla #5 : 23 Ocak 2010 / 12:30 »
Sn. Avni bey,
Dediğiniz gibi benim de sitem var hatta birden fazla..Ancak benim sitelerim bu eleştirinin kapsam sınırlarının dışındadır,çünkü :
Ben amaç ve içerikleri aynı olan sitelerinin çokluğunu dile getirdim yoksa içeriği değişik olan site sayısı ne kadar çok olursa tabiki o kadar iyi olur mesela sizin sitenizin içeriğinin demiryolcuyuz.biz içeriğiyle hiçbir ilgisi yoktur,her işyeri tabiki kendi işleriyle ilgili siteler kursun..Ama amaç : Tüm demiryolcuların biraraya gelerek mesleki sorunlarını tartışması,bilgilerini paylaşması,demirryolu haberlerinin güncel olarak yayınlanması,demiryolu fotoğraflarının arşivlenmesi,videoların arşivlenmesi vs. ise bence bunun için tek bir site yeterli olur,fazlası ancak bizleri böler ve forumlarımızı zayıflatır..
Anlatmak istediğimi sendikalarımızın durumuna benzetebilirsiniz :
TCDD içerisinde faaliyet gösteren sendikaların hepsinin de amaç ve hedef kitleleri aynıdır fakat her sendika az olsun benim olsun mantığıyla hareket ettiği için bugün demiryolcular kendi aralarında bölünmüşler ve bugünlere gelinmiştir..Son grev olaylarında da bu bölünmenin nerelere kadar geldiğini görmemizi sağlamıştır!
Benim ssitem olan http://www.demiryolu.net sadece tek sayfalıktır ve demiryolu site adreslerinin yayınlandığı bir görünümdedir,içeriğinde ne bir forum var,ne de demiryolcuyuz.biz içeriklerinde olan başka birşey..
Saygılarla..
sayın trenci 96 siteler için yapmış olduğunuz eleştiri sizin içinde geçerlimi acaba çünki bildiğim kadarı ile sizinde şahsi bir siteniz var size olunca iyide başkası yapıncamı acaba gereksiz oluyor eleştirilerinizi lütfen bu açıdan bakarak tekrar değerlendirmenizi rica ediyorum çalışan veya tcdd sevdalısı arkadaşların açmış oldukları siteler gün gelir anlamı kalmazsa kendiliğinden yokolur gider . bu arada belki benide eleştireceksiniz ama bende TCDD SAMSUN 41.HABERLEŞME ŞEFLİĞİ adı altında facebook ta bir sayfa açtım amacı sadece eski çalışan mesai arkadaşlarımız abilerimiz'in eski günlerini anmak arkadaşlarımızın çalışmalarını anlatabilmek,merkez personellerimiz ile sürveyanlık çalışanlarının biribirlerini tanımaları kaynaşmalarını temin etmek amacı güdüyoruz ama yinede eleştirilerinizi ve desteklerinizi bekliyoruz.selam ve sevgi ile kalın

Çevrimdışı gelveri91

• Üye
  • **
« Yanıtla #6 : 23 Ocak 2010 / 16:16 »
Görüşleriniz için teşekkür ederim.
trenci96 abi
görüşlerine katılmama rağmen sizin siteniz daha çok personele ve personel sorunlarına yönelikken benim sitem demiryolunu seven kişilere yönelik bir sitedir bu kapsamda aynı statüye girmediğimizi düşünüyorum.

hayırlı günler

Çevrimdışı Demirkanat / Kürşad YAVUZ

• Administrator
  • Site Özel Üyesi
« Yanıtla #7 : 23 Ocak 2010 / 17:19 »
Değerli Arkadaşlarım,

Sayın Trenci96 gidişhatın sonunu baştan söylüyor. Doğruda söylüyor. Yazıları burada bulunuyor ilerleyen zamanda haklılığına sahit oluruz. Yazdıklarını bir admin olarak düşünmeyin. O bunları demiryolcu kimliğini ve deneyimini kullanarak yazıyor.

Bilgisayarla uğraşmak, kendini geliştirmek ve güzel şeyler ortaya çıkarmak çok güzel bir duygu ve heyacan. Sayın gelver91in konu başlığındaki "Doğuyor" cümlesindede belli. Ama ne yazık ki yeni bir site doğmuyor. Demiryolcuların, bilgilenme ve düşüncelerini toplamak yerine dağıtan bir site doğuyor.

Sayın Gelveri91 arkadaşımızın bukadar hünerli olduğunu bilseydik beraber çalışmak isterdik ve günlerdir demiryolculara daha iyi bir site hazırlamak için çalışırken birlikte çalışırdık.

Ekip çalışması çok önemli ve değerli bir ortamdır. Ben forumu ilk kurduğumunda Trenci96 adminliği kabul etmeseydi bugün kesinlikle bu halde olmazdık. Kendisini önce demiryolcu kimliği ile tanıdım ve buna çok önem verdim. Öncelikli değerimiz demiryolculuktu forumun amacıda buydu. Zamanla kendisinin web uygulamalarındada iyi olduğunu gördüm ve bugün site bir portala dönüştüyle onun sayesinde benim KKY projesi nedeniyle ancak tırnak kadar katkım olmuştur. Sayın gelveri91 de bu gücüyle aramızda olsaydı şimdi belkide daha ilerilere gitmiştik.  Yine değerli Ömer Beyin adminliği kabul etmesiyle bir demiryolu sevdalısı ve ben izninizle uzmanı diyecem, çok ciddi beyin kazandık. Kendisinin özel sektördeki yoğun çalışması nedeniyle çok kısıtlı zamanı oluyor ama yinede bizlere elinden geldiğince destek veriyor.

Herkim, demiryolcular için beraber çalışmak ister ve gücümüze güç katmak isterse biz onunla çalışmaya hazırız.

Biz sadece demiryolcuların iyiye, güzele gitmesini amaçlamaktayız. İyiye ve güzelede her üyemizin katkısıyla, yorumları ve paylaşımlarıyla gidebiliriz.

Sayın trenci96 son zamanlarda geldiğmiz duruma değinmiş, son derece haklıdır. Son zamanlarda paylaşımların azalmasıyla çok güç kaybettik. Peki bunun yansıması nasıl olacak bizleri takip edenlerin sayısı azalacak ve zamanla daha az dikkate alınır olacağız. Bu durumda demiryolcular güç kaybetmiş olmıyacaklarmı.

Benim bu yazdıklarımı, birlikten güç doğar aman bölünmeyelim sözlerimi birçoklarımız önemsemiyecek ve kulak arkası edeceklerdir. Bunu sendikalardada görebilirsiniz. Hatta güzel ülkenin birçok yapılanmasında görebilirsiniz. Kaybedenin kim olduğunun takdirlerini size bırakıyorum.

Bize düşen aynı anlayış ve düşünceyle yolumuza devam etmektir.
http://twitter.com/demiryolcuyuz

Türk milleti!

Ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük millet bayramını daha büyük şereflerle, saadetlerle, huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim.

Ne mutlu Türküm diyene!

Ankara, 29 Ekim 1933

Mustafa Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı Trenci96

• Site Özel Üyesi
« Yanıtla #8 : 23 Ocak 2010 / 18:02 »
Sevgili Sinan,
Açmış olduğun sitenin demiryolcuyuz.biz'den içerik olarak farklı olduğunu biliyorum ve zaten eleştirim senin sitene yönelik değildi..Ben ücretli olarak açılan sitelerde aynı amaç ve içeriklerin kullanılmasına karşı olduğumu belirtmiştim..
Sen bir demiryolu sevdalısısın bunu biliyorum ve bu sevdanı pekiştirmek,başkalarıyla da paylaşmak için bu siteyi kurmuşsun anlayabiliyorum..Ancak ; demiryolu.net linkleri içerisine girip bakılırsa yine demiryolu sevdalıları tarafından açılmış ve aynı içeriklere sahip başka siteler de olduğu görülecektir mesela örnek verecek olursam :
http://www.demiryolportali.com bunlardan biridir,onlar da demiryolcu değil ama çok iyi demiryolu sevdalıları ve onlar da aynı içerikleri paylaşıyorlar..Neden o arkadaşlarla beraber o sitede paylaşmak değil de yeni bir site açmak!..Ne zararı var denilirse de en basitinden ben şimdi hepsine birden üye olsam hangisiyle uğraşacağım ; o siteden çık diğerine gir,aynı yazıları hepsinde birden ayrı ayrı paylaş!..Bu sizce çok mu anlamlı olur!
Oysa varolan mevcut sitelerin daha da geliştirilmesi için güç birliği yapılmış olsa ve herkes birden aynı sitelerde yoğunlaşmış olsa çok daha faydalı paylaşımlar olur..
Neyse,önceden de dediğim gibi : Bu genel bir eleştiridir..
Buradan çağrımızı birkez daha yineliyoruz :
Amacı demiryolu ve demiryolculuk konularında bilgi,belge paylaşımı olan ve özellikle joomla konusunda deneyimli olan tüm arkadaşlarımızı bize destek olmaya çağırıyoruz..Bu arkadaşlarımız para ödeyerek yeni site açmasınlar,bize maiille bildiride bulunsunlar ve biz de admin panelimizde onlara adminlik yetkisi verelim,projlerini sitemiz üzerinden devam ettirsinler..Kapımız bu özelliklere sahip tüm arkadaşlarımıza açıktır..
Saygılarla..

Görüşleriniz için teşekkür ederim.
trenci96 abi
görüşlerine katılmama rağmen sizin siteniz daha çok personele ve personel sorunlarına yönelikken benim sitem demiryolunu seven kişilere yönelik bir sitedir bu kapsamda aynı statüye girmediğimizi düşünüyorum.

hayırlı günler

Çevrimdışı gelveri91

• Üye
  • **
« Yanıtla #9 : 23 Ocak 2010 / 18:54 »
abilerim benimde joomlada pek bilgim yok yaklaşık 1 ay önce hiç bir şey bılmıyordum.internetten araştıra araştıra mesleğiminde yatkınlıgı sebebiyle bunlar yapabildim.
ancak beraber çalışmak isterseniz gurur duyarım.

Çevrimdışı Demirkanat / Kürşad YAVUZ

• Administrator
  • Site Özel Üyesi
« Yanıtla #10 : 24 Ocak 2010 / 14:16 »
Sevgili Sinan,

Adminlerimiz arasında senide görmekten mutluluk duyarız.

Adminliği kabul etmen halinde gereki bilgileri sana mesaj yolu ile ulaştırırız.

Başarılar..
http://twitter.com/demiryolcuyuz

Türk milleti!

Ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük millet bayramını daha büyük şereflerle, saadetlerle, huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim.

Ne mutlu Türküm diyene!

Ankara, 29 Ekim 1933

Mustafa Kemal ATATÜRK

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Yeni Bir Demiryolu Sitesi Doğuyor... Benzer Konular

Yeni Demiryolu yapımlarında oluşabilecek darboğazların aşılması için önerim.
Proje önerisi : 3Yeni Demiryolu yapımlarında darboğazın aşılması Demiryolu yapımlarında  arazi darlığından dolayı darboğaz yaşan... Devamı...

Gösterim: 3334 - Yanıt: 2 - Başlatan:salih koç
www.hizlidemir.com yep yeni bir demiryolu sitesi
sitemiz 2011 personel alımında alınacak arkadaşlara yardımcı olmak için kuruldu. hepinizi bekleriz. http://www.hizlidemir.com/v1/ Devamı...

Gösterim: 4028 - Yanıt: 0 - Başlatan:automotive
Yeni Demiryolu Otoları
Böyle bir tasarım var ne dersiniz arkadaşlar? Devamı...

Gösterim: 2313 - Yanıt: 0 - Başlatan:Kadirkaraman
Yeni Demiryolu Güzergahı Belirleniyor.
 Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç başkanlığında Müşritpınar-Şanlıurfa Demiryolu için güzergah belirleme toplantısı yapıldı.Şan... Devamı...

Gösterim: 2479 - Yanıt: 0 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ
Hemzemin geçitler yeni standartlara kavuşuyor
Hemzemin geçitler yeni standartlara kavuşuyorDanışmanlar Kurulu tarafından hemzemin geçit kazalarına yönelik olarak çalışmaların... Devamı...

Gösterim: 4747 - Yanıt: 5 - Başlatan:Demirkanat / Kürşad YAVUZ