Gönderen Konu: Yöneticilerden neler bekliyoruz  (Okunma sayısı 6001 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ATALAY

• Uzman Üye
  • İNSAN; OKUR, DÜŞÜNÜR, ÜRETİR, PAYLAŞIR
Yöneticilerden neler bekliyoruz
« : 28 Eylül 2009 / 20:28 »

Kurumda her eleman kendi görevini iyi bilir ve yapar.Yinede bir kaza,aksaklık,hata,vb olumsuzluk olduğunda sistemi dolayısiyle üst yönetimi yargılarız..Alt ve orta kademede çalışanların bir üst göreve yükselmesi çoğu zaman mümkün olmaz.Çünki eğitim,tezkiye,hizmet sınav vs şartları yerine getirilsede  yeterli olamaz.Ancak üst yöneticilerimiz için böyle şartlar aranmaz ,bunların koltuklara oturma şekli hiçte tasvip edilecek şekilde olmaz.Siyaseten hak etmeden kurumların başına geçip verim yerine zararı yükseltenler,bunun hesabını veremeden başka koltuklara geçmeği kendilerine yakıştırırlar.Her şeye rağmen çalışanlar, üst yöneticilerin bazı özelliklere sahip olmasını beklerler.Beklentilerden
KURUM  İÇİN;temsil  ve analatik düşünme yeteneğine sahip,gücünü çalışandan alan,amaçları ve hedefleri iyi belirleyen,vermli ve başarılı hizmet verebilen,etkin kararlar alan,katılımcı,ekip ruhuna saip,hizmete önem veren,...olmalıdır.
KİŞİLİĞİ;iletişim yeteneğine sahip,yönlendiren ,eğitici,tecrübeli,vizyon sahibi,paylaşımcı,önder,insan odaklı,insanları küçük görmeğen,her şeye muhalefet etmeyen,insiyatif sahibi,sevilen,saygı duyulan,sorumluluk alan,mütavazi,dürüst,zeki,uzman,öncü,işbirliği  ve empati yapan,
uyumlu ve uzşalmacı,dinleyen,toleraslı,....olmalıdır.
PERSONELE KARŞI;motive edici,ilham  ve güven veren,koordinatör,gergin ortam yaratmayan,işin nasıl yapılacağını öğreten,çalışanla çalışmayanı ayırt edebilen,tekliflere  danışmaya tartışmaya açık,insana değer verentakdir ve cezayı yerinde kullanan,yaratıcı düşünceye önem veren,......olmalıdır
NELER YAPMAMALI;ürkek,korkak,endişeli,pasif,güvensiz,şüpheci,mutsus,huzursuz torpille gelmiş olmamalıdır.
Tabii bu özellikleri bir kişide görmek imkansızdır.Bunun için  yöneticilerin kurum içinden ve çalışanlar tarafından seçilmesi oldukça daha mantıklı gelmektedir.Şuna inanıyorumki ekipleri başarıya götüren ekipin başındakilerdir..Kurumda da 1980- 2003 arasındaki tüm başarısızlıklarda yöneticilerin yanlış seçimi/atanması/yetersizliğin etkisi vardır..Yöneticiğin yanında demiryolunu  tanımak,eğitilmek,,gönlünü zamanını kurumun yükselmesine adamak çok çok önemlidir..Çalışanın huzuru memnuniyeti olmazsa makamın da müşterininde memnuniyeti olmaz..

İNSAN; OKUR,D ÜŞÜNÜR, ÜRETİR, PAYLAŞIR

Adk System Advertising

besincetin

• Ziyaretçi
Ynt: Yöneticilerden neler bekliyoruz
« Yanıtla #1 : 30 Eylül 2009 / 22:25 »
Pardon 1980-2003 demişsiniz.. 2003 den sonra ne oldu??

Çevrimdışı ATALAY

• Uzman Üye
« Yanıtla #2 : 30 Eylül 2009 / 23:56 »
sn besin çetin.kardeşim
2003 sonrasını da sizin yazmanızı beklerdim.Mutlaka sizinde diyecekleriniz vardır.Madem sordunuz söyleyeyim.(yazınızdaki pardon kelimesinin yerine başka kelime yazsaydınız daha hoş olurdu,nedense bu kelime bana yabancı geliyor.yanlış anlamayın)
2003 sonrası ında ;, üst yönetim ((  uygulamaları.,kişilerin demiryolu tecrübeleri , makama geliş şekilleri,basamakları 10 ar 10 ar çıkışları,çalışanlara bakış açıları ,çalışmayanları korumaları,başarılı uzman  gayretli elemanları harcamaları ve küstürmeleri,faal personele menfi bakış açıları ,özel firmalara teslim olmaları ,vb)) çok yönlü değerlendirmelerimde tamamı sınıfta kalmıştır.2003  sonrası  öncesinden çok daha fenadır.İşin garibi üst yönetim ,kendi hata ve yanlışlarını anlayacak durumda da değildir.Demiryolculuğun  ve gerçek yönetimin ne olduğunu belki kurumdan ayrıldığında biraz anlayabilecekler.Bu makamları  o koltukta oturulurken  değerlendirmek çok zordur..Makamların tutum ve davranışlarına başka pencereden bakıldığında  kuruma acımaktan başka bir şey gelmiyor insanın aklına Saltanat koltuğunda oturmanın bedeli çok ağırdır.Baştakileri demiryolcu olamayışı (hizmetleri 25 yıl olsada) gerçek demiryolcuları üzmektedir.Gönül isterki makama gelenler tabandan yükselerek ve hakederk gelsinler.Bu yazódıklarından hiç kimse alınmamalıdır.Aslında çok söylenecek ve tenkit edilecek konu vardır.Söylenebilecekler bu siteye sığmaz ve yazmanında yararı yok.Onun için diyorumki makam tenkit ve önerilere açık olmalıdır.Kısaca 2003 ve sonrası kurum çalışanların istediği gibi değildir..Eski demiryolcular, siyasetin ve işi bilmeyenlerin kuruma bulaşmadığı 1960,1970 li yılların ahenkli mutlu yıllarını aramaktadırlar.O yıllarda üst kademedekiler piyangodan çıkmıyorlar,çekirdekten yetişerek  başarılara imza atıyorlar ve ayrıldıklarında da kurumda çalışanlarda derin bir hüzün bırakıyorlardı.
Yeniden yapılanma, çıkacak olan kanunla tamamlandığında  üst yönetimin zararları daha az olacaktır..selam ve sevgilerimle

besincetin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 01 Ekim 2009 / 00:22 »
pardon kelimesi için kusura bakmayın. sadece konuşma arasında söz isterken kullanıldığı şekliyle kullandım. bu konuda benim de tabiki söyleyeceklerim var herkes gibi ancak son bir soru sormak istiyorum kendi yorumlarma geçmeden önce.. son cümlenizde kanun çıkınca üst yöneticilerin zararı daha az olacak demişsiniz. ne gibi? ne bekliyorsunuz yeni kanundan?

Çevrimdışı ATALAY

• Uzman Üye
« Yanıtla #4 : 01 Ekim 2009 / 13:58 »
sn besin bey
Benim yeterli görmediğim kişilerin  ünvanları; merkezde  daire  bşk.yardımcılarından başlamak üzere genel müdür(dahil)  makamındakilerdir..Bölgelerde de vardır ama otorite ,düzenleme  sevk ve idarenin başı daha önemlidir.Yargılamalrımda hıssı/garez/kız vb düşünce asla yok, sadece kuruma olan bağlılık ve sevgı  vardır.Tenkitlerimi bakanda dahil herkesin yüzüne karşı açık açık ve gerekçeleriyle  söylemek isterim. ama böyle bir yargılamaya onlarda muhatap olmak istemezler.Konumuza dönersek, taslak demiryolu kanunu ile neden yönetim zararları azalır?ın açıklamamı istemişsiniz.Bildiğiniz gibi Söz konusu kanunda AB ye uyum kapsamında ulumlu düzenlemeler de var ,tartışmalara açık olumsuz maddeler de var.Bardağın dolu tarafına bakarsak;kurumun  mali ve idari yönden ;özerk olması,modern rekabete açık ticarı,şeffaf  bir yapıya dönecek olması ,özellikle denetleyici kurumların oluşturulması.,TDK ve TDAŞ diye ayrı  birimlere ayrılması nın hizmet kalitesini ve kapasitesini artıracağı  izlemini vermektedir.Böyle bir faaliyette bulunmak için üst yöneticilierin , işi anlayan bilen ve başarı gösterecek kişilerden seçileceğini umuyoruz.Yani yöneticilere siyasetin müdahalesi azalacaktır.TCDD teşkilatı küçüldüğünde yöneticilerin fazla düzenleyici ve otoriter ollacağını sanmıyorum.Sonuçta adam kayırma,şirket koruma ve bazı usulsüzlüklerde azalmalar olacaktır.Bu da  kuruma zarar vermenin azalması demektir..

besincetin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 02 Ekim 2009 / 14:48 »
Sayın atalay, temennilerinize katılmamak elde değil. Umarım düşünceleriniz gerçek olur. Ama ben sizin kadar olumlu bakamıyorum bu konuya. Eminim kanunun çıkmasını dört gözle bekleyen çok insan vardır. Neden? Çünkü yeni kanun bir sürü yeni müdürlük daire bşk vs üst yönetim kadrosunun ihdası demek..Peki bu kişileri kim seçecek siyasiler. Neye göre seçeceklerini de bugüne kadar gördük. Görmeye de devam edicez. Tamam AB ye uyum kapsamında yeni kanunlar çıkıyor. En önemlilerinden biri de 5018.. Çok güzel şeylerden bahsediyor... Performans denetimi vs. 5018 sy kanun 2003 de çıktı. Peki siz hiç duydunuz mu bir üst düzey yöneticinin kurumunu iyi yönetemediği için görevden alındığını?? Ben duymadım..

Çevrimdışı ATALAY

• Uzman Üye
« Yanıtla #6 : 02 Ekim 2009 / 19:27 »
sn.Çetin bey
Başarısız yöneticinin, kendiliğinden görevden ayrılması da, bakanlık tarafından görevden alınması da bu ülkede gerçekleşmiyor  ayrıca böylelerinin kuruma zarar verdiğini ne çalışanlar ne  muhalefet ne de medya dile getirmiyor..çıkacak kanunla   hak edenlere değilde çok torpilli  ve işden anlamayan yağcılara  makam lar verilecek.Buna mani olamayız.Lakin TİCARİ işletme işine müdahale edemeyecekler.Onun için diyorumki makama gelenler çalışanlar tarafından belirlenmeli veya bir makinistten daha çok eğitim ve sınavlardan  geçmeli.Çünki orta kademe ''haklısınız genel müdürüm,doğru diyorsunuz genel müdürüm,emredersiniz genel müdürüm,....'' diyerek hatalara çanak tutmaktadırlar.Kanun yürürlüğe girmesi halinde personel olarak fazla beklentiye girmeyeceğiz ancak  demiryolculuğun bir KAMU  hizmeti olduğunu düşünerek en azından, mühendislik hizmetlerinin  artırılmasını,çalışanların çalışma koşullarının iyileştirilmesini,,AR-GE hizmetlerine önem verilmesini,üst/alt yapı ve araçların bakım/yenilenmesinin aksatılmamasnı  görmek şansına sahip olmak isteriz  .Demiryolumuzun  başarılı yönetilmesi dileğiyle.

besincetin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 08 Ekim 2009 / 21:28 »
Bence olay toplumsal kültürde bitiyor.. Amerikada başkan halkına sayın vergi mükelleflerim diye hitap ediyor biz de ise vatandaşlarım vs. Bizde devlet baba var. Onlarda ise halkın vergilerini iktisadi bir biçimde harcamakla yükümlü bir kurum olan devlet.. Bizde devletten sual olunmaz(dı) onlarda olunur. (dı) dedim çünkü bu anlayış daha yeni yeni değişmeye başlıyor. Biz de vergi mükelllefi olabilme yolunda ilerliyoruz.. yasal gelişmeler başladı. Ama toplumsal kültür kolay değişmiyor. Toplumsal kültürümüz de değiştiği ve vergimizi verdiğimiz insanlardan parammızın hesabını sormaya başladığımız zaman tüm kamu kurumlarımız gibi demiryollarımız da daha güzel olacaktır. Tabi bunun için biraz zaman lazım. Bekleyip göreceğiz.

Çevrimdışı Trenci96

• Site Özel Üyesi
« Yanıtla #8 : 09 Ekim 2009 / 21:36 »
Bugün yöneticimle olan tartışmam sonucunda amirliğinin verdiği cesaretle bana makamında küfre varan hakaretlerde bulunulması nedeniyle artık YÖNETİCİLERDEN HİÇBİR ŞEY BEKLEMEZ OLDUM!
Nedenini burada anlatmayacağım ama kabahatim : benim bilip karşımdakinin bilmediği bir konuda onun isteği doğrultusunda bilgi vermem ve verdiğim doğru bilginin karşımda kabul görmeyip benden onların işine gelen tarzda yanlış uygulamada bulunmam talebiydi!!
Doğruyu söyleyince de amire iş öğreten işgüzar durumuna düştük ve üstüne üstlük bir de hakarete maruz kaldık!
Ben develer hendeği zor atlar,atlarken bacağı kırılabilir bu herkesçe de bilinir diyorum,karşımdaki ne var ki hendeğin karşısından ipini çekersin ve deve de mecburen o hendeği atlar diyor!!Tabi emirle başkalarına deveyi hendekten atlatmak kolay da acaba aynı durumda kendileri olsalar ne yapabilirlerdi!!
« Son Düzenleme: 09 Ekim 2009 / 21:41 Gönderen: trenci96 »

besincetin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 09 Ekim 2009 / 22:10 »
Sayın trenci96 belki de amiriniz sorun tespiti değil de sorunun çözümü için neler yapılabileceğini sormak istemiştir. Yani siz bu işin zor bi iş olduğunu amirinize anlatmak yerine hendeğin üstüne geçici bir köprü yapsaydınız da deve kolaylıkla geçseydi hem amiriniz sizin işgüzar olduğunuzu düşünmezdi hem de siz de bu işin ne kadar zor olduğunu anlatmak zorunda kalmazdınız :) Neyse bu yazdılarımı latife olarak kabul edin lütfen.. Sizin yaşadığınız olay çoğu çalışanın başına geliyor maalesef. Ancak bu işin çözümünü ben şurda görüyorum.. "Sizin tüm bilginiz ve anlattıklarınız karşınızdakinin anlayabileceği kadardır.." O nedenle karşınızdaki sizi anlayamıyorsa fazla kasmayın derim.. Naçizane tavsiyem..

Çevrimdışı ATALAY

• Uzman Üye
Ynt: Bazı Yöneticiler neden hırçın olur
« Yanıtla #10 : 10 Ekim 2009 / 01:03 »
üst zannederki astı  ben yönetiyorum.Halbuki yönetilen kişi işini bilir mevzuat çerçevesinde de görevini yapar.Yöneten koordinatörlük ve rehberlik görevini uyum içinde yürütmelidir.Ne zamanki emrindeki kişiden eksik bilgiye sahipse, veya koltuğa getiren kişilerden efelenme yetkisini almışsa yada , sadece ben bilirim siz bilmemezsiniz kompleksine girmişse kaba konuşarak,suçlayarak,tehdit(tezkiye vb) ederek mutlak itaati  sağlayacağını sanır ve kabadayılığıyla rahatlar..Çalışanlarda çalışırken  '' amirim  yetenekliki makama getirmişler,ben onun emrinde olduğum için hep amirim haklı ben haksızım,yönetimdeki kişiler hep saygın ,emrindekiler uşak gibi,amir yetkili olduğu için ceza verir sürer.ezer vb'' düşüncelere sahip olabilir.Lakin bu düşünceler çok yanlış ve gereksizdir.Önce amirleri (hatta mülkiye amirleri .bakanlar  vb) gözümüzde fazla büyütüyoruz.Çoğu göre vden ayrıldığında  eski iş yerine neden gelemezler.çünki  zamanında ali kıran baş kesen gibi davrandıklarını sevilmediklerini çok hatalar yaptığını anlar vede utancından eski elemanlarının yüzüne bakamaz.Çok daire başkanı ve genel müdür yardıncısı hatta genel müdürler dahi çalışırken yetersizliklerini hatalarını sonradan itiraf etmişlerdir.Ben bazı amirlere ;kadife kaplı koltukta oturan maaşını hak etmeden alan.işini hiç bilmediği halde elemanından  öğrenmeyi  gurur vesilesi yapan ,kişilikleri tartışılabilecek atanmış vatandaş olarak görmekteyim.Şunu samimiyetle söylemeliyimki amirlerin çoğunu ,işin uzmanları , mesleki yönden vede yöneticilik kriterleri açısından sınava tabi tutsa (keşke böyle bir sınav olsa?) hiçte iyi puan alamazlar..Neticede işi ,bir alt kademede çalışana düşüyor.O da amirlerini idare etmek.mahcup etmemek,ikna edemiyorsa bile sürtüşmemek,hoş görmek.onu hata eksik ve yanlışlarıyla kabul etmek.Bunun sebebide çalışma huzuru ve verimi artırmak içindir..Kurumda amirler için bir eğitim,test seçim vs.yok olduğuna göre  bu iş tamamen şans,kısmet meselesidir.iş barışının yüksekliği ,verim  ve hizmet kalitesinin anahtarıdır.

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Yöneticilerden neler bekliyoruz Benzer Konular

TCDD NELER YAPIYOR
2003 yılına gelene değin TCDD klasik Türk modelli bir demiryolu işletmeciliği yapıyordu.Uzun yıllar unutulup kaderine terkedilmi... Devamı...

Gösterim: 5017 - Yanıt: 7 - Başlatan:Trenci96
Arap Yarımadasında Neler Oluyor?
Merhaba Değerli Arkadaşlarım,Son günlerde Arap Yarımadasında demiryolu açısından ciddi bir hareketlilik sözkonusu. Konuyla ilgil... Devamı...

Gösterim: 4403 - Yanıt: 3 - Başlatan:Ömer Tolga Sümerli
Neler Oluyor?
Bursa'da başlayan işçi direnişi önce Bursa'da çoğalıp direnişler halini aldı sonra otomotiv sanayiinin diğer kenti Kocaeli'ne sı... Devamı...

Gösterim: 1660 - Yanıt: 1 - Başlatan:Göçebe (chomez)
İstanbul'da neler oluyor?
Aslında başlıktaki soruya verilebilecek çok yanıt var.Büyükşehir belediye başkanının görevden alınmasına istifa kılıfı uydurulma... Devamı...

Gösterim: 1276 - Yanıt: 1 - Başlatan:Göçebe (chomez)
İzmir'de neler oluyor? / I
İstanbul'da peşpeşe raylı sistem ihaleleri iptal edilirken İzmir 2015 yılında başlanan Ulaşım Ana Planını sonuçlandırıp kamuoyun... Devamı...

Gösterim: 928 - Yanıt: 0 - Başlatan:Göçebe (chomez)